თსუ-ის სტუდენტები აქციის მონაწილეების გათავისუფლებას ითხოვენ
სტუდენტებმა ოფისი დაიკავეს თსუ (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი)ჰასიასა და ჩიქობავას გათავისუფლებას ითხოვენ. სტუდენტებმა დაიკავეს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ოფისი თბილისში, კეკელიძის ქუჩაზე ხატიაშვილების ოჯახის გამოსახლების დროს დაკავებული გიორგი ხასაისა და აკაკი ჩიქობავას გათავისუფლებისა და დაგეგმილი გამოსახლების შეჩერების მოთხოვნით.
მაისის სტუდენტური მოძრაობის აქტივისტები, მათ შორის როგორც მოქმედი, ასევე ყოფილი სტუდენტები, კანცლერის კაბინეტში იმყოფებიან და უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას თსუ დაკავებული მასწავლებლის, აკაკი ჩიქობავას მხარდასაჭერი განცხადების გაკეთებისკენ მოუწოდებენ.
თბილისის პოლიციამ ხატიაშვილების ოჯახი კეკელიძის ქუჩაზე იძულებით გამოასახლა
რამდენიმე დღის წინ პოლიციამ ხატიაშვილების ოჯახი კეკელიძის ქუჩაზე ბოლო სახლიდან ძალით გამოასახლა. პოლიციამ გამოიყენა მკაცრი და უკანონო ძალა საზოგადოებრივი სოლიდარობის საპასუხოდ, რის შედეგადაც გიორგიმ და აკაკიმ დააზიანა პოლიციის მანქანა. იარაღი, რომელსაც უშიშროების ძალები ოჯახის კარის გასაღებად იყენებდნენ, კანონის ამ დარღვევასთან ბრძოლის იარაღად იქცა.
ასევე წაიკითხეთ: ნაპოვნია ნიკო ფიროსმანის უცნობი ნახატი
“აკაკი და გიორგი სოლიდარობის გამო დააკავეს. გუშინ სასამართლომ უკანონო გადაწყვეტილება მიიღო, უგულებელყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორების შუამდგომლობები და პატიმრობაში დატოვა. ჩვენ ავიღეთ უნივერსიტეტის ოფისი და მოვითხოვთ მასწავლებლებს მხარი დაგვიჭირონ და უნივერსიტეტში გაიფიცონ, სანამ გიორგი ხასაია და აკაკი ჩიქობავა უკანონო პატიმრობიდან არ გათავისუფლდებიან და დაგეგმილი გამოსახლებები არ შეჩერდება.” – ამბობენ აქციის მონაწილეები.
“ოჯახის უკანასკნელი სახლიდან გამოსახლება და სოლიდარობის გამომჟღავნებული ადამიანების დაკავება არის ეკონომიკური პოლიტიკის პირდაპირი შედეგი, რომელიც გვაიძულებს ყოველდღიურად დიდხანს ველოდოთ და ვცდილობთ ჩვენი მომავლის გაძარცვას.” – ამბობდნენ სტუდენტები.
თბილისში, კეკელიძის ქუჩაზე ბალახაძეების ოჯახის გამოსახლების წინააღმდეგ აქციაზე
გიორგი ხასაია და აკაკი (კაკო) ჩიქობავა 23 იანვარს კეკელიძის ქუჩაზე გამოსახლების წინააღმდეგ გამართულ აქციაზე დააკავეს. ისინი სამოქალაქო მოძრაობის თანადამფუძნებლები არიან “ხმა”. გარდა ამისა, აკაკი ჩიქობავა საქართველოს ისტორიას ასწავლის თსუ-ში, ხასაია კი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ანთროპოლოგიის ასპირანტია.
ასევე წაიკითხეთ: თბილისში ახალი რესპუბლიკური საავადმყოფო აშენდება
პროკურატურამ მათ ბრალი წაუყენა აღსრულების ეროვნული ბიუროს, ჰასიასა და ჩიქობავას კუთვნილი ავტომობილის განზრახ ჯგუფური დაზიანებისთვის. პროკურორ როინ ხინთიბაძის განცხადებით, მათ მიაყენეს 3380 ლარის ოდენობის ზიანი.
“მოსამართლე არ მოქმედებდა მართლმსაჯულებისა და ადამიანის უფლებების პრინციპების დაცვით, მაგრამ ამ გადაწყვეტილებით სასჯელის სახით გამოიყენა აღკვეთის ღონისძიება, რათა აზრს ან სამართლიანობისთვის ბრძოლას მეტი საფრთხე დაემუქროს და მოქალაქეებმა არ გადაწყვიტონ მომავალი სასამართლო პროცესი. ქვეყანაში გააპროტესტებდნენ”, – ამის შესახებ ადვოკატმა გურამ იმნაძემ მას შემდეგ, რაც მოსამართლე დავით კურტანიძემ დაკავებულები წინასწარი დაკავების იზოლატორში გაგზავნა.
თუ გიორგი ხასაია და აკაკი ჩიქობავა დამნაშავედ ცნეს, მათ 3-დან 6 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ.

Студенты в ТГУ требуют освобождения демонстрантов
Студенты захватили канцелярию ТГУ (Тбилисский Государственный Университет), требуя освобождения Хасая и Чикобавы. Студенты заняли кабинет Тбилисского государственного университета имени Иване Джавахишвили, выдвигая требование о выпуске Георгия Хасая и Акакия Чикобавы, которые были задержаны во время выселения семьи Хатиашвили на улице Кекелидзе в Тбилиси, а также о приостановке запланированных выселений.
Активисты Майского студенческого движения, включая как текущих, так и бывших студентов, пребывают в офисе канцелярии, призывая администрацию университета выступить с заявлением в поддержку задержанного преподавателя ТГУ, Акакия Чикобавы.
Полиция Тбилиси принудительно выселила семью Хатиашвили на улице Кекелидзе
Несколько дней назад полиция принудительно выселила семью Хатиашвили из их последнего жилища на улице Кекелидзе. Полицейские применили жесткую и незаконную силу в ответ на общественную солидарность, что привело к повреждению полицейского автомобиля Георгием и Акакием. Инструмент, использованный силовиками для вскрытия двери семьи, стал оружием в борьбе против этого нарушения закона.
«Акакий и Георгий были арестованы за выражение солидарности. Вчера суд вынес незаконное решение, игнорируя ходатайства профессоров Тбилисского государственного университета и Государственного университета Ильи, и оставил их под стражей. Мы захватили канцелярию университета и требуем, чтобы преподаватели поддержали нас и нанесли удар по университету до тех пор, пока Георгий Хасая и Акакий Чикобава не будут освобождены из незаконного заключения и не будут прекращены запланированные выселения.» — говорят протестующие.
«Выселение семьи с последнего жилища и арест людей, выразивших солидарность, являются прямым следствием экономической политики, которая каждый день заставляет нас долго ждать и пытается отнять у нас будущее» — заявили студенты.
Про протесты против выселение семьи Балахадзе в Тбилиси на улице Кекелидзе
Георгий Хасая и Акакий (Какко) Чикобава были арестованы 23 января на улице Кекелидзе во время акции протеста против выселения. Они являются сооснователями гражданского движения «Голос». Кроме того, Акакий Чикобава преподает историю Грузии в ТГУ, а Хасая является аспирантом по антропологии в Государственном университете Ильи.
Читайте также : В Тбилиси построят новую Республиканскую больницу
Прокуратура предъявила им обвинение в умышленном групповом повреждении автомобиля, принадлежащего Национальному бюро исполнения, Хасая и Чикобаве. По словам прокурора Роина Хинтибадзе, они причинили ущерб в размере 3380 лари.
«Судья не действовал в соответствии с принципами справедливости и правами человека, но этим решением он применил меру пресечения в качестве наказания, чтобы мнение или борьба за справедливость оказались в большей опасности, и граждане не решили, что будущие процессы в стране будут протестовать», — заявил адвокат Гурам Имнадзе после того, как судья Давид Куртанидзе отправил задержанных в следственный изолятор.
Если Георгий Хасая и Акакий Чикобава будут признаны виновными, им грозит от 3 до 6 лет тюремного заключения.