საქართველოს პარლამენტმა ევროკავშირისა და ნატოს შესახებ რეზოლუცია მიიღო
საქართველოს პარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია ევროკავშირისა და ნატოსა და საგარეო პოლიტიკის შესახებ, რომელიც 16 პუნქტისგან შედგება. ამ დოკუმენტს მხარი 81-მა პარლამენტარმა დაუჭირა.
მთავარი საგარეო პოლიტიკური ამოცანაა ოკუპირებული ტერიტორიების დეოკუპაცია, ასევე იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაბრუნება.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველო დიდ ქვეყნებთან უვიზო რეჟიმს გადახედავს
Правящая партияქართული ოცნებაназывает Европейскую интеграцию и членство в НАТОосновным и неуклонным курсом Грузии. Также партия заявила о прагматичной и принципиальной политике по отношению к РФ.
დოკუმენტში ასევე საუბარია ჩინეთთან, ინდოეთთან, იაპონიასთან, კორეასთან და სხვა ქვეყნებთან აზიის, ახლო აღმოსავლეთის, ასევე სამხრეთ ამერიკის, აფრიკისა და წყნარი ოკეანის რეგიონებთან ურთიერთობების განმტკიცებასა და განვითარებაზე.
დოკუმენტი განმარტავს, რომ ევროკავშირის მიმართ მუშაობის ფარგლებში, საქართველო გააძლიერებს ურთიერთობას გერმანიასთან, საფრანგეთთან, ბალტიისპირეთის ქვეყნებთან, ვიშეგრადის ჯგუფთან და დიდ ბრიტანეთთან.
დადგენილებას დაემატა სრულიად ახალი პუნქტი რუსეთის ფედერაციასთან სახელმწიფოთაშორისი სამართალწარმოების შესახებ.

Парламент Грузии принял резолюцию о ЕС и НАТО
Парламент Грузии принят резолюцию о ЕС и НАТО и внешней политике, состоящую из 16 пунктов. За данный документ проголосовали 81 парламентарий.
Главной внешнеполитической задачей указана деоккупация захваченных территорий, а также возвращение вынужденных внутренних переселенцев.
Читайте также : Грузия пересмотрит безвизовый режим с большими странами
Правящая партия «Грузинская Мечта» называет Европейскую интеграцию и членство в НАТО — основным и неуклонным курсом Грузии. Также партия заявила о прагматичной и принципиальной политике по отношению к РФ.
Также в документе сказано об укреплении и развитии отношений с Китаем, Индией, Японией, Кореей и другими странами Азии, Ближнего Востока, а также южноамериканского, африканского и тихоокеанического регионов.
В документе уточняется, что в рамках работы в направлении Европейского Союза, Грузия будет укреплять свои взаимоотношения с Германией, Францией, Странами Балтии, Вышеградской Группы а также Великобританией.