საქართველო რუსეთთან საზღვრის დელიმიტაციაზე არ განიხილავს, - ამის შესახებ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს.
საქართველო არ აპირებს რუსეთის ფედერაციასთან სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის განხილვას, სანამ რუსეთი არ შეასრულებს 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების პირობებს და არ შეწყვეტს საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციას. ეს ეხება საზღვრის ყველა მონაკვეთს, ამბობენ ისინი საქართველოს ამბები.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველო ფრენების აღდგენას 2021 წლის თებერვლიდან გეგმავს
“რუსეთის ფედერაციის მიერ სოხუმთან ან ცხინვალთან დადებულ ნებისმიერ შეთანხმებას საზღვრებთან თუ სხვა რაიმესთან დაკავშირებით, არანაირი სამართლებრივი საფუძველი არ აქვს და უკანონოა. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას გაიყვანოს საოკუპაციო ჯარები და მოახდინოს საქართველოს ტერიტორიების დეოკუპაცია.
ეს იყო პასუხი მიხეილ პეტრაკოვის დანიშვნაზე რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენლად დსთ-ს ქვეყნებთან სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის საქმეში.
პოლიტოლოგი დან საქართველოს სტრატეგიული და საერთაშორისო კვლევების ფონდი კახა გოგოლაშვილი თვლის, რომ როგორც რუსეთის ფედერაციასთან საზღვრების დელიმიტაციაში მონაწილეობას, ასევე ამ პროცედურაზე უარის თქმას აქვს რისკები.
თუ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო უარს იტყვის რუსეთის ფედერაციასთან საზღვრების დელიმიტაციაში მონაწილეობაზე, რუსეთის საოკუპაციო ჯარებმა შესაძლოა რამდენიმე სასაზღვრო სოფელი დაიკავონ, მაგალითად, თრუსოს ხეობაში.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველოს ხელისუფლებამ შესთავაზა “მთავრობა” აფხაზეთის დახმარება ხანძრის ჩაქრობაში

Грузия не будет обсуждать делимитацию границ с Россией, сообщил об этом МИД Грузии.
Грузия не собирается обсуждать делимитацию государственной границы с РФ до тех пор, пока Россия не выполнит условия Соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 и прекратят оккупацию грузинских территорий. Это касается всех участков границы, передают новости Грузии.
«Любое соглашение, подписанное РФ с Сухуми или Цхинвали, по поводу границ или чего-либо другого, лишено юридических оснований и является не законным. Министерство иностранных дел Грузии призывает Российскую Федерацию вывести оккупационные войска и деоккупировать грузинские территории.
Это был ответ на назначение Михаила Петракова специальным представителем президента РФ по делимитации и демаркации госграницы со странами СНГ.
Политолог из Грузинского фонда стратегических и международных исследований Каха Гоголашвили считает, что как принятие участия в делимитации границ с РФ, так и отказ от этой процедуры имеют риски.
В случае отказа МИД Грузии от участия в делимитации границ с РФ, оккупационные российские войска могут занять несколько пограничных сел, к примеру в ущельи Трусо.