ქირავნობის ფასები საქართველოში 2024 წელს თითქმის 30%-ით დაეცა
ქირავნობის ფასები საქართველოში 20-30%-ით დაეცა. ქვეყანაში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მასიური შემოსვლით გამოწვეული არანორმალური მოთხოვნის შემდეგ, ბაზარმა დაიწყო სტაბილიზაცია, რამაც გამოიწვია საცხოვრებლის ფასების შემცირება.
“2022 წელს და 2023 წლის პირველ ნახევარში მეპატრონეები მიჩვეულები იყვნენ, რომ უძრავი ქონების გაქირავება გაცილებით მაღალი ტარიფით შეეძლოთ, მაგრამ ახლა სიტუაცია შეიცვალა. ფაქტობრივად, ჩვენ ვხედავთ ფასების კლების ტენდენციას დაბალ მოთხოვნაზე დაყრდნობით. მაგალითად, საცხოვრებელ უძრავი ქონების გაქირავებაზე ფასების მკაფიო კლებაა, ის 20-30%-ს შეადგენს და ჩვენ ველოდებით შემდგომ შემცირებას.” – მოახსენა საბჭოს საქართველოს უძრავი ქონების ეროვნული ასოციაცია.
საქართველოში უძრავი ქონების გაქირავებაზე ფასების კლების ანალიზი 2024 წელს
თბილისში, სადაც ფასები 20%-ით დაეცა, საცხოვრებლის გაქირავებაზე ფასები შემცირდა, ბათუმში კი საცხოვრებელ უძრავ ქონებაზე გაქირავებაზე ფასების კლებამ უკვე 40%-ს მიაღწია. ეს ასახავს მოთხოვნის შემცირებისა და საქართველოს უძრავი ქონების ბაზრის ახალ პირობებთან ადაპტაციის ზოგად ტენდენციას.
ასევე წაიკითხეთ: კომუნალური მომსახურების ფასები ბათუმში 2024 წელს
საქართველოში უძრავი ქონების ფასების კლების ტენდენცია 2024 წელს
მაცხოვრებლებმა უკვე დაიწყეს 2024 წელს ქირის შემცირებაზე მსჯელობა ან უფრო ხელმისაწვდომი ვარიანტების ძებნა. ემიგრანტების რაოდენობა მცირდება და გრძელვადიანი გაქირავებული ქონების ფასი იკლებს მოთხოვნის შემცირების პროპორციულად.

Цены на аренду жилья в Грузии упали на 20-30%. После аномального спроса, вызванного массовым приездом иностранных граждан в страну, рынок начал стабилизироваться, что привело к снижению цен на жилье.
«В 2022 году и в первой половине 2023 года собственники привыкли к тому, что могут сдавать недвижимость по гораздо более высокой ставке, сейчас ситуация изменилась. Фактически, мы наблюдаем тенденцию к снижению цен, основанную на снижении спроса. Например, наблюдается явное снижение цен на аренду жилой недвижимости, оно составляет 20-30%, и мы ожидаем дальнейшего понижения» — сообщают в Совете Национальной ассоциации недвижимости Грузии.
Анализ снижения цен на аренду недвижимости в Грузии в 2024 году
Наблюдается снижение цен на аренду жилья в Тбилиси, где цены упали на 20%, а в Батуми снижение цен на аренду жилой недвижимости достигло уже 40%. Это отражает общую тенденцию снижения спроса и адаптации рынка недвижимости Грузии к новым условиям.
Тренд к снижению цен на недвижимость в Грузии в 2024
Жильцы уже начали обсуждать уменьшение арендной платы в 2024 году или искать более доступные варианты. Количество экспатов падает, и цена на долгосрочную аренду недвижимости падает пропорционально падению спроса.