აჭარაში ამ წუთებში ფესტივალი მიმდინარეობს განდაგანა (26-27 ნოემბერი, 2023 წ.), რომელიც ბათუმში ევროპის მოედანზე ვიზიტორებს შესაძლებლობას აძლევს ორი დღის განმავლობაში ჩაიძირონ ადგილობრივი მოსახლეობის კულტურაში, სამზარეულოსა და ტრადიციებში. სპეციალურად ორგანიზებულ სივრცეში ორგანიზატორები უნიკალურს გვთავაზობენ “კულინარიული მოგზაურობა აჭარაში”, სადაც შეგიძლიათ არა მხოლოდ გაეცნოთ, არამედ შეიძინოთ აჭარული სამზარეულოს კერძები. იუნესკოს მუსიკის ქალაქი დაამატა ფესტივალი სიაში 2021 წელს.
ფესტივალი “განდაგანა” ბათუმში ევროპის მოედანზე
ბათუმში ევროპის მოედანზე აჭარული ბაზრობაც გაიხსნება, სადაც შემოდგომის ყველა ნაყოფია წარმოდგენილი. – ხურმა, ციტრუსები, ბროწეული, ყურძენი, თხილი. ადგილობრივი ქალები აქტიურად არიან დაკავებული ქარგვით, ქმნიან ორიგინალურ აჭარულ ორნამენტებს, ასევე წარმოდგენილია უნიკალური ხელნაკეთი ნაწარმი.
ასევე წაიკითხეთ: ჩრდილოეთის ნათება ბათუმში 2023 წლის 5 ნოემბერი ვიდეო
ბათუმში ევროპის მოედანი ხდება კონცერტის მოწყობის ადგილი, სადაც გამოდიან როგორც აჭარის ფოლკლორული ანსამბლები, ისე საქართველოდან თანამედროვე შემსრულებლები.

В Аджарии сейчас проходит фестиваль Гандагана (26-27 ноября 2023 года), который предоставляет посетителям площади Европы в Батуми возможность погрузиться в культуру, кулинарию и традиции местных жителей на протяжении двух дней. В специально организованном пространстве организаторы предлагают уникальное «Кулинарное путешествие в Аджарию», где можно не только ознакомиться, но и приобрести блюда аджарской кухни. UNESCO City of Music в 2021 году внес фестиваль в свой список.
Фестиваль «Гандагана» на площади Европы в Батуми
На площади Европы в Батуми также развернут аджарский рынок, на котором представлены все плоды осени — хурма, цитрусы, гранаты, виноградные гроздья, орехи. Местные женщины активно занимаются вышивкой, создавая оригинальные аджарские орнаменты, а также представлены уникальные изделия ручной работы.
Читайте также : Северное сияние в Батуми 5 ноября 2023 видео
Площадь Европы в Батуми становится местом организации концерта, где выступают как фольклорные ансамбли Аджарии, так и современные исполнители из Грузии.