ჩინეთმა სამხრეთ კორეის მახლობლად განათავსა YJ-62 გრძელვადიანი ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტები. დამკვირვებლების აზრით საზღვაო ამბებიჩინეთის სახალხო განმათავისუფლებელმა არმიამ (PLA) განათავსა YJ-62 სახმელეთო ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტები შანდონგის პროვინციაში, ჩრდილოეთ კორეასთან ახლოს. ამ რაკეტებს, რომლებიც ჩინეთის არმიის არსენალში ჯერ კიდევ 2000-იან წლებში შევიდა, აქვთ მნიშვნელოვანი დესტრუქციული ძალა და შეუძლიათ სერიოზული ზიანი მიაყენონ გემებს, რომელთა წონა 3000 ტონამდეა.
განლაგების დროს ჩატარებულმა წვრთნებმა ბრიგადას საშუალება მისცა ეჩვენებინა ოთხი WS2400 გამშვების ეფექტურობა და მზადყოფნა, თითოეული აღჭურვილი იყო სამი YJ-62 რაკეტით, ასევე ერთი სამეთაურო და საკონტროლო მანქანით.
მიუხედავად იმისა, რომ YJ-62 რაკეტები არ არის უახლესი იარაღი, მათი სტრატეგიული განლაგება იწვევს საერთაშორისო საზოგადოების ინტერესს. ამ კომპლექსების წინა განლაგება უფრო ახლოს იყო ტაივანთან, თუმცა მათი გადატანა ჩრდილოეთ კორეის საზღვრებთან მიუთითებს ჩინეთის სტრატეგიის ცვლილებაზე.
ჩინეთი “აჭიმავს თავის კუნთებს” კორეის ნახევარკუნძულზე
ანალიტიკოსები ამას აღნიშნავენ, როგორც ჩინეთის პასუხი ჩრდილოეთ კორეის რაკეტების გაშვების ზრდაზე. ეს ნაბიჯი ასევე შეიძლება იყოს იმის მანიშნებელი, რომ ჩინეთი “აჭიმავს თავის კუნთებს” კორეის ნახევარკუნძულზე კონფლიქტის პერსპექტივის საპასუხოდ.
ასევე წაიკითხეთ: ირანმა იორდანიაში მდებარე ამერიკულ სამხედრო ბაზაზე თავს დაესხა
რა არის YJ-62 ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტები
YJ-62 რაკეტები, საშუალო მანძილის ტურბორეაქტიული საჰაერო ხომალდების სისტემები, სერიოზულ საფრთხეს უქმნის სამხედრო და სამოქალაქო გემებს 500 კილომეტრის რადიუსში. YJ-62-ის შესაძლებლობამ გადაიტანოს 450 კილოგრამი მაღალი ფეთქებადი, ჯავშანჟილეტის ქობინი და სწრაფმა განლაგებამ, გახადა იგი ჩინეთის სტრატეგიის მთავარ ელემენტად რეგიონში სამხედრო ზეწოლის შესანარჩუნებლად.

Китай развернул дальнобойные ракеты возле Южной Кореи
Китай развернул дальнобойные противокорабельные ракеты YJ-62 возле Южной Кореи. По данным обозревателей Naval News, Народно-освободительная армия Китая (НОАК) разместила противокорабельные ракеты YJ-62 наземного базирования в провинции Шаньдун, близко к Северной Корее. Эти ракеты, введенные в арсенал китайской армии еще в 2000-х годах, имеют значительную разрушительную мощь и могут нанести серьезный ущерб кораблям водоизмещением до 3000 тонн.
Народно-освободительная армия Китая (НОАК) разместила противокорабельные ракеты YJ-62
Народно-освободительная армия Китая (НОАК) разместила дивизион противокорабельных ракет YJ-62
Учения, проведенные в ходе развертывания, позволили бригаде продемонстрировать эффективность и готовность к использованию четырех пусковых установок WS2400, каждая из которых оснащена тремя ракетами YJ-62, а также одной командно-штабной машиной.
Хотя ракеты YJ-62 не являются новейшим оружием, их стратегическое размещение вызывает интерес в международном сообществе. Предыдущее размещение этих комплексов было ближе к Тайваню, однако, перемещение их к границам Северной Кореи указывает на изменение стратегии Китая.
Китай играет мускулами на Корейском полуострове - Мировые Новости geoinform.ge
Китай играет мускулами на Корейском полуострове — Мировые Новости geoinform.ge
Китай «играет мускулами» на Корейском полуострове
Аналитики обращают внимание на это как на реакцию Китая на увеличение числа ракетных пусков Северной Кореей. Этот шаг также может быть показателем, что Китай «играет мускулами» на Корейском полуострове в ответ на перспективу конфликта.
Читайте также : Иран атаковал военную базу США в Иордании
Что такое противокорабельные ракеты YJ-62
Ракеты YJ-62, турбореактивные противокорабельные комплексы средней дальности, представляют серьезную угрозу для военных и гражданских судов в радиусе 500 километров. Способность ракеты YJ-62 нести 450 килограммов фугасных, бронебойных боеголовок, и оперативность развертывания, сделали их ключевым элементом в стратегии Китая по обеспечению своего военного давления в регионе.