კანონები არ არსებობს იმისთვის, რომ დაირღვეს. ნებისმიერი ქვეყნის კანონმდებლობა შექმნილია ნებისმიერი სოციალური პრობლემის გადასაჭრელად და ემსახურება მისი მოქალაქეების კომფორტის უზრუნველყოფას. მაგრამ რა უნდა გააკეთოს, თუ არსებობს უცნაური კანონები სხვადასხვა ქვეყნიდან? რა უნდა გააკეთოს მაშინ? სიტუაცია შეიძლება გამწვავდეს, თუ ეს არ არის თქვენი სახელმწიფო და არ გესმით ადგილობრივი წეს-ჩვეულებები ან თუნდაც კანონები. ეს არის ზუსტად ის, რის შესახებაც ჩვენს სტატიაში მოგიყვებით.
ასევე წაიკითხეთ: ხელოვნურმა ინტელექტმა #აშშ-ში უდანაშაულო ადამიანი დააპატიმრა
სანამ სამოგზაუროდ წახვალთ, უნდა გაეცნოთ ქვეყანას, წეს-ჩვეულებებს და, რა თქმა უნდა, კანონებს. იცით, რომ სხვადასხვა ქვეყანაში თქვენთვის საერთო რამ და ქმედებები შეიძლება დიდი პრობლემებით დასრულდეს? თუ არ იცოდით, წაიკითხეთ:
ავსტრალიის უჩვეულო კანონები
ამ ეგზოტიკურ ქვეყანას აქვს თავისი მახასიათებლები და უჩვეულო კანონები. ეს განპირობებულია სახელმწიფოს ისტორიული განვითარებით. ამრიგად, კვირას კანონი კრძალავს ვარდისფერი შარვლის ტარებას საზოგადოებრივ ადგილებში შუადღის შემდეგ. რატომ არის ეს აკრძალული, ძნელი ასახსნელია. კანონი ასევე კრძალავს დამწვარი ნათურის თავად გამოცვლას. ამის გაკეთება მხოლოდ კვალიფიციურ ელექტრიკოსს შეუძლია. და ეს არის სწორი გადაწყვეტილება, რომელსაც შეუძლია სიცოცხლის გადარჩენა.
ეს კანონები შეიძლება სასაცილო, უცნაური ან თუნდაც სასაცილო ჩანდეს. მაგრამ მათი დარღვევისთვის შეგიძლიათ მიიღოთ ნამდვილი ჯარიმა, ან თუნდაც პატიმრობა. მხოლოდ იმის იმედი გაქვთ, რომ ავსტრალიის პოლიციაც იუმორით მოგექცევათ. ავსტრალიის უცნაური კანონები სერიოზულია, თუმცა ასეთი რეგულაციები არ გაგიღიმებთ.
მაგალითად, თუ თქვენ ინახავთ, ყიდულობთ ან ყიდით ორმოცდაათ კილოგრამზე მეტ კარტოფილს დასავლეთ ავსტრალიაში, სერიოზული ჯარიმები გემუქრებათ. კანონი წარმოიშვა სასურსათო ომის გამო, რომელიც მაშინდელ კოლონიასა და მის დედა ქვეყანას შორის იყო. ბრიტანეთის იმპერია. იქ მოგიწევთ 1000 დოლარის ოდენობის ჯარიმის გადახდა თქვენს შიშველ მკერდებს შორის დაქუცმაცებულ ლუდის ქილაზე. ხოლო სამხრეთ ავსტრალიაში, თუ ქორწილის ჩაშლას ცდილობთ, შეიძლება დაჯარიმდეთ 10 000 დოლარით და აიძულონ გადაიხადოთ ზიანი.
დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის უჩვეულო კანონები
დიდ ბრიტანეთში არსებობს სხვადასხვა უჩვეულო კანონი. მაგრამ მათი უმეტესობა კვლავ რჩება მხოლოდ ქაღალდზე არსებულ რეგულაციებით. ეს გამოწვეულია გაერთიანებული სამეფოს ისტორიული წარსულით. რადგან დროთა განმავლობაში დიდ ბრიტანეთში ცხოვრების პირობები ძალიან შეიცვალა. დღეს კი ბრიტანელები, შოტლანდიელები და ირლანდიელები არიან კანონმორჩილების, კანონისა და წესრიგის მოდელები. თუმცა... მაგალითად, რკინიგზის სადგურზე ჯერ კიდევ დამონტაჟებულია სპეციალური ნიშნები. ვინაიდან კანონი კრძალავს პლატფორმაზე კოცნას. ახსნა საკმაოდ მარტივია – ხანგრძლივი დამშვიდობება სატრანსპორტო სერვისების მუშაობას შეაფერხებს.
დიდ ბრიტანეთში ეკრძალებათ შტამპის თავდაყირა დადება, თუ ის აჩვენებს მეფეს ან დედოფალს. ძნელი წარმოსადგენია, რამდენად აკონტროლებს პოლიცია ამ აკრძალვის განხორციელებას, მაგრამ სამეფო ოჯახის ღირსებას კანონი მხოლოდ ქაღალდზე არ იცავს.
გაერთიანებულ სამეფოში ასევე არსებობს კანონი ორაგულის საეჭვოდ მოპყრობის წინააღმდეგ. კონკრეტულად რაზე ვსაუბრობთ საიდუმლოა, მაგრამ ფაქტი ფაქტად რჩება. ეს კანონი საკმაოდ ცოტა ხნის წინ შემოვიდა – 1986 წელს. და სასჯელი შეიძლება იყოს საკმაოდ მკაცრი – ჯარიმა ან 3 თვემდე თავისუფლების აღკვეთა.
ჩვენ არ გირჩევთ, რომ ეს აკრძალვები მსუბუქად მიიღოთ! სანაპირო საფოლკი კრძალავს თოლიების კვებას. და ამ უცნაური კანონის დარღვევისთვის ჯარიმა ცოტა არ არის. – დაახლოებით €3000. თუ ლონდონის ტროტუარზე ველოსიპედით იარეთ, ასევე გადაიხდით 100 ფუნტს ჯიბიდან. თქვენი მანქანის გაჩერება გამორთვის გარეშე სამ წუთზე მეტი ხნის განმავლობაში დაგიჯდებათ 120 ფუნტი. ლონდონი ყველანაირად ცდილობს თავისი მაცხოვრებლების კომფორტს უზრუნველყოს, რის გამოც გაჩნდა ასეთი უცნაური კანონები.
საინტერესო კანონები იტალიაში
Სხვა ქვეყანა – ლიდერი საინტერესო კანონებში – ეს არის იტალია. ადრეული იტალია შედგებოდა მრავალი სახელმწიფოსგან. ამიტომ, იტალიაში კანონები საკმაოდ მრავალფეროვანი და უჩვეულოა. მაგრამ გასაკვირი არ არის მხოლოდ უძველესი რეცეპტები. მაგალითად, 2008 წელს ვენეციაში აიკრძალა მტრედების კვება პიაცა სან მარკოზე. იტალიელები ამას იმით ხსნიან, რომ ფრინველები აზიანებენ ისტორიულ შენობებსა და ძეგლებს და საშიში დაავადებების მატარებლები არიან. ეს უჩვეულო კანონი ითვალისწინებს კარგ ჯარიმებს.
ქალაქი ერაკლეია, რომელიც ვენეციის მახლობლად მდებარეობს, სანაპიროზე ქვიშის ციხესიმაგრეების მშენებლობა აკრძალა. იმიტომ, რომ ეს „აფერხებს“ ნაპირზე მოსიარულე ადამიანების გავლას. ქალაქ ებოლისში შეყვარებულებს მანქანაში კოცნის უფლება არ აქვთ. იტალიის კუნძულ კაპრიზე ხის ჯოხებით ან სხვა ხმაურიანი ფეხსაცმლით ვერ დააბიჯებ.
ამიტომ, თუ იტალიაში ჩასვლას აპირებთ, დატოვეთ თქვენი ცუდი განწყობა და ყველა პრობლემა სახლში. იმიტომ რომ ამ ქვეყანაში აკრძალულია წარბების შეჭმუხნება. ამ უცნაური კანონის დარღვევისთვის არის ჯარიმა 🙂! ეს კანონი მე-19 საუკუნეში იქნა მიღებული და ჯერ ოფიციალურად არ გაუქმებულა. მაგრამ ეს აკრძალვა, რა თქმა უნდა, მეღიმება! ამგვარად უკვე ეხმარება მის შესრულებას.
არაჩვეულებრივი კანონები სინგაპურში
ქვეყანას აქვს უჩვეულო კანონები, რომლებიც კრძალავს საღეჭი რეზინის ექსპორტს და გამოყენებას. იგი მიღებულ იქნა ჯერ კიდევ 1992 წელს. ეს შეიძლება დაგიჯდეს $400. ვინაიდან რესპუბლიკის მთავრობა დარწმუნებულია, რომ ეს პროდუქტი უარყოფითად მოქმედებს ჯანმრთელობაზე და აბინძურებს გარემოს. როგორც ჩანს, რა წვრილმანია! მაგრამ თუ ფულის ცოტას დაკარგავ, ეს არც ისე სასაცილო იქნება შენთვის.
თქვენ გადაიხდით 500 დოლარს, თუ საზოგადოებრივ ტუალეტში არ ჩამოიბანთ. სინგაპურში არაჩვეულებრივი კანონია, რომლის დარღვევის შემთხვევაში, 1000 დოლარს გადაიხდით, თუ გსურთ ფრინველების გამოკვება.
სინგაპურში შეგიძლიათ მიიღოთ 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა სხვისი Wi-Fi ცხელ წერტილთან არაავტორიზებული კავშირისთვის.
საინტერესო სამოას კანონი
სამოას დამოუკიდებელი სახელმწიფოს საინტერესო კანონი მამაკაცებისთვის - კუნძულებზე აკრძალულია ცოლის დაბადების დღის დავიწყება.
უჩვეულო კანონები ტონგაში
ტონგას სამეფოში აკრძალულია ქოქოსის ხის ქვეშ ძილი. სოლიდური ჯარიმა გემუქრებათ. ამ ტონგანის კანონის მიზანი მარტივია. – დაიცავით ქვეყნის მოქალაქეები და ვიზიტორები ქოქოსის ხისგან, რომელიც ყოველწლიურად უამრავ ადამიანს კლავს.
ტონგაში კვირას მუშაობაც აკრძალულია. ამ უცნაური კანონის წარმოშობა მარტივია. სამეფო ქრისტიანული ქვეყანაა და ქრისტიანული კულტურის საფუძველი კვირას თაყვანისცემაა.
უჩვეულო კანონები ეგვიპტეში
ეგვიპტე დღეს საკმაოდ პოპულარულია მოგზაურთა შორის. ყოველწლიურად ბევრი ტურისტი სტუმრობს პირამიდებს და უძველეს წარმართულ ტაძრებს. მაგრამ აქაც არის ქცევის წესები. ასე რომ, მაგალითად, თუ გსურთ აეროპორტში ყოფნისას ფრინველებს ბინოკლებით შეხედოთ, შეიძლება გაგიჭირდეთ სამართალდამცავ უწყებებთან. სასჯელი საკმაოდ მკაცრია. დაპატიმრება ან თუნდაც პატიმრობა. ვინაიდან კანონი თქვენს ამ ქმედებაში სახელმწიფო ავიაციის ჯაშუშობის მცდელობას ხედავს.
გერმანული კანონები
უცნაურია, მაგრამ გერმანიას, რომელიც ხშირად ასოცირდება კანონსა და წესრიგთან, აქვს თავისი უცნაური კანონები. კანონები კრძალავს ჩქაროსნულ გზაზე დამუხრუჭებას. თუნდაც საგანგებო სიტუაციებში. და არც ერთი გამონაკლისი არ გიშველის ჯარიმის გადახდისგან. მაგალითად, გაფუჭებული საბურავი ან მანქანის საწვავის ნაკლებობა მანქანის ავზში.
ქვეყანაში კვირაობით აკრძალულია გაზონების მოჭრა, მანქანების შეკეთება, ხმამაღალი მუსიკის მოსმენა ან თუნდაც სარეცხი მანქანის გამოყენება (თუ ეს საცხოვრებელი კორპუსია). ასევე, შაბათ-კვირას ძაღლებმა არ უნდა იყეფონ 30 წუთზე მეტ ხანს.
არაჩვეულებრივი კანონები აშშ-ში
არაჩვეულებრივი აშშ კანონები. შეერთებული შტატები სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფის საფუძველზე ჩამოყალიბდა. თითოეულმა მათგანმა რაღაც უნიკალური, ორიგინალური და განუმეორებელი შეიტანა სახელმწიფოს საკანონმდებლო სფეროში. ეს კანონები ასახავდა საზოგადოების ისტორიული განვითარების უნიკალურ ორიგინალურ და არასტანდარტულ საკანონმდებლო ვარიანტებს. ზოგჯერ კანონები იყო უმარტივესი ყოველდღიური პრობლემების გადაჭრის საშუალება. მაგრამ დღეს ისინი იწვევენ გულწრფელ ღიმილს და გაოცებას ასეთი საკანონმდებლო ინიციატივით.
ამერიკის ზოგიერთ შტატში უჩვეულო კანონები განსაკუთრებით გამოირჩევიან ზოგადი ფონიდან. მსგავს ნორმებს ადგილობრივი მოსახლეობაც კი ირონიით უყურებს. მაგრამ ასევე არის რეალური ჯარიმები დარღვევებისთვის. ილინოისის შტატში აკრძალულია ვირთხების დარტყმა ბეისბოლის ჯოხით. შეიძლება 1000 დოლარით დაჯარიმდეთ. მინესოტა ეწინააღმდეგება უწმინდური საბურავებით ავტომობილის გამოყენებას. ამისთვის ჯარიმა 2000 დოლარამდეა.
კოლორადოს შტატში ძაღლების მოკვლა აკრძალულია. ასეთი ქმედებისთვის ჯიბიდან 500 დოლარის გადახდა მოგიწევთ. მეზობლის ძაღლს რომ მოიპარავ, ათი წლით თავისუფლების აღკვეთა გემუქრება. ნიუ-იორკში ფლირტისთვის შეიძლება დაჯარიმდეთ ასის მეოთხედში. საქართველოს შტატში უხამსი ტანსაცმელი მიუღებელია. ამ კანონების ახსნა საკმაოდ რთულია, მაგრამ მაინც არსებობდა გარკვეული წინაპირობები კანონის ამ წესებისთვის.
თითქმის ყველა ქვეყანა, რომლის სახელმწიფო რელიგია ისლამია, კრძალავს ღორის ხორცისა და ალკოჰოლის იმპორტს. ეს თითქმის ყოველთვის არ მთავრდება ჯარიმით. ასეთი დანაშაულისთვის შეიძლება დაისაჯოთ ფიზიკური დასჯა (ჯოხებით ცემა) ან თუნდაც სიკვდილით დასჯა.
აკრძალვები ირანში
ირანში ალკოჰოლის მოხმარება, იმპორტი და წარმოება აკრძალულია. თვითმფრინავებსაც კი, რომლებიც ტრანზიტით დაფრინავენ ამ ისლამურ ქვეყანაში, ეკრძალებათ ალკოჰოლის მიწოდება სალონში.
ირანში ქალებს კანონით ეკრძალებათ ფეხბურთის თამაში და ადანაშაულებენ ფეხბურთის ან სხვა სპორტულ ღონისძიებებზე დასწრების გამო. ქალებს ასევე ეკრძალებათ საჯარო ადგილებში გამოჩენა ჰიჯაბისა და ტანსაცმლის გარეშე, რომელიც უსაფრთხოდ ფარავს მთელ სხეულს ხელებისა და სახის გარდა. ამ კანონის დაცვას აკონტროლებს სპეციალური მორალური პოლიცია.
არაბეთის გაერთიანებული საემიროების უცნაური კანონები
დუბაის ემირატში, არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში უცნაური კანონია, რომელიც მამაკაცებს კრძალავს ვარდისფერ ეტლებში ტარება, რომლებითაც მხოლოდ ქალებს შეუძლიათ სარგებლობა. ამ სამართლებრივი ნორმის დარღვევისთვის ხშირად ჯარიმდებიან სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული ტურისტები.
თქვენ შეგიძლიათ შეიძინოთ ალკოჰოლი არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში, მაგრამ ამისთვის საამიროსთვის დამატებითი გადასახადის გადახდა მოგიწევთ. ასევე აკრძალულია ალკოჰოლის დალევა საზოგადოებრივ ადგილებში. – ამისთვის შეიძლება 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა. იგივე სასჯელი ემუქრებათ მათ, ვინც ნასვამ მდგომარეობაში გამოჩნდება საჯარო ადგილას.
2020 წელს არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში უცნაური კანონი მიიღეს, რომელიც კრძალავს რამადანის წმინდა თვეში საზოგადოებრივ ადგილებში საკვების მიღებას. ეს ტურისტებსაც კი ეხება. ამ კანონის დარღვევისთვის 1 თვით თავისუფლების აღკვეთა გემუქრებათ.
არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში ინტიმური ურთიერთობები ქორწინების გარეთ აკრძალულია. ცხოვრების ამ ასპექტის გადამოწმება ძნელია, მაგრამ მკაფიო მტკიცებულებებით, ქალს შეიძლება 16 თვით ციხეში მიუტანონ და სოლიდური ჯარიმა დაეკისრონ. ასევე აკრძალულია საზოგადოებრივ ადგილებში კოცნა, ჩახუტება და სხვა სახის სიყვარულის გამოვლენა.
არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში არის სპეციალური პოლიცია, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ ხალხი არ გადაიღოს ქუჩებში. ემირატებში შეგიძლიათ გადაიღოთ და გადაიღოთ მხოლოდ სპეციალურად ამისთვის დაშვებულ ადგილებში. თქვენ ასევე არ შეგიძლიათ მართოთ დრონები და ფრენები პილოტის მოწმობის გარეშე.
ასევე, არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში თქვენ არ შეგიძლიათ ჩაიცვით საპირისპირო სქესის წარმომადგენელი. ეს ემუქრება ციხეს და მძიმე ჯარიმებს.
რასაც თურქეთში ვერ გააკეთებ
თურქეთი არის საერო ქვეყანა, სადაც რელიგია ოფიციალურად გამოყოფილია სახელმწიფოსგან. ეს დაიწყო მუსტაფა ქემალ ათათურქმა – ხალხური გმირი და თურქეთის ეროვნული ხატი. მაგრამ ბოლო დროს ამ ქვეყანამ თანდათან დაიწყო ისლამიზაცია და გამოჩნდა ნორმები, რომლებიც საკანონმდებლო დონეზე ამკვიდრებენ ისლამის ნორმებს სოციალურ ცხოვრებაში.
ასე რომ, თურქეთში აკრძალულია ქალთან ერთად ტარება საზოგადოებრივ ტრანსპორტში შემდეგ ადგილზე. გამონაკლისი არ არის თუნდაც დაქორწინებული წყვილებისა და ახლო ნათესავების მიმართ.
თურქეთს აქვს კანონი, რომელიც კრძალავს ათათურქზე და ამჟამინდელ პრეზიდენტზე ცუდად ლაპარაკს. არის პრეცედენტები, როდესაც უცხოელები ხვდებოდნენ ციხეში სახელმწიფოს მეთაურის შეურაცხყოფის გამო.
რა უნდა იცოდეს მოგზაურმა სხვა ქვეყნების სამართლებრივი რეგულაციების შესახებ?
შეგახსენებთ, რომ თუ სადმე აპირებთ წასვლას, ზედმეტი არ იქნება იცოდეთ და, რა თქმა უნდა, ამ ქვეყნის კანონების დაცვა, თუნდაც ისინი უცნაურად მოგეჩვენოთ. რადგან კანონის ეს არანორმალურობა საერთოდ არ ნიშნავს იმას, რომ მისი შესრულება შეუძლებელია. თუ ეს იწვევს სერიოზულ პრობლემებს, მით უფრო უნდა დაიცვან ისინი.
მსოფლიოს რომელ ქვეყნებშია აკრძალული ჩიტების კვება და კარტოფილის შენახვა, ვარდისფერში ჩაცმა და საღეჭი რეზინის გამოყენება, ჩვენ გაჩვენეთ. ეს არის ყველაზე უცნაური და ამავდროულად ყველაზე სასაცილო გადასახადების სახეობები მსოფლიოს ქვეყნებში. და სასაცილო კანონები რეალურად ყველა ქვეყანაში არსებობს. ზოგიერთი მათგანი წარმოიშვა მოულოდნელი სამართლებრივი პრეცედენტით. მაგრამ ყველაფერი მიედინება, ყველაფერი იცვლება - მაგრამ კანონები რჩება. რაც წერია არ კარგავს ძალას, სანამ ეს ნორმა ოფიციალურად არ გაუქმდება.

Законы существуют вовсе не для того, чтобы их нарушать. Законодательство любой страны рассчитало но урегулирование каких-либо социальных проблем и служит для обеспечения комфорта её граждан. Но что делать, если встречаются странные законы разных стран? Как поступить тогда? Ситуация может обостриться, если это не ваше государство и вы не до конца понимаете местные обычаи или даже законы. Именно об этом мы расскажем вам в нашей статье.
Читайте также : Искусственный интеллект посадил в тюрьму невиновного в #США
Прежде чем отправиться в путешествие, необходимо познакомиться со страной, обычаями и конечно же законами. А вы знаете, что в разных странах обычные для вас вещи и поступки могут закончится большими проблемами? Если не знали, тогда читаем:
Необычные законы Австралии
Эта экзотическая страна имеет свои особенности и необычные законы. Это связано с историческим развитием государства. Так, в воскресенье закон запрещает после полудня появляться в общественных местах в брюках, если они розового цвета. Почему это запрещено, сложно объяснить. Также закон запрещает самостоятельно заменять прогоревшую электрическую лампочку. Это имеет право сделать только квалифицированный электрик. И это правильное решение, которое может спасти жизни.
Эти законы могут казаться смешными, странными или даже нелепыми. Но ведь за нарушение их вы можете получить настоящий штраф, или даже тюремное заключение. Остаётся только надеяться, что австралийские полицейские тоже с юмором отнесутся к вам. Странные законы Австралии это серьезно, хотя, такие предписания не могут не вызывать улыбку.
Например, за хранение, покупку и продажу более пятидесяти килограммов картофеля в Западной Австралии вам грозят серьёзные штрафы. Закон возник из-за продуктовой войны тогда ещё колонии со своей метрополией, Британской империей. Там же за смятую пивную банку между обнажённых грудей вам придётся уплатить $1 000 штрафа. А в Южной Австралии если вы попытаетесь сорвать свадьбу вас могут оштрафовать на $10 000 и заставят компенсировать убытки.
Необычные законы Великобритании и Северной Ирландии
В Великобритании существуют различные необычные законы. Но большинство из них все же остаются лишь предписаниями на бумаге. Это связано с историческим прошлым Соединенного Королевства. Так как со временем условия жизни в Великобритании сильно менялись. И сегодня англичане, шотландцы, ирландцы являются образцами законопослушности и правопорядка. Хотя … Например, на железнодорожном вокзале до сих пор установлены специальные знаки. Так как закон запрещает целоваться на перроне. Объяснение довольно простое — долгие прощания будут препятствовать работе транспортных служб.
В Великобритании вам запрещают помещать марку в перевёрнутом виде, если там изображён король или королева. Трудно предположить насколько полиция следит за исполнением этого запрета, но честь королевской семьи охраняется законом не только на бумаге.
Также в Соединенном Королевстве есть закон запрещающий подозрительно обращаться с лососем. О чём именно идёт речь – загадка, но факт остаётся фактом. Этот закон введён совсем недавно — в 1986 году. И наказание может быть весьма суровым — штраф или до 3х месяцев заключения.
Легкомысленно относиться к этим запретам, мы вам не советуем! Прибрежное графство Саффолк запрещает кормить чаек. И штраф при нарушении этого странного закона не маленький — около €3000. Если вы проедетесь по тротуару на велосипеде в Лондоне, то тоже заплатите из своего кармана £100. Парковка без глушения двигателя транспортного средства более трех минут приведет вас к утрате £120. Лондон стремится всячески обеспечить комфорт своим жителям, по этому и появились такие странные законы.
Интересные законы в Италии
Еще одна страна — лидер по интересным законам — это Италия. Раннее Италия состояла из множества государств. Поэтому законы в Италии довольно разнообразны и необычны. Но удивляют не только древние предписания. Так, например, в 2008 году в Венеции запретили кормить голубей на площади Сан-Марко. Итальянцы объясняют это тем, что птицы портят исторические здания и памятники и переносят опасные болезни. Этим необычным законом предусмотрены хорошие штрафы.
Город Эраклея, который находиться недалеко от Венеции, запретил строить песочные замки на пляже. Так как это «препятствует проходу» людей, которые прогуливаются по берегу. В городке Эболи влюблённые не имеют права целоваться в транспортном средстве. На итальянский остров Капри вы не можете ступить в деревянных колодках или другой обуви, которая издаёт шум.
Поэтому, если вы собрались посетить Италию – оставляйте плохое настроение и все проблемы дома. Так как в этой стране запрещено хмуриться. За нарушение этого странного закона существует штраф 🙂 ! Этот закон был принят в XIX веке и его до сих пор его формально не отменили. Но этот запрет, безусловно, вызывает улыбку! Тем самым уже помогая его исполнить.
Необычные законы в Сингапуре
В стране необычные законы запрещают экспорт и употребление жевательной резинки. Он был принят ещё в 1992 году. Это может стоить вам $400. Так как правительство республики уверено, что этот продукт негативно влияет на здоровье и загрязняет окружающую среду. Казалось бы, какая мелочь! Но, если вы при этом потеряете немного ваших средств, вам уже будет не так смешно.
Целых $500 вы выложите, если не смоете за собой воду в общественном туалете. Есть необычный закон в Сингапуре, при нарушении которого вы заплатите $1000, если захотите прикормить птиц.
В Сингапуре можно получить 3 года тюрьмы за самовольное подключение к чужой точке доступа Wi-Fi.
Интересный закон Самоа
Интересный закон независимого государства Самоа для мужчин – на островах запрещено забывать день рождения жены.
Необычные законы в Тонга
В Королевстве Тонга запрещено спать под кокосовой пальмой. Вам грозит солидный штраф. Замысел данного тонганского закона прост — защитить граждан и посетителей страны от плодов кокосовой пальмы, которые убивают много людей каждый год.
Также в Тонга запрещено работать в воскресенье. Происхождение этого странного закона просто. Королевство является христианской страной, а в основу христианской культуры входит почитание воскресного дня.
Необычные законы в Египте
Египет сегодня довольно популярен среди путешественников. Множество туристов каждый год посещают пирамиды и старинные языческие храмы. Но и тут существуют свои правила поведения. Так, например, если вы захотите посмотреть на птиц через бинокль, находясь в аэропорту, то у вас могут возникнуть трудности с правоохранительными органами. Наказание довольно суровое. Арест или даже тюремное заключение. Так как закон усматривает в таком вашем действии попытку шпионажа за государственной авиацией.
Законы Германии
Как ни странно, но и в Германии, которая часто ассоциируется с законом и порядком, существуют свои странные законы. Законы запрещают торможение на скоростном автобане. Даже в экстренных ситуациях. И никакие исключения не избавят вас от уплаты штрафа. Например, спущенное колеса или отсутствие автомобильного топлива в баке транспортного средства.
В стране запрещено по воскресеньям косить газоны, чинить автомобили, громко слушать музыку или даже пользоваться стиральной машинкой (если это многоквартирный дом). А также в выходной день собаки не должны лаять дольше 30 минут.
Необычные законы в США
Необычные законы США. США формировались на основе различных этнических групп. Каждая из них вносила что-то своё неповторимое самобытное и неподражаемое в законодательное поле государства. Эти законы отображали своеобразные оригинальные и нестандартные законодательные варианты исторического развития общества. Иногда законы были способом решения самых простых бытовых проблем. Но сегодня они вызывают неподдельную улыбку и изумление от такой законодательной инициативы.
Необычныезаконы в некоторых штатах США особенно выделяются на общем фоне. Даже местные жители с иронией относятся к таким нормам. Но при этом существуют и реальные штрафы за нарушения. Иллинойс запрещает бить крыс бейсбольной битой. Вас могут оштрафовать на $1000. Миннесота против использования транспортного средства с нечистыми автомобильными шинами. За это штраф — до $2000.
В штате Колорадо запрещено убивать собак. За такое действие вам придётся выложить $500 из своего кармана. А, если вы украдёте собаку у своего соседа, то вам грозит тюремное заключение на целых десять лет. За флирт в Нью-Йорке вас могут оштрафовать на четверть сотни. Непристойная одежда не приветствуется в штате Джорджия. Эти законы довольно сложно объяснить, но, все же существовали какие-то предпосылки к этим нормам права.
Почти во все страны, государственной религией которых является Ислам, запрещено ввозить мясо свиньи и алкоголь. Это почти всегда не заканчивается не ограничивается штрафом. За такие проступки вас могут подвергнуть физическим наказаниям (избиением палками) или даже смертной казни.
Запреты в Иране
В Иране запрещено употребление, ввоз и изготовление алкоголя. Даже самолетам, которые пролетают транзитом над этой исламской страной запрещено подавать в салон алкоголь.
В Иране женщинам закон запрещает играть в футбол и даже есть уголовная ответственность за посещение футбольных или других спортивных мероприятий. Также женщинам запрещено появляться в общественных местах в без хиджаба и одежды, которая надежно закрывает все тело, кроме кистей рук и лица. За соблюдением этого закона следит специальная полиция морали.
Странные законы ОАЭ
В эмирате Дубай ОАЭ есть странный закон, запрещающий мужчинам ездить в розовый вагонах, которые могут использовать только женщины. Туристов из разных стран очень часто штрафуют за нарушение этой правовой нормы.
В ОАЭ можно купить алкоголь, но вам придется заплатить дополнительные сборы эмирату за это. Также запрещено распитие алкоголя в общественном месте — за это вас могут посадить в тюрьму на 6 месяцев. Столько же может грозить тем, кто появится в общественном месте в состоянии алкогольного опьянения.
В 2020 году вышел странный закон в ОАЭ, запрещающий употреблять пищу в публичных местах в священный месяц рамадан. Это касается даже туристов. За нарушение этого закона вам грозит 1 месяц тюрьмы.
Интимные отношения вне брака в ОАЭ запрещены. Этот аспект жизни сложно проверить, но при явных доказательствах женщину могут посадить на 16 месяцев в тюрьму и выписать солидный штраф. Также запрещены поцелуи, объятия и другие проявления нежности в общественных местах.
В ОАЭ есть специальная полиция, которая следит за тем, чтобы люди не снимали на улицах. В Эмиратах можно снимать и фотографировать только в местах, специально разрешенных для этого. Также нельзя без лицензии пилота управлять дронами и коптерами.
Также в ОАЭ нельзя переодеваться в лиц противоположного пола. Это грозит тюрьмой и большими штрафами.
Что нельзя в Турции
Турция является светской страной, где религия официально отделена от государства. Начало этому положил Мустафа Кемаль Ататюрк — народный герой и национальная икона Турции. Но в последнее время эта страна начала постепенно исламизироваться, и начали появляться нормы, которые на законодательном уровне закрепляют нормы ислама в социальную жизнь.
Так в Турции запрещено ехать с женщиной на соседних сидениях в общественном транспорте. Нет исключений даже для супружеских пар и близких родственников.
В Турции есть закон, запрещающий плохо высказываться об Ататюрке и действующем президенте. Есть прецеденты, когда за оскорбление главы государства иностранцы оказывались в тюрьме.
Что нужно знать путешественнику о правовых нормах других стран?
Напоминаем, что если вы собрались куда-либо поехать, то не будет лишним знать и, безусловно, соблюдать законы этой страны, даже если они кажутся нам странными. Потому, что самая эта ненормальность закона вовсе не означает, что его можно не исполнять. Если результатом этого будут серьёзные неприятности, то тем более следует их соблюдать.
В каких странах мира нельзя кормить птиц и сберегать картофель, одеваться в розовое и употреблять жевательную резинку, мы вам указали. Это разновидности самых странных и при этом самых смешных законопроектов стран мира. А нелепые законы существуют на самом деле в каждой стране. Некоторые из них появились из-за неожиданного юридического прецедента. Но все течёт, все меняется — а законы остаются. То, что написано, не теряет своей силы до тех пор, пока эту норму официально не отменят.