ბათუმში უძრავ ქონებაზე მოთხოვნა 2024 წლის დასაწყისში დაეცა
ბათუმში უძრავ ქონებაზე მოთხოვნა 2024 წლის დასაწყისში შემცირდა. უძრავი ქონების სააგენტოს ცნობით. Colliers Georgia2024 წლის პირველ კვარტალში ბათუმში ბინების შეძენის ინტერესი შემცირდა. ამ პერიოდში გაიყიდა 3374 ბინა, რაც 24%-ით ნაკლებია გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე.
ბათუმში ახალაშენებულ კორპუსებში ბინების ფასი 5%-ით გაიზარდა.
ბათუმში ახალ კორპუსებში ბინის საშუალო ფასი 5%-ით გაიზარდა და კვადრატულ მეტრზე 945 დოლარს მიაღწია, ხოლო მეორად ბაზარზე ფასები 6%-ით შემცირდა, საშუალო ფასი კვადრატულ მეტრზე 685 დოლარია. ეს მიუთითებს ბათუმში უძრავი ქონების ბაზრის გადახურებაზე. ინვესტორი, ყიდულობს ბინას ახალ კორპუსში და დაუყოვნებლივ ყიდის, ინვესტიციის 27,5%-ს კარგავს.
უძრავი ქონების ბაზრის აქტივობა ბათუმში 2024 წელს
ტრანზაქციების მოცულობა პირველად ბაზარზე 23%-ით შემცირდა, ხოლო მეორადში – 32%-ით. რაც ბათუმში უძრავი ქონების ბაზრის სტაგნაციის გაგრძელებაზე მიუთითებს.
2023 წელს ბათუმის უძრავი ქონების ბაზრის ანალიზმა აჩვენა, რომ ბათუმში საცხოვრებელი ფართის კვადრატულ მეტრზე საშუალო ფასი წელიწადში 20,1%-ით გაიზარდა და 1,3 ათას დოლარს მიაღწია. გაყიდული ბინების უმეტესობა (42%) მდებარეობს ახალი ბულვარის ტერიტორიაზე.
ეს აიხსნება იმით, რომ ტრანზაქციების 60,1% ხორციელდება პირველად ბაზარზე, სადაც პროექტები ამ მიმართულებით აქტიურად ხორციელდება. გ&T, გაყიდვების უმეტესი ნაწილი მოდის 26-დან 80 კვადრატულ მეტრამდე ფართობზე. თუმცა, 2023 წელს გასული წლის სექტემბერთან შედარებით ტრანზაქციების რაოდენობა 31%-ით შემცირდა.
2023 წელს ბათუმში გაყიდული ბინების რაოდენობა 2022 წელთან შედარებით ნაკლები იყო
ეს გამომდინარეობს საკონსულტაციო კომპანია Galt-ის მიერ ჩატარებული გამოკვლევიდან & თაგარტი. გაყიდვების შემცირება განპირობებულია 2022 წლის რეკორდულად მაღალი შედეგებით და მიგრანტების რაოდენობის შემცირებით. თუმცა, 2023 წლის მაჩვენებლები თითქმის მესამედით აღემატებოდა 2021 წელს.
ჯამში განხორციელდა თითქმის 16 ათასი ტრანზაქცია. აქედან 8,9 ათასი ბინა ახალაშენებულ კორპუსებში, ხოლო 6,8 ათასი მეორად ბაზარზე შეიძინა. ყველაზე წარმატებული გაყიდვები იყო ბინები ახალ ბულვარზე. თუმცა, ამ დროისთვის უკვე გაყიდულია იმ შენობების ბინების 78%, რომელთა მიწოდება 2024-2028 წლებშია დაგეგმილი.
უძრავი ქონების პრობლემები ბათუმში
ქალაქში მრავალბინიანი კომპლექსები ხშირად შენდება პარკირების გარეშე ან არასაკმარისი პარკინგით, რაც ამძაფრებს სატრანსპორტო ნაკადის პრობლემებს. მრავალსართულიანი საცხოვრებელი სახლების მშენებლობის გაფართოება იწვევს მოსახლეობის სიმჭიდროვის ზრდას თავად ბათუმში. ზოგიერთმა დეველოპერმა უკვე დაიწყო მშენებლობა მეზობელ რაიონებში, როგორიცაა მახინჯაური და გონიო.
მოსახლეობის სიმჭიდროვესთან დაკავშირებით პრობლემებია ბათუმშიც. ამ დროისთვის ბათუმში მოსახლეობის ოფიციალური სიმჭიდროვე შეადგენს დაახლოებით 3000 ადამიანს კვადრატულ კილომეტრზე. თუმცა, ეს მაჩვენებელი მიახლოებითია და სავარაუდოდ არ არის შეფასებული, არასაკმარისი სტატისტიკური კონტროლის გამო, რომელიც რეალურად ცხოვრობს ქალაქში მუდმივ საფუძველზე.
2024 წელს ბათუმში ახალი შენობების ექსპლუატაციაში გაშვების პრობლემა
ბათუმში ახალი შენობების ექსპლუატაციაში გაშვების პრობლემა 2024 წელს. ბათუმში ახალი შენობების უმეტესობა არ აკმაყოფილებს სტანდარტებს და ჯერ არ არის ამოქმედებული. ქალაქ ბათუმის მუნიციპალური ინსპექციის ინფორმაციით, 2020 წლიდან დღემდე დეველოპერებისგან შენობების ექსპლუატაციაში გაშვების თაობაზე 377 განცხადება შევიდა. თუმცა მათგან მხოლოდ 90 დაკმაყოფილდა. სხვა შემთხვევაში კი სხვადასხვა დარღვევები დაფიქსირდა.
2024 წლის დასაწყისიდან ქალაქ ბათუმის მუნიციპალურ ინსპექციაში 10 განცხადება შევიდა, თუმცა დღემდე 6 მათგანზე უარყოფილია, 2 განაცხადი კი კვლავ განიხილება.

Спрос на недвижимость в Батуми упал вначале 2024. В соответствии с отчетом агентства по недвижимости Colliers Georgia, за первый квартал 2024 года наблюдается уменьшение интереса к покупке квартир в Батуми. В этот период было реализовано 3374 квартиры, что на 24% меньше, чем за аналогичный период в прошлом году.
Цены на квартиры в новостройках в Батуми увеличилась на 5%
Средняя цена на квартиру в новостройках в Батуми увеличилась на 5%, достигнув отметки в 945 долларов за квадратный метр, в то время как цены на вторичном рынке снизились на 6%, средняя цена составляет 685 долларов за квадратный метр. Это указывает на перегрев рынка недвижимости в Батуми. Инвестор, покупая квартиру в новостройке и, тут же продавая ее, теряет 27.5% своих инвестиций.
Активность рынка недвижимости в Батуми в 2024
Объем сделок на первичном рынке сократился на 23%, а на вторичном — на 32%. Что свидетельствует о продолжающейся стагнации рынка недвижимости в Батуми.
Анализ рынка недвижимости Батуми в 2023 году показал, что средняя цена квадратного метра жилья в Батуми за год выросла на 20,1%, достигнув отметки в 1,3 тысячи долларов. Большинство проданных квартир (42%) находится на территории Нового бульвара.
Это объясняется тем, что 60,1% сделок осуществляются на первичном рынке, где активно реализуются проекты в этом районе. По данным G&T, большая часть продаж приходится на квартиры с площадью от 26 до 80 квадратных метров. Однако в 2023 году число сделок снизилось на 31% по сравнению с сентябрем прошлого года.
Количество проданных квартир в Батуми в 2023 году оказалось меньше, чем в 2022 году
Это следует из исследования, проведенного консалтинговой компанией Galt & Taggart. Снижение объемов продаж объясняется рекордно высокими результатами в 2022 году и снижением числа мигрантов. Тем не менее, показатели 2023 года оказались почти на треть выше, чем в 2021 году.
Всего было совершено почти 16 тысяч сделок. Из них 8,9 тысяч – покупка квартир в новостройках, а 6,8 тысяч – на вторичном рынке. Наиболее успешно продавались апартаменты на Новом бульваре. Однако на текущий момент уже продано 78% квартир в домах, сдача которых планируется в период с 2024 по 2028 год.
Проблемы недвижимости в Батуми
Жилые комплексы в городе часто строятся без парковок или с недостаточным количеством парковочных мест, что усугубляет проблемы с транспортным потоком. Расширение многоэтажного жилищного строительства приводит к увеличению плотности населения в самом Батуми. Некоторые застройщики уже начали строительство в соседних районах, таких как Махинджаури и Гонио.
Также существуют проблемы с плотностью населения в Батуми. На данный момент официальная плотность населения в Батуми составляет около 3000 человек на квадратный километр. Однако эта цифра приблизительна и, вероятно, занижена из-за недостаточного статистического контроля над иностранными гражданами, фактически проживающими в городе на постоянной основе.
Проблема с вводом в эксплуатацию новостроек в Батуми в 2024
Проблема с вводом в эксплуатацию новостроек в Батуми в 2024. Большинство новостроек в Батуми не соответствуют нормам и еще не введены в эксплуатацию. Муниципальная инспекция города Батуми информирует, что с 2020 года от застройщиков поступило 377 заявлений на ввод зданий в эксплуатацию. Однако лишь 90 из них были удовлетворены. В остальных случаях были обнаружены различные нарушения.
С начала 2024 года муниципальная инспекция города Батуми получила 10 заявок, но к настоящему моменту 6 из них были отклонены, а по 2 заявкам рассмотрение все еще продолжается.