ექსკლუზიური პუბლიკაცია GeoInform.ge-დან – საპრეზენტაციო წიგნები “ისტორიული მეხსიერების ამნეზია. აჭარა 1918-1919 წწ”. ეს არის ისტორიული დოკუმენტური ნარკვევი რეზო რომანაძე.
ავტორისგან:
ამ ნარატივის დაწერა გამართლებულია 1918-1919 წლებში აჭარის პოლიტიკურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესწავლის აუცილებლობით.
ისტორიული საბუთების შესწავლის საფუძველზე დაგვეცა დავალება გამოგვეტანა იმდროინდელი საქართველოს პათეტიკური ვითარება და გამოგვეყვანა აჭარაში მომხდარის ლოგიკური ჯაჭვი. მიუხედავად რეგიონის 300 წლიანი თურქეთის ბატონობის ქვეშ ყოფნისა, აჭარის მოსახლეობა საუკუნეების მანძილზე აინტერესებდა სამშობლოსთან გაერთიანებისა და ერთიანი საქართველოს შემადგენლობაში ცხოვრების, ცხოვრების, კულტურისა და ენის ტრადიციების შენარჩუნების ოცნებას.
აჭარლები ყოველთვის იყვნენ კანონმორჩილი და ერთგული, მაგრამ ამავე დროს ამაყი და მებრძოლი პატრიოტები. ამიტომ ისინი უსამართლოდ დაექვემდებარა დისკრიმინაციას და დისკომფორტს.
ეს წიგნი ფაქტობრივად ცდილობს გააკეთოს ისტორიული დოკუმენტების და საარქივო მასალების განცხადება, ასევე მცირე კომენტარი ამ თემაზე.
წიგნი "ისტორიული მეხსიერების ამნეზია. აჭარა 1918-1919 წლებში" “ისტორიული მეხსიერების ამნეზია. აჭარა 1918-1919 წწ” შედგება 4 თავისგან:
- საქართველოს ტერიტორიაზე ბრიტანეთის პროტექტორატის აღდგენის გეგმების შესახებ.
- აჭარა 1918-1919 წწ.
- ისტორიული მეხსიერების ამნეზია.
- საქართველო და ქართველები ოსმალეთის იმპერიის საარქივო მასალებში.
წიგნის შიგთავსიდან ცხადი ხდება, რომ იმდროინდელი გერმანიის გავლენის გაძლიერება, შემდეგ საქართველოში ბრიტანული პროტექტორატის დამყარების ცნობილი გეგმები და 1918 წლის მარტ-აპრილში თურქეთის ქალაქ ბათუმის ოკუპაცია. ხოლო შემდეგ იმავე წლის 4 ივნისს საქართველოსთან ე.წ. „სამშვიდობო ხელშეკრულების“ გაფორმებამ დააჩქარა აჭარის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე საბჭოთა ხელისუფლების დამყარების პროცესი.
ჩვენი აზრით, 1918-1919 წლების მოვლენები საბედისწერო იყო არა მხოლოდ აჭარის მოსახლეობისთვის, არამედ მთელი საქართველოსთვის.
მკითხველმა შეიძლება შეამჩნიოს, რომ წიგნის ზოგად სქემაში ფუნდამენტური და ძირითადი დოკუმენტები ორი დოკუმენტია – ეს არის 1918 წლის 6 ივნისს გაზეთ „ერთობაში“ გამოქვეყნებული პუბლიკაცია სათაურით „ომი თუ ხელშეკრულება“, რომელიც გმობდა საქართველოს დამფუძნებელი კრების ერთ-ერთი წევრის წინადადებას, შეეცვალათ სახელმწიფოს განვითარების პოლიტიკური ვექტორი თურქეთზე ფოკუსირებით. . ხოლო ნაწყვეტი საქართველოს დამფუძნებელი კრების თავმჯდომარის პ.გელეიშვილის 1920 წლის 10 აგვისტოს მოხსენებიდან ქალაქ ბათუმსა და რეგიონს ფართო ავტონომიის სტატუსის მინიჭების შესახებ.
მკითხველს აინტერესებს პოლიტიკოსებისა და მედიის კომენტარები ამ თემაზე 1918 წლის აჭარაში და ზოგადად საქართველოში მომხდარი მოვლენების შესახებ.
ვფიქრობთ, მკითხველი დაინტერესდება ოსმალეთის იმპერიის საარქივო მასალებიდან საქართველოსა და ქართველებთან დაკავშირებით.
დასასრულს, ჩვენ ვთავაზობთ დასკვნას, რომ ისტორიული მეხსიერების ამნეზია და წარსულის შეცდომების იგნორირება მიუღებელია და უკიდურესად საშიშია. სამწუხაროდ, შეცდომის ლიმიტი უკვე მიღწეულია!
მკითხველი დაინტერესდება გაეცნოს 100-წლიანი სასამართლო პროცესის სხვადასხვა დოკუმენტებსა და პუბლიკაციებს, ასევე ამ პერიოდში დადებულ ხელშეკრულებებსა და შეთანხმებებს.
დარწმუნებულნი ვართ, რომ ყურადღებიანი მკითხველი აღმოაჩენს ბევრ ახალ და საინტერესო რამეს და ასევე იპოვის იმ მოვლენებს ჩვენს დროში.
წიგნი წარმოდგენილი იქნება ქართულ და რუსულ ენებზე. ასევე ვამზადებთ ინგლისურ გამოცემას.
ავტორი: რეზო რომანაძე
პირველ 200 აპლიკანტს ასლის მიღება სრულიად უფასოდ მხოლოდ GeoInform.ge-ზე შეუძლია.
ამისათვის შეავსეთ ქვემოთ მოცემული საკონტაქტო ფორმა და დაწერეთ კომენტარი და გააზიარეთ პოსტი ფეისბუქზე და ავტორი პირადად გამოგიგზავნით წიგნის ასლს.
GeoInform.ge-ს რედაქტორები – საქართველოს ამბები შეიძლება არ გაიზიაროს პუბლიკაციის ავტორის აზრი და არ არის პასუხისმგებელი ამ პუბლიკაციაში წარმოდგენილი მასალების შინაარსზე. ეს პოსტი მხოლოდ საინფორმაციო და საგანმანათლებლო მიზნებისთვისაა.

Эксклюзивная публикация от GeoInform.ge — презентация книги «Амнезия Исторической Памяти. Аджария в 1918-1919 годах». Это исторический документальный очерк авторства Резо Романадзе.
От Автора:
Написание настоящего повествования обосновано необходимостью изучения политического и экономического состояния Аджарии в период 1918-1919 годов.
На основании изучения исторических документов, нами была поставлена задача освещения патетического положения Грузии на тот период, и выведения логической цепочки того, что происходило в Аджарии. Несмотря на 300 летнее пребывание региона под Турецким господством, население Аджарии веками лелеяло мечту о воссоединении с Родиной и проживание в составе единой Грузии, сохраняя при этом традиции быта, культуры и языка.
Аджарцы всегда были законопослушными и преданными, но в тоже время гордыми и воинственными патриотами. Поэтому незаслуженно подверглись дискриминации и дискомфорту.
В этой книге в этой книге фактически предпринята попытка констатации исторических документов и архивных материалов, а также незначительных комментариев по теме.
Книга «Амнезия Исторической Памяти. Аджария в 1918-1919» состоит из 4 глав:
- О планах восстановления Британского протектората на территории Грузии.
- Аджария в 1918-1919 годах.
- Амнезия Исторической Памяти.
- Грузия и грузины в архивных материалах Османской Империи.
Из содержания книги становится очевидным, что усиление германского влияния в то время, затем известные планы установления в Грузии Британского протектората, и в марте-апреле 1918 года оккупация Турцией города Батуми, а затем 4 июня того же года, подписание так называемого «Мирного договора» с Грузией, ускорило процесс установления власти Советов на территории Республики Аджария.
По нашему убеждению, события 1918-1919 годов явились судьбоносными не только для населения Аджарии, но и в целом для всей Грузии.
Читатель может заметить то, что основополагающими и стержневыми документами в общей схеме книги являются два документа — это публикация в газете «Эртоба» за 6 июня 1918 года под названием «Война или Договор», в которой было осуждено предложение одного из членов Учредительного Собрания Грузии изменить политический вектор развития государства ориентацией на Турцию. И выдержка из доклада Председателя Учредительного Собрания Грузии П.Гелейшвили от 10 августа 1920 года по поводу придания городу Батуми и области статуса широкой автономии.
Читателю будет интересно ознакомиться с комментариями политиков и средств массовой информации по указанной тематике событий 1918 г. в Аджарии и Грузии в целом.
Думаем, что читатель заинтересуется некоторыми документами из архивных материалов Османской Империи в отношении Грузии и грузин.
В заключении нами предлагается вывод о том, что Амнезия исторической памяти, игнорирование прошлых ошибок недопустимы и крайне опасны. К сожалению, но лимит ошибок уже исчерпан!
Читателю будет интересно ознакомиться с различными документами и публикациями в процессе 100-летней давности, а также договорами и соглашениями, заключенными в тот период времени.
Мы уверены, что внимательный читатель откроет для себя много нового и интересного, а также найдет отголоски тех событий в современности.
Книга будет представлена на грузинском и русском языках. Нами также готовится английское издание.
Автор: Резо Романадзе
Первые 200 желающих могут получить свой экземпляр абсолютно бесплатно только на сайте GeoInform.ge.
Для этого необходимо заполнить контактную форму ниже и написать комментарий и поделиться публикацией в Facebook, и автор лично вышлет вам экземпляр книги.
Редакция GeoInform.ge — Новости Грузии может не разделять мнение автора публикации, и не несет ответственности за содержание материалов, представленных в данной публикации. Этот пост несет исключительно информативный и познавательный характер.