როგორ გავხსნათ ბიზნესი საქართველოში და სად დავიწყოთ?
ბიზნესი ახლა დიდ რყევებს განიცდის და, თუ მომავალში არ მოვერგებით სიტუაციას, ბევრი კომპანია დაზარალდება და დატოვებს ბაზარს საქართველოში ბიზნესის გასახსნელად. ბოლო დროს ბიზნესი დსთ-ში ძალიან დაზარალდა. ბაზარზე ძალიან ცოტა კომპანიაა, რომლებსაც სანქციები და მასთან დაკავშირებული სხვა პრობლემები არ ეხება.
საგადასახადო რეზიდენტობა ბიზნესისთვის 2022 წ
2022 წელს, როგორც დიდი, ისე მცირე კომპანიების 20%-ზე მეტი უკვე დაიხურა. სიტუაცია შეეხო ინდ მეწარმესაც, რომელიც თავისთვის მუშაობს. დაზარალდა IT ბაზარიც; კომპანიების უმეტესობამ შეზღუდა თავისი საქმიანობა რუსეთში, უკრაინასა და ბელორუსში. ამ დროისთვის, უამრავი სპეციალისტი უმუშევარია და ეძებს საგადასახადო რეზიდენციის ქვეყანას ბიზნესისთვის 2022 წელს.
ასევე წაიკითხეთ: ვებსაიტების შექმნა საქართველოში
კრიზისს ახალი შესაძლებლობები მოაქვს. შესაძლოა, სწორედ ახლა არის თქვენი ოცნებების ან გეგმების რეალიზაციის მომენტი. ყოველთვის შეგიძლიათ სცადოთ ხელახლა და ბიზნესის გახსნა კარგი ახალი დასაწყისია.
სად არის საუკეთესო ადგილი ბიზნესის გასახსნელად 2022 წელს?
ახლა უამრავი ქვეყანაა არჩევანის გაკეთება ბიზნესისთვის, მაგრამ ასევე არის მრავალი ქვეყანა, რომელიც გამორიცხავს განვითარების ამ ვარიანტს. კომპანიის გახსნა ან ოპერირების გაგრძელება ბელორუსიასა და რუსეთში ახლა არ არის საუკეთესო ვარიანტი. სანქციები მხოლოდ ძლიერდება და ყოველდღიურად მათი ზეწოლა უფრო ძლიერ გავლენას მოახდენს მთლიან საქმიანობაზე, მიუხედავად ნიშისა და კომპანიის ინსტრუმენტის არჩევისა. თქვენ შეგიძლიათ განახორციელოთ სასაქონლო ან სერვისული ბიზნესი ნებისმიერ ქვეყანაში.
Для тех, кто рассматривает открыть бизнес в 2022 году заграницей возможно стоит ознакомиться со странами, наиболее благоприятными для ведения бизнеса нерезидентов. Список стран с разным уровнем жизни тоже стоит учитывать, ведь зачастую владельцы компаний проживают там же, где и локально находится бизнес. Одно из очень интересных решенийоткрыть бизнес в Грузии.
ტოპ 10 ქვეყანა ცხოვრების დონის მიხედვით 2022 წელი
ქვემოთ გთავაზობთ ქვეყნების ჩამონათვალს, სადაც ყველაზე ხელსაყრელი საცხოვრებელი პირობებია. სია შედგება ტოპ 10-ისგან საუკეთესოდან ნაკლებად მიმზიდველამდე. ინდექსი ემყარება ოჯახური ცხოვრების დონეს, ჯანმრთელობის დონეს, მთლიან ქვეყანაში სოციალურ ცხოვრებას, ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებას, სამუშაო უსაფრთხოებას და გეოგრაფიას. პირველ ადგილზეა შვეიცარია, შემდეგ მოდის:
• დანია;
• ნიდერლანდები;
• ფინეთი;
• ავსტრია;
• Ავსტრალია;
• ისლანდია;
• გერმანია;
• Ახალი ზელანდია;
• ნორვეგია.
ამ ჩამონათვალზე დაყრდნობით ჩნდება ერთი მარტივი კითხვა: როგორ ვიცხოვროთ ასეთ ქვეყანაში ენის ცოდნის გარეშე და ასევე გავითვალისწინოთ ის ფაქტი, რომ არსებობს ბიზნესის კეთების სურვილი. შესაბამისად, არის ვარიანტები, რომლებიც არანაკლებ მიმზიდველია, მაგრამ გაცილებით იაფი და მშვიდია როგორც ცხოვრებისთვის, ასევე ბიზნესის წარმოებისთვის.
ტოპ 10 ქვეყანა ბიზნესის დასაწყებად 2022 წელს:
ქვემოთ წარმოგიდგენთ 2022 წელს ბიზნესის დასაწყებად ტოპ 10 ქვეყნის სიას ამ ქვეყნების რეზიდენტებისთვის და არარეზიდენტებისთვის. შეფასების ინდექსი ეფუძნებოდა ისეთ ფაქტორებს, როგორიცაა ბიზნესის დაწყება და მოიცავს ყველა მოსამზადებელ ეტაპს (დოკუმენტაციის შეგროვება, მონაცემთა შეგროვება და ანალიზი, პირველადი კონსულტაცია), კომპანიის რეგისტრაციის ნებართვის მიღება ან ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსი. ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორია გადასახადების გადახდა და დეკლარაციის წარდგენა, საგადასახადო რეიდები და ა.შ. ასევე გათვალისწინებული იყო საერთო კონკურენტული ატმოსფერო და მარკეტინგული შესაძლებლობები. ამ პარამეტრების მიხედვით პირველ ადგილზეა ახალი ზელანდია, მაგრამ ჩვენი მეწარმეებისთვის ღირს ბიზნესის გახსნა საქართველოში და აი რატომ:
• სინგაპური;
• Ჰონგ კონგი;
• კორეის რესპუბლიკა;
• ᲐᲨᲨ;
• საქართველო;
• Დიდი ბრიტანეთი;
• ნორვეგია;
• შვედეთი;
აღსანიშნავია, რომ ქვეყნების აბსოლუტური უმრავლესობა ძალიან ძვირია ცხოვრების დონის თვალსაზრისით და ინგლისური ენის ცოდნა ყველგან არის საჭირო. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საქართველო მეშვიდე ადგილზეა ბიზნესისთვის ყველაზე ხელსაყრელ ქვეყნებში. საქართველო ბევრმა იცის და დიდი ალბათობით ბევრს უკვირს ის ფაქტი, რომ საქართველო ათეულში შუაშია. მართლაც ასეა.
გახსენით ბიზნესი საქართველოში 2022 წელს
ბოლო ათი წლის განმავლობაში საქართველო ძალიან ძლიერად ვითარდება და იმპულსს იძენს ბიზნეს ქვეყნების ასპარეზზე. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ბოლო წლებში საქართველოში ცხოვრების დონე მნიშვნელოვნად გაიზარდა. საქართველო 2022 წელს ცხოვრებისა და ბიზნესის კეთების ტოპ ქვეყანა გახდა. მაშ, როგორ გავხსნათ ბიზნესი საქართველოში 2022 წელს და სად დავიწყოთ?
ახლა ძალიან ადვილია საქართველოში ბიზნესის განხორციელება და წარმოება. საგადასახადო რეზიდენტს არ სჭირდება ქვეყანაში ყოფნა ბიზნესის გასახსნელად. დიახ, ნამდვილად შესაძლებელია დისტანციურად გახსნათ კომპანია ან ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსი საკუთარ ქვეყანაში ყოფნისას და არ დატოვოთ იგი. საქართველოში მოქმედებს კომპანიის დისტანციურად გახსნისა და კომპანიის მართვის ფუნქცია. საქართველო ასევე არ მოითხოვს, რომ საგადასახადო რეზიდენტი იყოს საქართველოს ტერიტორიაზე ბიზნესის წარმოებისთვის.
როგორი ბიზნესის გახსნა გსურთ საქართველოში?
პირველ რიგში, თქვენ უნდა გადაწყვიტოთ, როგორი ბიზნესის გახსნა გსურთ საქართველოში და რა რეალურ ბრუნვას გეგმავთ მომავალ წელს. ეს საშუალებას მოგცემთ აირჩიოთ სწორი საქმიანობის კოდი და გადასახადები თქვენი ბიზნესისთვის. ახალი ბიზნესის გახსნისას არ უნდა დაივიწყოთ დღგ-ის და ლოგისტიკის შესახებ, არ დაგავიწყდეთ, რომ საქართველოში ჭარბობს მთიანი რელიეფი, რაც ართულებს საქონლისა და ნებისმიერი პროდუქტის მიწოდებას.
გთავაზობთ თუ არა თქვენი ბიზნესი ბიზნეს სერვისებს? ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსის მოპოვება მოგეწონებათ. ამ სტატუსის მთავარი უპირატესობა 1%-იანი გადასახადია. სხვა ქვეყნებში ასეთი დაბეგვრა არ არსებობს და სწორედ ეს ხდის საქართველოს მიმზიდველს უცხოელი ინვესტორებისთვის და სხვადასხვა ბიზნესისთვის. გასული წლის განმავლობაში საქართველო გახდა საყვარელი ოაზისი 2022 წელს IT ბიზნესის გასახსნელად. პროგრამისტების უმეტესობა სამუშაოდ გადავიდა საქართველოში, რაც მომავალში ძალიან დადებითად აისახება მთლიანად ქვეყნის ეკონომიკაზე.
ინდივიდუალური მეწარმის დისტანციური გახსნა საქართველოში 2022 წელს
Реальный кейс по открытию Индивидуального предпринимателя в Грузии в 2022 году, который выполнила компания BinGინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია საქართველოში. 2022 წელს საქართველოში ინდივიდუალური მეწარმის დისტანციურად გასახსნელად დაგჭირდებათ მხოლოდ პასპორტი (უცხოური პასპორტი) და ცოტა მოთმინება.
ინდმეწარმის დისტანციური გახსნა საქართველოში 2022 წელს - GeoInform
გახსენით იურიდიული პირი საქართველოში
• ინდ.მეწარმე შპს, საბანკო ანგარიში.
• დაბალი გადასახადები (ბრუნვის 1%)
• მიიღეთ გადახდები აშშ-დან, ევროკავშირიდან, კანადიდან და ა.შ.
• PyPal-ის ლეგალური ბიზნესის გახსნის შესაძლებლობა
• არავითარი კორუფცია
Для удаленного открытия делается Доверенность на юристов, которые находятся в Грузии и ведут свою деятельность. Доверенность должна быть нотариально заверенной. Также будет необходим скан паспорта, чтобы открыть бизнес в Грузии. Копию паспорта заверять нет необходимости. Далее эти документы передаются по почте на имя юриста и адрес. После этого вскрывается конверт и проверяется на предмет ошибок. После проверки конверта все документы переводятся на грузинский язык и так же заверяются. Следующий этапрегистрация бизнеса у государственного регистратора Грузии.
ბიზნესის რეგისტრაცია საქართველოს სახელმწიფო რეგისტრატორში
საქართველოს სახელმწიფო რეგისტრატორში დარეგისტრირების შემდეგ თქვენ უნდა მიიღოთ ინდმეწარმის სტატუსი. საქართველოში ბიზნესის რეგისტრაციის პირველ ეტაპს დაახლოებით 5 დღე სჭირდება. ბიზნესის რეგისტრაციის ბოლო ვადა დამოკიდებულია არდადეგებზე ან შაბათ-კვირას. შემდეგ მოდის რეგისტრაცია საგადასახადო სამსახურში და კოდის მინიჭება და დაბეგვრის არჩევანი. საქართველოში ბიზნესის კეთების ფორმის დარეგისტრირების შემდეგ, შემდეგი ნაბიჯი იქნება მრავალვალუტიანი ანგარიშის გახსნა საქართველოს ნებისმიერ ბანკში. ძირითადად არარეზიდენტები ირჩევენ თიბისი ბანკი ან საქართველოს ბანკი. გახსენით ანგარიში საქართველოში დისტანციურად შესაძლებელია თოთხმეტი დღის განმავლობაში.
ყველა ეტაპის შემდეგ შეგიძლიათ განახორციელოთ თქვენი საქმიანობა დაბალი საგადასახადო განაკვეთით და უსაფრთხოდ გამოიყენოთ სახსრები მსოფლიოს ნებისმიერ ქვეყანაში.

Бизнес сейчас переживает крупные потрясения и, если в дальнейшем не подстроиться под ситуацию, множество компаний пострадает и уйдут с рынка, чтобы открыть бизнес в Грузии. За последнее время бизнес в СНГ очень сильно пошатнулся. Очень мало компаний на рынке, кого не затронули санкции и другие проблемы, связанные с этим.
Налоговое резидентство для бизнеса 2022
За 2022 год уже было закрыто более 20% как крупных, так и мелких компаний. Ситуация затронула и Индивидуального предпринимателя, который работает на себя. Пострадал и IT-рынок, большинство компаний свернули свою деятельность на территории России, Украины и Беларуси. На данный момент огромное количество специалистов остались без работы и находятся в поиске страны налогового резидентства для бизнеса в 2022 году.
Кризис – это новые возможности. Возможно сейчас и есть тот самый момент для реализации мечты или планов. Всегда можно попробовать заново и как раз открытие бизнеса – это хорошее новое начало.
Где лучше открыть бизнес в 2022 году?
Сейчас выбор стран для бизнеса очень много, но также много стран, которые исключают этот вариант развития. Открывать компанию или продолжать вести деятельность на территории Беларуси и России сейчас не лучший выход. Санкции только усиливаются и с каждым днем их давление будет сильнее влиять на деятельность в целом, независимо от выбора ниши и выбора инструмента компании. Товарный бизнес или бизнес услуг можно вести в любой стране, которую захотите.
Для тех, кто рассматривает открыть бизнес в 2022 году заграницей возможно стоит ознакомиться со странами, наиболее благоприятными для ведения бизнеса нерезидентов. Список стран с разным уровнем жизни тоже стоит учитывать, ведь зачастую владельцы компаний проживают там же, где и локально находится бизнес. Одно из очень интересных решений — открыть бизнес в Грузии.
Топ 10 стран по уровню жизни 2022
Мы ниже предлагаем список стран с наиболее благоприятными условиями жизни. Список состоит из Топ-10 от лучшего к наименее привлекательному. За основу берется индекс уровень семейной жизни, уровень здоровья, общественная жизнь в стране в целом, политическая жизнь страны, гарантия трудоустройства и география. На первом месте расположилась Швейцария, а далее по списку:
• Дания;
• Нидерланды;
• Финляндия;
• Австрия;
• Австралия;
• Исландия;
• Германия;
• Новая Зеландия;
• Норвегия.
Исходя из этого списка напрашивается один простой вопрос: как прожить в такой стране при этом не зная языка, еще и учитывать тот факт, что есть желание вести бизнес. Соответственно есть варианты не менее привлекательные, но гораздо более дешевые и спокойные как для жизни, так и для ведения бизнеса.
Топ 10 стран для открытия бизнеса в 2022:
Ниже мы приведем список топ 10 стран для открытия бизнеса в 2022 резидентам и нерезидентам данных стран. В индекс оценки за основу брались такие факторы как начало открытия бизнеса, здесь включаются все подготовительные этапы (сбор документации, сбор и анализ данных, первичный консалтинг), получение разрешения на регистрацию компании или статуса индивидуального предпринимателя. Один из важнейших факторов – это уплата налогов и подача декларация, налоговые рейды и так далее. Также учитывалась общая атмосфера конкуренции и маркетинговые возможности. По данным параметрам на первом месте находится Новая Зеландия, но для наших предпринимателей стоит открыть бизнес в Грузии, и вот почему:
• Сингапур;
• Гонконг;
• Республика Корея;
• США;
• Грузия;
• Великобритания;
• Норвегия;
• Швеция;
Стоит обратить внимание, что подавляющее большинство стран очень дорогие по уровню жизни и везде необходимо знание английского языка. Однако стоит обратить внимание, что на седьмой строчке самых удобных стран для бизнеса разместилась Грузия. Много кто знает Грузию, и скорее всего многих удивляет тот факт, что Грузия находится в середине топ десять. Действительно так и есть.
Открыть бизнес в Грузии в 2022
Грузия последние десять лет очень сильно развивалась и набирала обороты на арене бизнес-стран. Важно еще и то, что в Грузии уровень жизни заметно вырос за последние годы. Грузия стала топ страной для жизни и ведения бизнеса в 2022 году. Так как же открыть бизнес в Грузии в 2022 и с чего начать?
В Грузии сейчас очень легко реализовать и вести бизнес. Для налогового резидента не обязательно присутствовать в стране, чтоб открыть бизнес. Да, действительно можно удаленно открыть компанию или статус Индивидуальный предприниматель, находясь у себя в стране и не покидать ее. В Грузии есть функция удаленного открытия компании и ведение компании. Грузия также не обязывает налогового резидента находится на территории Грузии для ведения бизнеса.
Какой бизнес вы хотите открыть в Грузии?
В первую очередь необходимо определится какой бизнес вы хотите открыть в Грузии и какой реальный оборот планируете в ближайший год. Это позволит правильно подобрать код деятельности и налогообложение под ваш бизнес. Когда вы открываете новый бизнес, то не стоит забывать и про НДС и логистику, не стоит забывать, что в Грузии преобладает горная местность, что усложняет доставку товаров и какой-либо продукции.
Ваш бизнес предоставляет бизнес услуги? Вам подойдет получение статуса Индивидуального предпринимателя. Главный плюс такого статуса – это налогообложение в размере 1%. Такого налогообложения нет в других странах именно это и делает Грузию привлекательно для иностранных инвесторов и различного бизнеса. Грузия за последний год стала любимым оазисом для открытия IT бизнеса в 2022. Большинство программистов перебрались работать в Грузию, что в дальнейшем очень позитивно повлияет на экономику страны в целом.
Удаленное открытие ИП в Грузии в 2022
Реальный кейс по открытию Индивидуального предпринимателя в Грузии в 2022 году, который выполнила компания BinG — регистрация компании ИП в Грузии. Чтобы удаленно открыть ИП в Грузии в 2022 году Вам понадобится только паспорт (загранпаспорт) и немного терпения.
Удаленное открытие ИП в Грузии в 2022 - GeoInform
Откройте Юрлицо в Грузии
• ИП, ООО, Счет в банке.
• Низкие налоги (1% от оборота)
• Принимать оплаты с США , ЕС, Канада и т.д.
• Возможность открыть легальный бизнес PyPal
• Нет Коррупции
Для удаленного открытия делается Доверенность на юристов, которые находятся в Грузии и ведут свою деятельность. Доверенность должна быть нотариально заверенной. Также будет необходим скан паспорта, чтобы открыть бизнес в Грузии. Копию паспорта заверять нет необходимости. Далее эти документы передаются по почте на имя юриста и адрес. После этого вскрывается конверт и проверяется на предмет ошибок. После проверки конверта все документы переводятся на грузинский язык и так же заверяются. Следующий этап — регистрация бизнеса у государственного регистратора Грузии.
Регистрация бизнеса у государственного регистратора Грузии
После регистрации у государственного регистратора Грузии вам необходимо получить статус Индивидуального предпринимателя. Первый этап регистрации бизнеса в Грузии занимает порядка 5 дней. Срок регистрации бизнеса зависит от праздников или выходных. Далее идет регистрация в Налоговой и присвоение кода и выбор налогообложения. После регистрации вашей формы ведения бизнеса в Грузии, следующим этапом будет открытие мультивалютного счета в любом из Банков Грузии. В основном нерезиденты выбирают Банк TBC или Банк Грузии. Отрыть счет в Грузии удаленно можно до четырнадцати дней.
После всех этапов вы можете вести свою деятельность под низкий процент налогообложения и спокойно пользоваться средствами в любой стране мира.