თურქულმა ბანკებმა რუსული კომპანიების ანგარიშების დახურვა დაიწყეს
თურქულმა ბანკებმა დაიწყეს რუსეთის ფედერაციის კომპანიების ანგარიშების დახურვა და გაართულეს პროცედურები იმ პირებისთვის, რომლებიც ცდილობენ გახსნან საბანკო ბარათები. ბანკების ცნობით, ზოგიერთმა ფინანსურმა ინსტიტუტმა უკვე დაიწყო კომპანიის ანგარიშების დახურვა.
თურქულ ბანკებს არ სურთ რუსეთის მოქალაქეებისთვის ანგარიშების გახსნა
ბანკებმა ასევე გაამკაცრეს მოთხოვნები საბანკო ბარათების მიღების მსურველ მოქალაქეებზე. ეს ქმედებები იყო ანკარას მიერ ინიცირებული საბანკო პოლიტიკის გამკაცრების შედეგი მას შემდეგ, რაც აშშ-მა 2023 წლის 22 დეკემბერს სანქციები დააწესა საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მიმართ, რომლებიც ამერიკული ხელისუფლების მიერ აგრესორი ქვეყნის თავდაცვის ინდუსტრიული კომპლექსის თანამშრომლებად მიიჩნევიან.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველო ბრაზილიური ხორცის იმპორტს ზრდის
უკვე 2024 წლის დასაწყისში, რუსულმა ბიზნესმა თურქეთში დაიწყო პრობლემები, რომლებიც დაკავშირებულია თურქულ ბანკებში სახელმწიფოთაშორისი გადახდების შეჩერებასთან. ამ დროისთვის, ოკუპირებული ქვეყნის მოქალაქეებთან დაკავშირებულ ანგარიშებზე ანგარიშსწორება რჩება გაყინული, ადასტურებენ თურქული ბანკების წარმომადგენლები.
თურქული ბანკების ამ ქმედებებმა შეიძლება სერიოზულად იმოქმედოს რუსეთსა და თურქეთს შორის სავაჭრო ბრუნვაზე, რაც დამატებით სირთულეებს შეუქმნის რუსეთიდან ბიზნესს და კერძო პირებს, რომლებიც არიან ჩართული არალეგალურ იმპორტში, რაკეტების კომპონენტების ნაცრისფერ იმპორტში, თვითმფრინავებისთვის, აგრეთვე ტექნოლოგიების დაქვემდებარებაში. აშშ-ს სანქციები.

Турецкие банки начали закрывать счета российских компаний
Турецкие банки начали закрывать счета компаний из Российской Федерации и усложнили процедуры для физических лиц, пытающихся открыть банковские карты. По данным банков, некоторые финансовые учреждения уже приступили к закрытию счетов компаний.
Турецкие банки не хотят открывать счета гражданам РФ
Также банки и ужесточили требования к гражданам, желающим получить банковские карты. Эти действия стали результатом ужесточения банковской политики, инициированного Анкарой, после введения США санкций 22 декабря 2023 года против международных финансовых институтов, считаемых американскими властями сотрудниками оборонно-промышленного комплекса страны-агрессора.
Читайте также : Грузия увеличивает импорт бразильского мяса
Уже в начале 2024 года российский бизнес в Турции начал сталкиваться с проблемами, связанными с остановкой межгосударственных платежей в банках Турции. На текущий момент расчеты через счета, аффилированные с гражданами страны-оккупанта, остаются замороженными, подтвердили представители турецких банков.
Эти действия турецких банков могут серьезно повлиять на товарооборот отношения между Россией и Турцией, создавая дополнительные трудности для бизнеса и физических лиц из России, занимающихся нелегальным импортом, серым импортом компонентов для ракет, дронов, а также технологий, которые находятся под санкциями США.