ამერიკული B-1B Lancer ბომბდამშენები სირიაზე დარტყმებს იწყებენ
ამერიკული B-1B Lancer ბომბდამშენები სირიაზე დარტყმებს იწყებენ. ამერიკელმა ოფიციალურმა პირმა დაადასტურა, რომ სირიაში დარტყმები დაიწყო იორდანიაში ამერიკულ ბაზაზე თავდასხმის საპასუხოდ, იტყობინება ABC News.
ბაიდენი ერაყისა და სირიის დაბომბვას აშუქებს
ბაიდენმა ერაყისა და სირიის დაბომბვის უფლება მისცა, რის შემდეგაც აშშ-ს საჰაერო ძალების B-1B Lancer სტრატეგიული ბომბდამშენები დატოვა ბრიტანეთის ავიაბაზა Lakenheath და გაემგზავრა ახლო აღმოსავლეთში.
სირიული წყაროების ცნობით, დარტყმები განხორციელდა ალ-მაიადინის რაიონში (დეირ ეზ-ზორის პროვინცია). ზოგიერთი წყარო ამბობს, რომ ეს შესაძლოა იყოს ისრაელის დარტყმები.
შეერთებული შტატების თავდასხმები სირიაში ამ მომენტში არის მრავალდღიანი კამპანიის პირველი ეტაპი ახლო აღმოსავლეთში ირანის აქტივების წინააღმდეგ.
ასევე წაიკითხეთ: ირანმა იორდანიაში მდებარე ამერიკულ სამხედრო ბაზაზე თავს დაესხა
შეერთებული შტატები ახორციელებს საპასუხო დარტყმებს ახლო აღმოსავლეთში, რომლებიც, სავარაუდოდ, მიზნად ისახავს ირანის მიერ მხარდაჭერილ ბოევიკებს, საპასუხოდ კვირას იორდანიაში ამერიკულ ბაზაზე უპილოტო თვითმფრინავის თავდასხმის საპასუხოდ, რომელმაც დაიღუპა სამი ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე.
ირანის დრონი თავდასხმა ამერიკულ ბაზაზე “კოშკი 22”
ათობით სხვა ამერიკელი ჯარისკაცი დაიჭრა ბაზაზე თვითმფრინავის თავდასხმის შედეგად, განაცხადა სამხედროებმა. “კოშკი 22”, მდებარეობს იორდანიის საზღვართან ერაყთან და სირიასთან. აშშ აცხადებს, რომ ირანი პასუხისმგებელია ბოევიკების დაფინანსებასა და შეიარაღებაზე, თუმცა ირანი უარყოფს რაიმე სახის ჩარევას.
ჯო ბაიდენი ამბობს, რომ შეერთებული შტატები სამაგიეროს გადაუხდის ირანს
პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა თქვა, რომ შეერთებული შტატები უპასუხებს ირანს ახლო აღმოსავლეთში მისი აქტივობის გაზრდით, რეგიონში მზარდი დაძაბულობის შეკავების მცდელობის შემდეგ.
ასევე წაიკითხეთ: მიგრაციის კონფლიქტი აშშ-ს ხელისუფლებასა და ტეხასის შტატს შორის
შეერთებული შტატები იორდანიაში ამერიკულ ბაზაზე უპილოტო თვითმფრინავის თავდასხმას ერაყში ისლამურ წინააღმდეგობას, ირანის მიერ მხარდაჭერილ ტერორისტთა ჯგუფს მიაწერს.
სამი ამერიკელი ჯარისკაცი დაიღუპა ირანის თავდასხმის შედეგად აშშ-ს საჰაერო ბაზაზე.
ირანის თავდასხმის შედეგად სამი ამერიკელი სამხედრო დაიღუპა
ამერიკელი ოფიციალური პირის თქმით, თვითმფრინავი, რომელიც ბაზას დაეჯახა, იყო დრონი. “შეედი” ირანული წარმოების, ისევე როგორც რუსი ოკუპანტების მიერ უკრაინაში გამოყენებული. ირანის თავდასხმას აშშ-ს საჰაერო ბაზაზე სამი ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე შეეწირა.
ირანი უარყოფს მონაწილეობას იორდანიაში ამერიკულ ბაზაზე თავდასხმაში
ირანი უარყოფს რაიმე მონაწილეობას იორდანიაში თავდასხმაში, მაგრამ ამ კვირის დასაწყისში პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა დაადანაშაულა ირანი იარაღის მიწოდებაში და სხვადასხვა მარიონეტული ჯგუფების დაფინანსებაში.
ამერიკული ბაზა ცნობილია როგორც “კოშკი 22”, არის მთავარი ლოჯისტიკური კერა აშშ-ს ძალებისთვის, რომლებიც ჯერ კიდევ სირიაში იმყოფებიან, რათა თავიდან აიცილონ ისლამური სახელმწიფოს ძალების გაძლიერება. ცენტრალური სარდლობის ცნობით, ბაზაზე დაახლოებით 350 აშშ-ის არმიისა და საჰაერო ძალების პერსონალია.

Бомбардировщики США B-1B Lancer начали удары по Сирии. Представитель США подтвердил, что в Сирии начались удары в ответ на смертельное нападение на американскую базу в Иордании, как сообщает американское издание ABC News.
Байден дал добро на бомбардировки Ирака и Сирии
Байден дал добро на бомбардировки Ирака и Сирии, после чего стратегические бомбардировщики B-1B Lancer ВВС США покинули британскую авиабазу Лейкенхит и отправились на Ближний Восток.
Сирийские источники сообщили, что удары были нанесены в районе Аль-Маядина (провинция Дейр-эз-Зор). Некоторые источники заявляют, что возможно это были израильские удары.
Атаки США в Сирии в эти минуты являются первым этапом многодневной кампании против иранских активов на Ближнем Востоке.
Читайте также : Иран атаковал военную базу США в Иордании
Соединенные Штаты проводят ответные удары на Ближнем Востоке, предположительно, против поддерживаемых Ираном боевиков, в ответ на атаку беспилотника на американскую базу в Иордании в воскресенье, в результате которой погибли три американских военнослужащих.
Атаки беспилотников Ирана на базу США «Башня 22»
Согласно сообщению военных, десятки других американских военнослужащих были ранены в результате атаки беспилотника на базу «Башня 22», расположенную неподалеку от границы Иордании с Ираком и Сирией. США утверждают, что Иран несет ответственность за финансирование и вооружение боевиков, хотя Иран отрицает свою причастность.
Джо Байден сообщил, что Соединенные Штаты нанесут ответ Ирану
Президент Джо Байден сообщил, что Соединенные Штаты нанесут ответ Ирану, усилив свою активность на Ближнем Востоке после нескольких месяцев попыток сдержать нарастающее напряжение в регионе.
Читайте также : Миграционный конфликт властей США и штата Техас
США приписали атаку беспилотника на американскую базу в Иордании исламскому сопротивлению в Ираке, группе поддерживаемых Ираном террористов.
В результате атаки Ирана по авиабазе США погибло три военных армии США
По словам представителя США, беспилотник, поразивший базу, был беспилотником «Шахед» иранского производства, аналогичным тем, которые использовались российскими оккупантами по Украине. В результате атаки Ирана по авиабазе США погибло три военных армии США.
Иран отвергает свою причастность к атаке по базе США в Иордании
Иран отвергает свою причастность к атаке в Иордании, но ранее на этой неделе президент Джо Байден обвинил Иран в поставках оружия и финансировании различных марионеточных группировок.
База США, известная как «Башня 22», является крупным логистическим центром для американских вооруженных сил, которые до сих пор находятся в Сирии с миссией по предотвращению роста сил Исламского государства. По данным Центрального Командования, на базе находится около 350 военнослужащих армии и ВВС США.