საქართველოს სკოლებში ბავშვების მიღწევის დონე დაეცა. სტუდენტების შეფასების საერთაშორისო პროგრამა PISA გამოაქვეყნა 2022 წლის ანგარიში, რომელიც აფასებს მოსწავლეთა მიღწევებს კითხვაში, მათემატიკასა და მეცნიერებაში. 2018 წელთან შედარებით, მოსწავლეთა ქულები კითხვასა და მათემატიკაში, შესაბამისად, 6 და 8 ქულით გაუარესდა, მაგრამ მეცნიერებაში 1 ქულით გაუმჯობესდა.
კვლევამ ასევე დაადგინა, რომ კერძო სკოლის მოსწავლეები უკეთეს შედეგებს აღწევენ, ვიდრე საჯარო სკოლის მოსწავლეები. მუშაობის საუკეთესო მაჩვენებლები თბილისში დაფიქსირდა, ყველაზე ცუდი კი სხვადასხვა სოფლებში. გარდა ამისა, სტატისტიკამ აჩვენა, რომ ქართველი გოგონები ოდნავ უკეთ სწავლობენ, ვიდრე ბიჭები.
საერთო რეიტინგით საქართველომ 81-დან 60-ე ადგილი დაიკავა. მსოფლიოში საუკეთესო შედეგი სინგაპურის სკოლის მოსწავლეებმა აჩვენეს.

Уровень успеваемости детей в грузинских школах снизился. Международная программа оценки образовательных достижений учащихся PISA опубликовала отчет за 2022 год, в котором оценила знания школьников по чтению, математике и естественным наукам. По сравнению с 2018 годом результаты учеников по чтению и математике ухудшились на 6 и 8 баллов соответственно, но по естественным наукам улучшились на 1 балл.
Читайте также : Лучший педиатр в Батуми
Исследование также показало, что ученики частных школ достигают более высоких результатов, чем ученики государственных. Лучшие показатели успеваемости зафиксированы в Тбилиси, в то время как наихудшие – в различных поселках. Кроме того, статистика показала, что грузинские девочки учатся немного лучше, чем мальчики.
По общему рейтингу Грузия заняла 60-е место из 81. Лучшие результаты в мире продемонстрировали школьники из Сингапура.