ტაქსებისთვის სავალდებულო ლიცენზიები საქართველოში
საქართველოში ნებადართული საქმიანობის სახელმწიფო ნუსხას მუნიციპალიტეტებში მგზავრთა გადაყვანის სერვისები ტაქსით (კატეგორიის M1) დაემატა. საქართველოში ტაქსებისთვის იძულებითი ლიცენზია შესაძლოა 2025 წლის 1 ივლისიდან გაჩნდეს.
კანონპროექტის განმარტებით ბარათში ნათქვამია, რომ შიდა სამგზავრო ტრანსპორტის რეგულირების ერთ-ერთ მთავარ პრობლემას წარმოადგენს ავტოსადგურებზე არასახარბიელო მდგომარეობა და არალეგალური ტრანსპორტი, რომელსაც ახორციელებენ არარეგისტრირებული პირები, ე.წ. - ტიპის ტრანსპორტი, ოფიციალური ავტოსადგურების გვერდის ავლით.
ასევე წაიკითხეთ: ასურეთში ჰაერის ბუშტი ჩამოვარდა და დაღუპულები არიან
ამჟამად, 63 მუნიციპალიტეტიდან 34-ში ტაქსების საშუალო რაოდენობა 40 ერთეულია, 18 მუნიციპალიტეტში - 100 ერთეული, 4 მუნიციპალიტეტში - 200 ერთეული და 7 მუნიციპალიტეტში - 400 ერთეულზე მეტი.
კანონპროექტის მიხედვით, მუნიციპალიტეტებში ტაქსით მგზავრების გადაყვანის ორგანიზება და კონტროლი დაევალება მერს, მერიასთან არსებულ სტრუქტურულ ერთეულს ან მუნიციპალიტეტის მიერ ცალკე შექმნილ იურიდიულ პირს. საქართველოში ტაქსის ლიცენზიის გაცემის უფლებამოსილება მიენიჭება მერს ან მერიის უფლებამოსილ სტრუქტურულ ერთეულს.
საქართველოში ტაქსის ლიცენზია გაიცემა არანაკლებ ერთი წლის ვადით
„საგზაო ტრანსპორტის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, საქართველოში ტაქსის ლიცენზია გაიცემა არანაკლებ ერთი წლის ვადით. საკრებულოს ექნება უფლება, დაადგინოს ლიცენზიის მოქმედების ვადები.
ტაქსის სალიცენზიო პირობების დარღვევა - ჯარიმა 100 ლარი
ტაქსის სერვისის უკანონო მიწოდება 200 ლარის ოდენობით ჯარიმას გამოიწვევს, ხოლო სალიცენზიო პირობების დარღვევა 100 ლარის ოდენობით. შინაგან საქმეთა სამინისტრო მონიტორინგს გაუწევს სალიცენზიო მოთხოვნების შესრულებას.
თუ კანონპროექტი მიიღება საქართველოს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტები (თბილისის გარდა), ვადა 2025 წლის 1 ივნისამდე ეძლევა ლიცენზიის მფლობელთა შესახებ ინფორმაციის შეტანას საქართველოში ტაქსის ერთიან მონაცემთა ბაზაში, რომლის შექმნის, განახლებისა და დამუშავების წესს დაამტკიცებს საქართველოს მთავრობა. 2025 წლის 1 იანვრამდე.
საქართველოში ტაქსის ლიცენზია 100 ლარი ეღირება
ერთი წლის განმავლობაში ლიცენზიის აღების საფასური სავარაუდოდ 100 ლარი იქნება. ეს თანხები მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში ჩაირიცხება. კანონპროექტის ავტორების თქმით, ლიცენზიებიდან მიღებული ჯამური შემოსავალი შემოღების პირველ წელს იქნება 488 ათასი ლარი, ხოლო 2025 წლიდან 2033 წლამდე - დაახლოებით 4 392 000 ლარი. 2025 წლისთვის სისტემის დანერგვასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული ხარჯები 1 378 598 ლარს შეადგენს.

В государственный перечень разрешенных видов деятельности в Грузии добавлены услуги пассажирских перевозок на такси (категория М1) в пределах муниципальных образований. Обязательные лицензии для Такси в Грузии могут появится уже с 1 июля 2025 года.
По пояснительной записке к законопроекту, одной из основных проблем регулирования внутренних пассажирских перевозок является неблагоприятное положение на автовокзалах и незаконные перевозки, осуществляемые незарегистрированными лицами, так называемыми «хищниками», которые часто предлагают свои услуги на транспорте типа минивэн, обходя официальные автовокзалы.
На данный момент в 34 из 63 муниципалитетов среднее количество такси составляет 40 единиц, в 18 муниципалитетах — 100 единиц, в 4 муниципалитетах — 200 единиц и в 7 муниципалитетах — более 400 единиц.
В соответствии с законопроектом, организация и контроль за перевозками пассажиров на такси в муниципальных образованиях будет возложена на мэра, структурное подразделение при мэрии или юридическое лицо, отдельно созданное муниципалитетом. Полномочия по выдаче лицензий на такси в Грузии будут предоставлены мэру или уполномоченному структурному подразделению мэрии.
Лицензия для такси в Грузии будет выдаваться на срок не менее одного года
В соответствии с Законом Грузии «Об автомобильном транспорте», лицензия для такси в Грузии будет выдаваться на срок не менее одного года. Городской совет будет иметь право устанавливать сроки действия лицензии.
нарушение условий лицензии такси — штраф в размере 100 лари
Незаконное оказание услуг такси будет влекло за собой штраф в размере 200 лари, а нарушение условий лицензии — штраф в размере 100 лари. Министерство внутренних дел будет контролировать соблюдение лицензионных требований.
В случае принятия законопроекта местным муниципалитетам Грузии (кроме Тбилиси), будет предоставлен срок до 1 июня 2025 года для внесения информации о владельцах лицензий в единую базу данных такси в Грузии, правила создания, обновления и обработки которой будут утверждены Правительством Грузии до 1 января 2025 года.
Лицензия такси в Грузии будет стоить 100 лари
Плата за получение лицензии на один год, вероятно, составит 100 лари. Эти средства будут зачислены в бюджет муниципалитета. По оценкам авторов законопроекта, суммарный доход от лицензий в первый год введения составит 488 тысяч лари, а в период с 2025 по 2033 годы — примерно 4 392 000 лари. Административные расходы, связанные с внедрением системы, к 2025 году оцениваются в 1 378 598 лари.