ასურეთში ჰაერის ბუშტი ჩამოვარდა და დაღუპულები არიან
სოფელ ასურეთში ბუშტი ელექტროსადენებს შეეჯახა, რის შედეგადაც ბორტზე მყოფი სამი ადამიანი ტრაგიკულად დაიღუპა. დაღუპულებს შორის იყო კომპანიის დამფუძნებელი და დირექტორი Sky Travel რევაზ უტურგაური, პოლონელი კინორეჟისორი კშიშტოფ ზაპარტი და ტელეკომპანია იმედის ოპერატორი მიშო ბიძინაშვილი. შემთხვევა თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში მოხდა.
ასურეთში ჰაერის ბურთის ჩამოვარდნა – ვიდეო
ასურეთში საცდელი ფრენის დროს საჰაერო ბურთი ასურეთში მაღალი ძაბვის ხაზებს შეეხო
გავრცელებული ინფორმაციით, ბუშტი ასურეთში მაღალი ძაბვის ხაზებს შეეხო სატესტო ფრენის დროს, რომელიც განხორციელდა აეროსტატით ფრენის ყველაზე ხანგრძლივობის მსოფლიო რეკორდის დამყარების მიზნით. ასურეთის მერის წარმომადგენელმა არმაზ მეტრეველმა აღნიშნა, რომ ავარია ძლიერი ქარის შედეგად მოხდა, რამაც შეჯახება გამოიწვია.
რევაზ უთურგაური აეროსტატით მთელი საქართველოს მასშტაბით ფრენას გეგმავდა
ტრაგედიამდე რამდენიმე კვირით ადრე რევაზ უთურგაური გეგმავდა ჰაერის აეროსტატით მთელი საქართველოს შემოფრენას. ინტერვიუში მან დაგეგმილ რეისზე ისაუბრა და პოლონელ რეჟისორთან ერთად რეკორდის დამყარებას აპირებდა.
მომხდარ ფაქტზე გამოძიება მიმდინარეობს, გამოძიება სსკ-ის 275-ე მუხლით დაიწყო, რაც საჰაერო ტრანსპორტის უსაფრთხოების წესების დარღვევას გულისხმობს.
ასურეთის ტრაგედიაში დაღუპული რევაზ უთურგაური 70 წლის იყო, კრშიშტოფ ზაპარტი კი 52 წლის.
ასურეთის ბუშტის ტრაგედიამ ქართულ საზოგადოებაში ღრმა სინანული გამოიწვია. რევაზ უთურგაური 70 წლის იყო, კრშიშტოფ ზაპარტი კი 52 წლის. ამჟამად შემთხვევის ადგილზე მაშველები და სამართალდამცავი ორგანოები მუშაობენ, დაღუპულების ახლობლები და მეგობრები ღრმა შოკში არიან დაღუპვისგან.

В Асурети разбился воздушный шар есть погибшие
Воздушный шар столкнулся с линиями электропередач в селе Асурети, что привело к трагической гибели трех человек, находившихся на борту. Среди погибших оказались основатель и директор компании Sky Travel Реваз Утургаури, польский кинорежиссер Кшиштоф Запарти и оператор телекомпании Имеди Мишо Бидзинашвили. Инцидент произошел в муниципалитете Тетрицкаро.
Крушение воздушного шара в Асурети — Видео
Воздушный шар задел высоковольтные линии в Асурети во время испытательного полета
Согласно сообщениям, воздушный шар задел высоковольтные линии в Асурети во время испытательного полета, предпринимаемого с целью установки мирового рекорда по продолжительности полета на воздушном шаре. Представитель мэра Ассирии, Армаз Метревели, отметил, что авария произошла в результате сильного ветра, что стало причиной столкновения.
Реваз Утургаури планировал облететь всю Грузии на воздушном шаре
За несколько недель до трагедии Реваз Утургаури планировал облететь всю Грузии на воздушном шаре. В интервью он рассказал о намеченном полете и собирался установить рекорд совместно с польским режиссером.
По мере расследования происшествия, полиция начала проводить проверку согласно статье 275 Уголовного кодекса Грузии, касающейся нарушения правил безопасности воздушного транспорта.
Погибшим в трагедии в Асурети Ревазу Утургаури было 70 лет, а Кшиштофу Запарти — 52
Трагедия с воздушным шаром в Асурети вызвала глубокое сожаление в грузинском обществе. Ревазу Утургаури было 70 лет, а Кшиштофу Запарти — 52. В настоящее время спасатели и правоохранительные органы работают на месте происшествия, а родственники и друзья погибших остаются в глубоком шоке от утраты.