ხელოვნურმა ინტელექტმა #აშშ-ში უდანაშაულო ადამიანი დააპატიმრა
ხელოვნურმა ინტელექტმა აშშ-ში უდანაშაულო ადამიანი ნიუ ჯერსიში დააპატიმრა. მამაკაცმა სარჩელი შეიტანა მუნიციპალიტეტის მიერ გამოყენებული სახის ამომცნობი სისტემის წინააღმდეგ.
2019 წლის იანვარში ვუდბრიჯის პოლიციამ Nijer Parks-ს ბრალი წაუყენა რამდენიმე დანაშაულში, მათ შორის დამამძიმებელ თავდასხმასა და მაღაზიის ძარცვაში. მაგრამ პარკსის თქმით, ის არასოდეს ყოფილა ამ ქალაქში.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველო სამხედრო დრონების წარმოებას გეგმავს
მას შემდეგ რაც შეიტყო, რომ მის მიმართ დაკავების ორდერი იყო გაცემული, მამაკაცი მივიდა ვუდბრიჯის პოლიციის განყოფილებაში სიტუაციის გამოსაძიებლად. მაგრამ პოლიციამ მას არც კი მოუსმინა, არამედ უბრალოდ დააკავა. დაკითხვის შემდეგ ნიჯერმა ციხეში ათი დღე გაატარა.
სასამართლომ ეჭვმიტანილის გათავისუფლების ბრძანება გასცა, რადგან პროკურორს მის წინააღმდეგ არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნდა, გარდა იმისა, რომ პირთა მონაცემთა ბაზაში იყო შესატყვისი.
მოგვიანებით მამაკაცმა გაარკვია, რომ პოლიცია ეჭვმიტანილების მოსაძებნად პროგრამულ უზრუნველყოფას იყენებდა. Clearview AI. ეს არის საკამათო სახის ამოცნობის სისტემა მანქანური სწავლების ტექნოლოგიების გამოყენებით.
ასევე წაიკითხეთ: ყველაზე დიდი კიბერშეტევა შეერთებულ შტატებში ისტორიაში
Nijer Parks-მა სარჩელი შეიტანა ვუდბრიჯის პოლიციის, პროკურატურის, მერისა და ქვეყნის ციხის წინააღმდეგ. და Clearview AI-ის გამოყენება აიკრძალა 2020 წელს სისტემის მუშაობის განხილვისა და ანალიზის შემდეგ.

Искусственный интеллект посадил в тюрьму невиновного в #США
Искусственный интеллект посадил в тюрьму невиновного в США в Нью Джерси. Мужчина подал в суд на систему распознавания лиц, которой пользуются муниципалитет.
В январе 2019 года полиция в городе Вудбридж предъявила Ниджеру Парксу обвинения в совершении ряда противоправных действий, в том числе в нападении с отягчающими обстоятельствами и ограблении магазина. Но по словам Паркса, он даже никогда не был в этом городе.
Читайте также : В Грузии планируют производство военных беспилотников
Узнав, что на него выписал ордер на арест, мужчина поехал в полицию города Вудбридж, чтобы разобраться в ситуации. Но полицейские не стали его даже слушать, а попросту арестовали его. После допроса Ниджер провел в тюрьме десять дней.
Суд вынес постановление отпустить подозреваемого, так как прокурор не имел против него никаких улик, кроме факта совпадения по базе данных лиц.
Позже мужчина выяснил, что при поиске подозреваемых полиция пользовалась программным обеспечением Clearview AI. Это спорная система распознавания лиц, с применением технологий машинного обучения.
Ниджер Паркс подал иск против полиции Вудбриджа, прокуратуры, мэра города и окружной тюрьмы. А использование Clearview AI запретили в 2020 году после пересмотра и анализа работы системы.