საქართველო იმ ქვეყნების ტოპ 5-ში შევიდა, სადაც ღამით სიარული უსაფრთხოა. საქართველო ერთ-ერთი წამყვანი ადგილია იმ ქვეყნებს შორის, სადაც ტურისტებს შეუძლიათ თავი დაცულად იგრძნონ ღამის გასეირნებისას. ცნობილი პორტალის ცნობით ნუმბეოღირებულებისა და ცხოვრების ხარისხის სპეციალობით, საქართველო ამ რეიტინგში მეოთხე ადგილზეა ევროპის ქვეყნებს შორის.
კონტინენტის სხვა ქვეყნებთან შედარებით, მხოლოდ ხორვატია, სლოვენია და ისლანდია უსწრებენ საქართველოს იმ ქვეყნების ამ რეიტინგში, სადაც ღამით სიარული უსაფრთხოა. ასეთი მონაცემები ადასტურებს, რომ საქართველო არა მხოლოდ მდიდარ კულტურულ მემკვიდრეობასა და ულამაზეს პეიზაჟებს სთავაზობს, არამედ სტუმრების უსაფრთხოების მაღალ დონეს, განსაკუთრებით ღამით.
საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგში მეშვიდე ადგილზეა
საქართველო მეშვიდე ადგილზეა მსოფლიო ბანკის 2020 წლის ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგში 190 ქვეყანას შორის. წინა რეიტინგთან შედარებით საქართველო ერთი პოზიციით დაეცა.
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საქართველომ ბიზნესის კეთების სიმარტივის ანგარიშში 83.7 ქულა მიიღო. წინა კვლევასთან შედარებით ეს მაჩვენებელი 0,2 პუნქტით გაუმჯობესდა. რეიტინგი ეფუძნება 10 ინდიკატორს, მათ შორის ხუთი ინდიკატორი გაუმჯობესდა საქართველოსთვის, ხოლო დანარჩენი ხუთი უცვლელი დარჩა, იტყობინება საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
უძრავი ქონების რეგისტრაციის მაჩვენებლით საქართველო მეხუთე ადგილზეა
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველო აჩვენებს ბიზნესის დაწყების სიმარტივეს, ამ მაჩვენებლით მსოფლიოში მეორე ადგილზეა, მეორე ადგილზე მხოლოდ ახალ ზელანდიას შემდეგ. ასევე, საქართველო მეხუთე ადგილზეა უძრავი ქონების რეგისტრაციის მაჩვენებლით და მეშვიდე ადგილზე მცირე ინვესტორების უფლებების დაცვით.

Грузия вошла в ТОП 5 стран, где безопасно гулять ночью. Грузия занимает одно из лидирующих мест среди стран, где туристы могут чувствовать себя безопасно во время ночных прогулок. По данным известного портала Numbeo, специализирующегося на стоимости и качестве жизни, Грузия занимает четвёртое место среди европейских стран в этом рейтинге.
На фоне других стран континента, только Хорватия, Словения и Исландия опережают Грузию в этом рейтинге стран, где безопасно гулять ночью. Такие данные подтверждают, что Грузия предлагает не только богатое культурное наследие и прекрасные пейзажи, но и высокий уровень безопасности для посетителей, особенно в ночное время.
Грузия занимает седьмое место в рейтинге простоты ведения бизнеса
Грузия занимает седьмое место в рейтинге простоты ведения бизнеса за 2020 год среди 190 стран мира, который составляет Всемирный банк. Сравниваясь с предыдущим рейтингом, Грузия опустилась на одну позицию.
Однако, следует отметить, что в отчете о простоте ведения бизнеса Грузия получила оценку в 83,7 балла. Этот показатель улучшился на 0,2 пункта по сравнению с предыдущим исследованием. Рейтинг формируется на основе 10 показателей, среди которых пять показателей у Грузии улучшились, а остальные пять остались неизменными, как сообщает Общественный вещатель.
Грузия занимает пятое место по индикатору регистрации недвижимости
Важно отметить, что Грузия демонстрирует высокий уровень простоты начала бизнеса, занимая второе место в мире по данному показателю, уступая лишь Новой Зеландии. Также, Грузия занимает пятое место по индикатору регистрации недвижимости и седьмое место с точки зрения защиты прав миноритарных инвесторов.