რა არის ქორწინებისა და გაერთიანების მთავარი მიზანი? გააერთიანეთ მოყვარულები? ასე ცხოვრობს მრავალი შეყვარებული სამოქალაქო ქორწინების შემდეგ. იქნებ ორმხრივი ვალდებულებები? ქორწინების შემდეგ ადამიანები ერთმანეთს მორალურ და ფინანსურ ვალდებულებებს დებენ. ასე აღვიქვამთ ქორწინების ინსტიტუტს 21-ე საუკუნეში.
დიდი ხნის განმავლობაში, "სიყვარულის ქორწინების" ინსტიტუტი ჩაანაცვლა, ჯერ კიდევ ძველად Შუა საუკუნეები, ეკლესიის მიერ დამტკიცებული „შეთანხმებული ქორწინება“ და „შეთანხმებული ქორწინება“. მე-15 და მე-16 საუკუნეებში ევროპაში მოგზაური ტრუბადურებისა და თეატრების გამოჩენასთან ერთად, რომლებიც მღეროდნენ, ადიდებდნენ და რომანტიკულ სიყვარულს ახდენდნენ, ახალგაზრდებში რომანტიული ურთიერთობები დაიწყო. ასეთი ურთიერთობის შემდეგ შეყვარებულები მშობლებისგან ფარულად დაქორწინდნენ, რის შემდეგაც ისინი ითვლებოდნენ გარიყულებად, რომლებიც არღვევდნენ ტრადიციებს და ახლობლების ნებას.
ოჯახური ღირებულებების განსხვავებები მთელს მსოფლიოში
თანდათან ევროპაში შეთანხმებული ქორწინების ტრადიცია წარსულს ჩაბარდა და სასიყვარულო ქორწინება გახდა ევროპული კულტურის საფუძველი. თუმცა აღმოსავლეთსა და აზიაში სასიყვარულო ქორწინება ოჯახის სირცხვილად ითვლებოდა. გოგონებს არ შეეძლოთ თავის მოვლა და მხოლოდ მომგებიან ქორწინებას შეეძლო მისთვის და მისი მომავალი შვილებისთვის ღირსეული ცხოვრების უზრუნველყოფა.
რა არის საქორწინო კავშირის თავისებურებები სხვადასხვა ქვეყანაში? რატომ უჭირთ ევროპელებს ოჯახების შექმნა ადგილობრივ მოსახლეობასთან ბევრ ქვეყანაში?
ქორწინება ჩინეთში
XXI საუკუნის დასაწყისში ჩინეთში დაინერგა სახელმწიფო პოლიტიკა „ერთი ოჯახი, ერთი შვილი“. ამ პროგრამამ შექმნა დისბალანსი მამაკაცებსა და ქალებს შორის. ჩინეთში უკვე 29 მილიონით მეტი მამაკაცია.
ჩინელი კაცები ხშირად ღალატობენ ცოლებს, ჰყავთ შვილები ქორწინების გარეშე და ხშირად ორივე ქალმა იცის ამის შესახებ და დუმს. მათ ტრადიციებში ცოლის დადანაშაულება ნორმად ითვლება. თუ ქორწინება იწვევს განქორწინებას ან ქმრის ღალატს, მაშინ ცოლი არ არის საკმარისად მორჩილი და გულმოდგინე ოჯახურ ურთიერთობებში. ყველაზე უცნაური ის არის, რომ ქალები ეთანხმებიან ამას.
ქორწინება ინდოეთში
ინდოეთში შეთანხმებული ქორწინების ტრადიცია დღემდეა შემონახული. მშობლები ადრეული ასაკიდანვე ირჩევენ წყვილს (შესაფერის ოჯახს) შვილისთვის ან ქალიშვილისთვის. ამრიგად, ინდური კულტურა ხელს უწყობს ადრეულ და მოწესრიგებულ ქორწინებას.
ცივილიზებული დასავლეთი აკრიტიკებს ამ ტრადიციებს, რაზეც ინდოელი მცოდნეები ამბობენ, რომ ამ გზით ისინი იცავენ ქალიშვილებს არასასურველი ურთიერთობებისგან, ხოლო ვაჟებს უპასუხისმგებლო ქცევისგან. ახალგაზრდები სულ უფრო ხშირად იწყებენ ქორწინების გადადების ცდას ადრეულ ასაკში (1978 წლიდან ინდოეთში მამაკაცებისთვის ქორწინება შესაძლებელია 21 წლიდან, ხოლო ქალებისთვის 18 წლიდან).
Წაიკითხე მეტი: სხვადასხვა ქვეყნის უცნაური და უჩვეულო კანონები
თუ ოჯახი მდიდარია, 21 წლის ბიჭს არ სურს პასუხისმგებლობის აღება და ოჯახის შექმნა, ამიტომ მშობლები მას საცოლეს პოულობენ და შეთანხმებულ ქორწინებაში დაქორწინდებიან. მაჰათმა განდი ჩემი მშობლები 13 წლის გოგონაზე დაქორწინდნენ 13 წლის ასაკში. სწორედ მან მიიღო კანონი ადრეული ქორწინების აკრძალვის შესახებ.
ქორწინება და ოჯახი საქართველოში
როგორც ჩანს, სად საქართველო და სად ინდოეთი? მაგრამ მსგავსება ძალიან აშკარაა. საქართველოში ქორწინება კვლავ მშობლების თანხმობით ტარდება. მამაკაცები საქართველოში (განსაკუთრებით პატარა ქალაქებში) არიან ინფანტილური და 40 წლამდე შეუძლიათ მშობლებთან ერთად ცხოვრება, დაუქორწინებლები. თუ დედა რძალს იპოვის, ვაჟმა უნდა მიიღოს და ცოლად შეირთოს.
თუმცა, თანამედროვე ახალგაზრდები, რომლებიც საქართველოს დიდ ქალაქებში ცხოვრობენ, იღებენ განათლებას, პოულობენ ღირსეულ სამუშაოს და სიყვარულით ქორწინდებიან. ახლობლებისგან ძლიერ ზეწოლას არ ელიან. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ყველაფრის საფუძველი – ოჯახის დამოუკიდებლობა და დამოუკიდებლობა.
ქორწინება თურქეთში
თურქეთში ქორწინების შესახებ უამრავი სტატია დაიწერა. შეთანხმებული ქორწინება და შეთანხმებული ქორწინება ასევე არის ამ ქვეყანაში. მაგრამ არის კიდევ ერთი მთავარი მახასიათებელი. როგორც თურქეთში ქორწინებაზე ამბობენ: ქალს არ ათხოვებს მამაკაცი, არამედ ოჯახი აერთიანებს სხვა ოჯახს, ამიტომ არის ფრთხილად შერჩევა.
ხშირად სლავი გოგონები თვლიან, რომ ქორწინების შემდეგ თურქულ ოჯახში მიიღებენ, მაგრამ ეს შეუძლებელია სხვადასხვა მიზეზის გამო. და აქ ყველაფერი მნიშვნელოვანია: კულტურა, რელიგია და წარმომავლობა. ამიტომ ხშირად, შვილის გაჩენის შემდეგ, განქორწინება და შვილი თურქულ ოჯახში რჩებიან, გოგონას კი სამშობლოში აგზავნიან.
განქორწინება იაპონიაში
იაპონიის კანონმდებლობის მიხედვით, ქალებს განქორწინების შემდეგ ქორწინება 6 თვის განმავლობაში ეკრძალებოდათ. მხოლოდ 2016 წელს გაუქმდა ეს ნორმა.

В чем основная задача брачных отношений и союзов? Объединять влюбленных? Так многие влюбленные живут, вступив в гражданский брак. Может взаимные обязательства? После брака люди берут на себя моральные и финансовые обязательства друг за друга. Так мы воспринимаем институт Брака в 21 веке.
Долгое время институт «брака по любви» был вытеснен, еще во времена Средневековья, «браками по расчету» и «браки по договору», одобренными церковью. С появлением в Европе в 15-16 веках странствующих трубадуров и театров, которые воспевали, прославляли и романтизировали Любовь, стали появляться среди молодых людей романтические отношения. После таких отношения влюбленные в тайне от родителей женились, после чего считались изгоями, нарушившими традиции и волю родственников.
Различие семейных ценностей в мире
Постепенно в Европе традиции договорных браков ушли в прошлое, а браки по любви стали основой европейской культуры. Однако на Востоке и в Азии, браки по любви считались позором для семьи. Девушки были не способны о себе позаботиться и только выгодный брак мог обеспечить достойную жизнь ей и ее будущим детям.
Какие особенности брачных союзов в разных странах? Почему европейцам сложно во многих странах создавать семьи с местными жителями?
Браки в Китае
В начале 21века в Китае внедрялась государственная политика «одна семья-один ребенок». Эта программа привела к дисбалансу среди мужчин и женщин. Уже сейчас мужчин в Китае на 29 миллионов больше.
Китайские мужчины часто изменяют женам, заводят внебрачных детей и часто обе женщины об этом знают и молчат. В их традициях считается нормальным винить жену. Если брак ведет к разводу или измене мужа, значит жена недостаточно послушная и старательная в семейных отношениях. Самое странное, что женщины с этим соглашаются.
Браки в Индии
В Индии до наших дней сохранились традиции договорных браков. Родители с малых лет выбирают пару (подходящую семью) для своего сына, дочери. Таким образом индийская культура поощряет ранние браки и браки по расчету.
Цивилизованный запад критикует эти традиции, на что индийские ценители говорят, что таким образом они оберегают своих дочерей от нежелательных связей, а сыновей-от безответственного поведения. Молодые люди стали все чаще стремиться отложить брак в раннем возрасте (с 1978г для мужчин в Индии вступление в брак возможно с 21 года, а женщин с 18).
Читайте еще : Странные и необычные законы разных стран
Если семья обеспеченная, парень в 21 год не хочет брать на себя ответственность и создавать семью, поэтому ему находят невесту родители и женят по договорному браку. Махатму Ганди родители женили в 13 лет на 13 летней девочке. Именно он принял закон, запрещающий ранние браки.
Брак и семья в Грузии
Казалось бы, где Грузия, а где Индия? Но сходство очень явное. Браки в Грузии и сейчас совершаются с одобрения родителей. Мужчины в Грузии (особенно в маленьких городах) инфантильные и до 40лет могут жить с родителями, будучи не женатыми. Если мать находит невестку, сын должен принять и жениться на ней.
Однако, современные молодые люди, которые живут в больших городах Грузии, получают образование, находят приличную работу женятся по любви. Они не ожидают сильного давления со стороны родственников. Иначе говоря, основа всему — независимость и самостоятельность семьи.
Браки в Турции
О браках в Турции написано очень много статей. Договорные браки, браки по расчету тоже присутствуют в этой стране. Но есть еще главная особенность. Как говорят о браках в Турции: не мужчина берет в жены женщину, а семья объединяется с другой семьей, поэтому идет тщательный отбор.
Часто девушки-славянки верят, что их принимают в турецкую семью после брака, однако это невозможно по различным причинам. И тут важно все: культура, религия и происхождение. Поэтому, часто, после рождения ребенка, развод и ребенка оставляют в турецкой семье, а девушку отправляют на ее родину.
Развод в Японии
По законодательству Японии, женщинам запрещалось вступать в брак после развода в течение 6 месяцев. Только в 2016 году эту норму отменили.