ჭარბი დოზის სიკვდილიანობის შემთხვევები შეშფოთების მიზეზია. “საქართველოში წელიწადში 30-დან 40-მდე ადამიანი იღუპება ჭარბი დოზით. ეს არის გლობალური პრობლემა, რომლის შესახებაც ალბათ გსმენიათ. სტატისტიკა საზღვარგარეთ არის რიგით მეტი, ვიდრე ჩვენი. აშშ-ის სხვადასხვა შტატშიც კი დაღუპულთა რიცხვი ჩვენთან შედარებით მეტია, თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ მსგავსი შემთხვევები აქ ნორმად უნდა იქცეს. ჩვენ ვიღებთ ყველა შესაძლო ზომას ამ პრობლემის დასაძლევად”, – ამის შესახებ შს მინისტრობის კანდიდატმა ვახტანგ გომელაურმა უპასუხა დეპუტატების კითხვებს ნარკოტიკების გადაჭარბებული დოზისა და ნარკოტიკებით ვაჭრობის შედეგად ახალგაზრდების გარდაცვალების შესახებ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი – 2023 წელს საქართველოში ნარკოტრაფიკის ბრალდებით 284 პირი დააკავეს
“ნარკორეალიზატორების ასეთი რაოდენობა საქართველოში არცერთ წინა წლებში არ დაუკავებიათ. მესმის, რომ საჭიროა სხვადასხვა ზომების მიღება. თანამშრომლობა გართულდება და არა მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის. ასევე დაისვა კითხვა ნარკოტიკების ტრანზიტზე. ჩვენ ვართ სატრანზიტო სახელმწიფო და, სამწუხაროდ, ასეც ხდება. საბაჟოსთან ერთად ყველაფერს ვაკეთებთ, მაგრამ საქმეების 100%-ს ვერ დავფარავთ”, – დასძინა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
ასევე წაიკითხეთ: ასაფეთქებელი ნივთიერებები უკრაინიდან რუსეთის ფედერაციაში საქართველოს გავლით გადაიტანეს
ნარკოტიკების თავისუფალი მიმოქცევის პრევენციის მიზნით შსს-ს ღონისძიებებით მანამდე დეპუტატი ანა ნაცვლიშვილი დაინტერესდა. “მე ვაყენებ ამ საკითხს არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ჩვენ გვყავს მსხვერპლი, ეს არის ძალიან სერიოზული პრობლემა. ცნობილია, რომ რიგითი მოქალაქეები არ ეწევიან ნარკოტრაფიკს. თუ სისტემა მათ არ დაიცავს, ნარკოტიკები თავისუფლად ვერ მიმოიქცევა და ვერ მიაღწევს იმ დონეს, რასაც დღეს ვხედავთ”, – ხაზგასმით აღნიშნა ნაცვლიშვილმა.
“ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში ორი ახალგაზრდა გოგონა გარდაიცვალა. მძიმე ფსიქოტროპული და საკლუბო ნარკოტიკების მდგომარეობა საქართველოში საკმაოდ სახიფათო ვითარება შექმნა”, – განაცხადა დეპუტატმა ხატია დეკანოიძემ.
ასევე წაიკითხეთ: სენაკში საქართველოს ბანკის ფილიალი გაქურდეს
2023 წელს საქართველოში 54 177 დანაშაულია ჩადენილი
სტატისტიკური მონაცემებით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო2023 წელს საქართველოში 54 177 დანაშაული დაფიქსირდა, რაც 0,5%-ით ნაკლებია 2022 წელთან შედარებით. ნარკოტიკებთან დაკავშირებული დანაშაულები 12%-ით გაიზარდა და 6594 დანაშაული შეადგინა, რაც 21%-ით მეტია 2022 წელთან შედარებით.

Частые случаи смертей от передозировок вызывают обеспокоенность. «В Грузии от 30 до 40 смертей от передозировки в год. Это глобальная проблема, о которой вы, вероятно, слышали. Статистика за границей на порядок выше, чем у нас. Даже в различных штатах США количество смертей на порядок превышает наше, хотя это не означает, что подобные случаи должны становиться нормой у нас. Мы предпринимаем все возможные меры, чтобы преодолеть эту проблему», — отметил кандидат на должность министра внутренних дел Вахтанг Гомелаури, отвечая на вопросы депутатов о гибели молодых людей из-за передозировки наркотиков и наркоторговле.
Министр МВД Грузии — в 2023 году за наркоторговлю в Грузии были арестованы 284 человека
«Такое количество наркоторговцев не задерживалось в Грузии ни в одном из предыдущих лет. Я понимаю, что нужно принимать разнообразные меры. Сотрудничество будет более сложным, и не только МВД. Также был задан вопрос о транзите наркотиков. Мы транзитное государство, и, к сожалению, это происходит. Мы делаем все возможное совместно с таможней, но нам не удастся охватить 100% случаев», — добавил министр МВД Грузии.
Читайте также : Везли взрывчатку из Украины в РФ через Грузию
Ранее депутат Ана Нацвилишвили выразила интерес к мерам МВД по предотвращению свободного распространения наркотиков. «Я поднимаю этот вопрос не только потому, что у нас есть жертвы, это очень серьезная проблема. Известно, что обычные граждане не занимаются наркоторговлей. Если система не защищает их, наркотики не смогут свободно циркулировать и достичь того уровня, который мы наблюдаем сегодня», — подчеркнула Нацвилишвили.
«В течение последних нескольких дней умерли две молодые девушки. В ситуации с тяжелыми психотропными препаратами и клубными наркотиками в Грузии сложилась очень опасная ситуация», — отметила депутат парламента Хатия Деканоидзе.
Читайте также : В Сенаки ограбили отделение «Банка Грузии»
В Грузии было совершено 54 177 преступлений в 2023 году
По статистическим данным МВД Грузии, в 2023 году в Грузии было зарегистрировано 54 177 преступлений, что на 0,5% меньше, чем в 2022 году. Количество преступлений, связанных с наркотиками, увеличилось на 12%, составив 6594 преступления, что на 21% больше, чем в 2022 году.