ამირან გუჯაბიძის ღია ბარათების ყველაზე დიდი კოლექცია
ამირან გუჯაბიძის ღია ბარათების მსოფლიოში ყველაზე დიდი კოლექცია და პროექტი PostCards.ge არის ვირტუალური არქივი – ანტიკვარული ღია ბარათების მაღაზია, რომელიც ინახავს არა მხოლოდ სურათებს, არამედ საქართველოსა და კავკასიის ისტორიის ნაწილს. ეს პროექტი შესაძლებელი გახდა მრავალი ადამიანის ძალისხმევის წყალობით, რომლებმაც არა მხოლოდ მოახდინეს კოლექციის ციფრული და სისტემატიზაცია, არამედ მისაწვდომი გახადა ის, ვინც დაინტერესებულია მემკვიდრეობის ამ ნაწილით. მაგრამ ამ ფასდაუდებელი კოლექციის შექმნაში მთავარი ადგილი მის ავტორს ეკავა – ამირან გუჯაბიძე.
ბევრი ადამიანისთვის ღია ბარათები წარმოადგენს ფანჯარას წარსულში, რაც მათ საშუალებას აძლევს დაინახონ, როგორი იყო ადგილები, ქალაქები და მოვლენები ისტორიის სხვადასხვა პერიოდში. პროექტი PostCards.ge ხსნის არა მხოლოდ ამ ღია ბარათების ნახვისა და შესწავლის შესაძლებლობას, არამედ მათი ციფრული ასლების ან თუნდაც ორიგინალური ანტიკვარული ნიმუშების შეძენას მათი სილამაზისა და უნიკალურობის შესანარჩუნებლად.
ღია ბარათების მაღაზია PostCards.ge
გარდა ამისა, პროექტის მნიშვნელოვანი ასპექტია კოლექციონერებსა და მკვლევარებს შორის ურთიერთქმედების შესაძლებლობა. ანტიკური ღია ბარათების კოლექციების მფლობელებს შეუძლიათ შესთავაზონ მათი ასლები გასაყიდად ან გაცვლაზე, რაც ხელს უწყობს ყველა მონაწილის კოლექციების გამდიდრებას და მრავალი ქვეყნისა და ეპოქის კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას.
ამირან გუჯაბიძის ანტიკვარული ღია ბარათების კოლექცია მსოფლიოში ყველაზე დიდი გახდა
ამირან გუჯაბიძე სამშობლოზე თავდაუზოგავად შეყვარებული ადამიანია. მან სიღრმისეულად შეისწავლა საქართველოს ისტორია, დადიოდა მის გზებზე ყველა მიმართულებით. ეს დაეხმარა მას უკეთ გაეგო ქვეყანა, როგორც ამას მის ღია ბარათების კოლექციაში ხედავთ. მრავალი წლის წინ მან დაიწყო სამშობლოს, მისი ღირსშესანიშნაობებისა და ტრადიციებისადმი მიძღვნილი პირველი ეგზემპლარების შეგროვება, რათა წვლილი შეიტანოს საქართველოს, მისი კულტურისა და ეთნოგრაფიის შესწავლაში.
მეოთხედი საუკუნის მანძილზე ამირან გუჯაბიძის ძველი ღია ბარათების კოლექცია მსოფლიოში ყველაზე დიდი გახდა. ეს ანტიკვარული ღია ბარათები ასახავს კავკასიისა და საქართველოს ისტორიას, ტრადიციებს, სილამაზეს და უნიკალურ არომატს.
თბილისისა და ბათუმის მუზეუმებში ხშირად იყო გამოფენილი ამირანის კოლექციის ნაწილები საზოგადოების დასათვალიერებლად. თვით კოლექციონერი კი არაერთხელ გამოირჩეოდა საქართველოს ისტორიაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილით. მის კოლექციას, რომელსაც ხშირად ავსებს მისი ფოტოები საუკუნოვანი ღია ბარათების სცენებიდან, დაეხმარა მრავალი საუკუნის წინ დათარიღებული ისტორიული სახლის აღდგენას.
მოგზაურობის სიყვარული
ამირან გუჯაბიძის მოგზაურობის სიყვარული
ამირანი იყო ნიჭიერი ფოტოგრაფი, გატაცებული ლანდშაფტისა და არქიტექტურული ფოტოგრაფიით. მან იმოგზაურა ბევრ ქვეყანაში, აგროვებდა ღია ბარათების კოლექციას და იღებდა ფოტოებს, მაგრამ ყოველთვის უყვარდა სამშობლოში დაბრუნება, სადაც, მისი თქმით, “თავისუფლება იგრძნობა მის ყოველ კუთხეში”.
სახლი და ოჯახი
ამირან გუჯაბიძე
ამირანი თბილისში მყუდრო სახლში ცხოვრობდა, რომლის კედლებს საქართველოს ხედების მისი ფოტოები ამშვენებდა. მისი გატაცება კოლექციით არ შემოიფარგლებოდა მხოლოდ შეძენით – მან თავად შექმნა ღია ბარათები, ბეჭდავდა მათზე თავის ნამუშევრებს.
თბილისში ღია ბარათების მუდმივი გამოფენის შექმნაზე ოცნებობდა. მაგრამ PostCards.ge-ს პროექტის შემქმნელები უფრო შორს წავიდნენ და მისი ღია ბარათები უკვე შეგიძლიათ ნახოთ მთელი მსოფლიოდან!
წარუშლელი წვლილი და გამოსამშვიდობებელი აკორდი
ცნობილი ქართველი კოლექციონერი ამირან გუჯაბიძე
ადამიანის სიცოცხლე არ არის მარადიული და 2023 წელს ამირან გუჯაბიძემ დატოვა ჩვენი სამყარო. მისი საქართველოსადმი სიყვარული მუდამ დარჩება მათ მეხსიერებაში, ვინც იცნობდა ამ გამოჩენილ ადამიანს. მის მიერ შექმნილი ღია ბარათების შთამბეჭდავი კოლექცია იცოცხლებს, რომელიც მოგვითხრობს საქართველოს ისტორიას მისი ფერადი მრავალფეროვნებით.
ეს ამირან გუჯაბიძის ისტორიაა – კოლექციონერი, ფოტოგრაფი და ადამიანი, რომლის სამშობლოს სიყვარულმა წარუშლელი კვალი დატოვა მრავალი ადამიანის გულში!

Самая большая коллекция открыток Амирана Гуджабидзе
Самая большая в Мире коллекция открыток Амирана Гуджабидзе и проект PostCards.ge является виртуальным архивом — магазином антикварных почтовых открыток, который хранит в себе не только изображения, но и часть истории Грузии и Кавказа. Этот проект стал возможным благодаря усилиям многих людей, которые не только оцифровали и систематизировали коллекцию, но и делают ее доступной для всех, кто интересуется этой частью наследия. Но главное место в создании этой бесценной коллекции занял ее автор — Амиран Гуджабидзе.
Для многих людей почтовые открытки представляют собой окно в прошлое, позволяя увидеть, какими были места, города и события в разные исторические периоды. Проект PostCards.ge открывает возможность не только рассматривать и изучать эти открытки, но и приобретать их цифровые копии или даже оригинальные старинные образцы, чтобы сохранить у себя их красоту и уникальность.
Магазин почтовых открыток PostCards.ge
Кроме того, важным аспектом проекта является возможность взаимодействия между коллекционерами и исследователями. Владельцы коллекций антикварных открыток могут предложить свои экземпляры для продажи или обмена, что способствует обогащению коллекций всех участников и сохранению культурного наследия многих стран и эпох.
Коллекция старинных открыток Амирана Гуджабидзе стала самой крупной в мире
Амиран Гуджабидзе – человек, беззаветно влюбленный в свою Родину. Он углубленно изучил историю Грузии, пройдя пешком по ее дорогам во всех направлениях. Это помогло ему лучше понять страну такой, какой вы можете видеть ее в его коллекции открыток. Много лет назад он начал собирать первые экземпляры, посвященные своей Родине, ее достопримечательностям и традициям, с целью внести свой вклад в изучение Грузии, ее культуры и этнографии.
За четверть века коллекция старинных открыток Амирана Гуджабидзе стала самой крупной в мире. В этих антикварных открытках отражена история, традиции, красота и уникальный колорит Кавказа и Грузии.
Музеи Тбилиси и Батуми часто выставляли части коллекции Амирана для ознакомления. Да и сам коллекционер был неоднократно отмечен за свой выдающийся вклад в историю Грузии. Его коллекция, часто дополненная собственными фотографиями с мест съемок открыток столетней давности, помогла в восстановлении многих исторических домов, имеющих вековую историю.
Любовь к путешествиям
Любовь к путешествиям Амирана Гуджабидзе-
Амиран был талантливым фотографом, увлекающимся пейзажными и архитектурными съемками. Он объехал множество стран, собирая свою коллекцию открыток и фотографируя, но всегда любил возвращаться в родную Грузию, где, по его словам, «свобода ощущается в каждом ее уголке».
Дом и Семья
Амирана Гуджабидзе
Амиран проживал в уютном доме в Тбилиси, стены которого были украшены его фотографиями с видами Грузии. Его страсть к коллекционирования не ограничивалась лишь приобретением — он и сам создавал почтовые открытки, печатая на них свои работы.
Он мечтал о создании постоянной выставки открыток в Тбилиси. Но создатели проекта PostCards.ge пошли дальше, и его открытки теперь могут увидеть люди со всего мира!
Неизгладимый вклад и прощальный аккорд
Значенитый грузинский коллекционер Амирана Гуджабидзе
Жизнь человеческая не вечна, и в 2023 году Амиран Гуджабидзе покинул наш мир. Его любовь к Грузии всегда останется в памяти тех, кто знал этого выдающегося человека. Впечатляющая коллекция открыток, созданная им, будет продолжать жить, рассказывая историю Грузии в ее красочном многообразии.
Это история Амирана Гуджабидзе — коллекционера, фотографа и человека, чья любовь к своей Родине оставила свой неизгладимый след в сердцах многих людей!