ჯო ბაიდენის თეთრმა სახლმა მაშინვე დაგმო ტრამპის კომენტარები და განცხადებაში თქვა: “მკვლელი რეჟიმების წახალისება ჩვენს უახლოეს მოკავშირეებზე თავდასხმისთვის საშინელი და შეუსაბამოა და ის საფრთხეს უქმნის შეერთებული შტატების ეროვნულ უსაფრთხოებას, გლობალურ სტაბილურობას და ჩვენს ეკონომიკას.”.
ტრამპის კომენტარები უნდა იყოს მუსიკა რუსი დიქტატორის პუტინის ყურისთვის
ტრამპის შენიშვნებმა, რომლითაც რუსეთი წაახალისებდა ნატოს რომელიმე ქვეყანაზე თავდასხმისკენ, შაბათს სხვა პოლიტიკურ წრეებშიც აღშფოთება გამოიწვია. კონსერვატიული პოლიტიკური კომენტატორი ალისა ფარა გრიფინი თქვა, რომ ტრამპის კომენტარები უნდა ყოფილიყო “მუსიკა” რუსეთის ლიდერის ვლადიმერ პუტინის ყურამდე.
მეორეს მხრივ, ფლორიდის რესპუბლიკელი სენატორი მარკო რუბიო კვირას ცდილობდა შეემცირებინა ტრამპის განცხადებები, რაც მოვიდა ორი დღის შემდეგ, რაც Fox News-ის ყოფილმა წამყვანმა და ტრამპის მხარდამჭერმა ტაკერ კარლსონმა ჩაატარა გრძელი, ძირითადად თავისუფალი ინტერვიუ ვლადიმერ პუტინთან.
“ტრამპმა ისაუბრა მოვლენაზე, რომელიც მოხდა წარსულში, როდესაც ის პრეზიდენტი იყო”, – ამის შესახებ რუბიომ CNN-თან ინტერვიუში განაცხადა. “მან არ გამოგვიყვანა ნატოდან და ამერიკელი ჯარები დგანან მთელ ევროპაში, მაშინ როგორც დღეს.”.
“დონალდ ტრამპი ყვება ამბავს”, – რუბიომ განაგრძო. “ის არ არის საგარეო ურთიერთობათა საბჭოს წევრი. ის არ ლაპარაკობს ისე, როგორც ტრადიციული პოლიტიკოსი და თქვენ ფიქრობთ, რომ ხალხი ამას აქამდე მიხვდებოდა. მან თქვა, რომ ნატო დაიშალა ან დაიშალა მანამ, სანამ ის არ აიღებდა ხელისუფლებას, რადგან ხალხი არ იხდიდა მათ გადასახადს და მან გამოიყენა ბერკეტები, რათა გაძლიერებულიყვნენ”.
ტრამპმა ნატოს არსებობასთან დაკავშირებით ეჭვი გამოთქვა
ტრამპმა გამოთქვა ეჭვები ნატოს არსებობასა და უკრაინის დახმარებაზე თავდასხმისგან 2022 წლიდან, საერთაშორისო ალიანსის, რომელსაც შეერთებულმა შტატებმა პირობა დადო, რომ დაიცავს საჭიროების შემთხვევაში.
შაბათს მისი გამონათქვამები დაემთხვა ამერიკელი სენატორების განხილვის კანონპროექტს, რომელიც ითვალისწინებს 60 მილიარდი დოლარის უკრაინას, 14 მილიარდ აშშ დოლარის სამხედრო დახმარებას ისრაელს, 9 მილიარდ აშშ დოლარის ჰუმანიტარულ დახმარებას ღაზაში, დასავლეთ სანაპიროზე და 4,8 მილიარდ დოლარზე ინდოეთში მოკავშირეების მხარდასაჭერად. წყნარი ოკეანის რეგიონი.
მაგრამ კანონპროექტი წინააღმდეგობას შეხვდა ზოგიერთი რესპუბლიკელის მხრიდან, რომელთაც სურთ, რომ საგარეო დახმარების პაკეტი მიბმული იყოს აშშ-მექსიკის საზღვრის გასწვრივ უსაფრთხოების ზომებთან, რაც 2024 წლის აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებში განმსაზღვრელი საკითხია.
ამ იგივე კანონმდებლების ნაწილი იმედოვნებს, რომ შესთავაზებს შესწორებებს, რათა შეაჩეროს მიგრანტების ნაკადი შეერთებულ შტატებში, ხოლო ზოგს სურს გაუქმდეს ჰუმანიტარული დახმარების დებულებები და შეზღუდოს უცხოური დახმარება იარაღით და მასალებით.
თუ კანონპროექტი სენატში კვირას მიიღებს, ის გადავა პალატაში, სადაც რესპუბლიკელებს აქვთ მცირე უმრავლესობა. პალატამ უკვე უარყო ისრაელის დახმარების კანონპროექტი. პალატის თავმჯდომარემ მაიკ ჯონსონმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მას შეუძლია დახმარების გაყოფა ცალკეულ კანონპროექტებად.
“მე ძალიან მკაფიოდ ვთქვი, რომ თქვენ უნდა განიხილოთ ეს საკითხები საკუთარი არსებითად”, – ჯონსონმა გასულ კვირას განაცხადა.
ნატოს შესახებ ტრამპის კომენტარებამდეც კი, ევროპული დედაქალაქები აფასებდნენ თავიანთ მოლოდინებს აშშ-ს მხარდაჭერისა და თანამშრომლობის შესახებ ტრამპის მეორე პრეზიდენტობის შემთხვევაში.
ჰარისბურგში, პენსილვანიის შტატში 70 წუთიანი გამოსვლისას ტრამპმა გაიხსენა, როდესაც ის პრეზიდენტი იყო, ნატოს დაუზუსტებელ შეხვედრაზე დაუდგენელ სახელმწიფოს მეთაურს უთხრა, რომ შეერთებული შტატები არ დაიცავს ქვეყნებს, რომლებიც “არააღმასრულებელი”.
ბატონო ტრამპ, თუ ჩვენ არ გადავიხადეთ და რუსეთი დაგვესხმა, დაგიცავთ?
მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთმა მაშინვე იკითხა, შედგა თუ არა აღნიშნული საუბარი, ტრამპმა განაგრძო: “დიდი ქვეყნის ერთ-ერთი პრეზიდენტი ადგა და თქვა: “ბატონო ტრამპ, თუ ჩვენ არ გადავიხადეთ და რუსეთი დაგვესხმა, დაგიცავთ?”
“Მე ვთქვი: “არ გადაიხადე, ვალში ხარ?” არა, მე არ დაგიცავ. ფაქტობრივად, მოვუწოდებ მათ გააკეთონ ის, რაც უნდათ. Უნდა გადაიხადო. თქვენ უნდა გადაიხადოთ თქვენი გადასახადები”.
გაზარდეთ თავდაცვის ხარჯები ნატოს თითოეული ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის 2%-მდე 2024 წლისთვის
ნატოს ქვეყნები 2014 წელს, რუსეთის მიერ უკრაინის ყირიმის ანექსიის შემდეგ, შეთანხმდნენ, რომ შეეწყვიტათ ხარჯების შემცირება ცივი ომის შემდეგ და გაზარდონ თავდაცვის ხარჯები ნატოს თითოეული ქვეყნის მშპ-ს 2%-მდე 2024 წლისთვის.
შეერთებულმა შტატებმა ტრამპის ხელმძღვანელობით შესაძლოა უარი თქვას ნატოს ვალდებულებებზე
2016 წლის კამპანიის დროს ტრამპმა გააფრთხილა დასავლელი მოკავშირეები, რომ გააფრთხილა, რომ შეერთებულ შტატებს მისი ხელმძღვანელობით შეეძლო დაეტოვებინა ნატოს ვალდებულებები და დაეცვა მხოლოდ ის ქვეყნები, რომლებიც ასრულებდნენ ალიანსის 2%-იან მიზანს.
რუსეთის შეჭრამ უკრაინაში ნატოს მრავალი ქვეყნის დამატებითი სამხედრო ხარჯები გამოიწვია
2022 წლის მდგომარეობით, ნატო იტყობინება, რომ ნატოს 31 წევრი ქვეყნიდან მხოლოდ შვიდმა შეასრულა ვალდებულება დახარჯულიყო მშპ-ს 3%-ზე მეტი 2014 წელს თავდაცვაზე. რუსეთის 2022 წლის შეჭრამ უკრაინაში ნატოს მრავალი წევრი ქვეყნის დამატებითი სამხედრო ხარჯები გამოიწვია.
ტრამპის შენიშვნები მას შემდეგ ხდება, რაც უკრაინა ომშია და 2022 წლიდან იცავს რუსეთის შემოჭრას. კონგრესში რესპუბლიკელები კი სულ უფრო სკეპტიკურად უყურებენ უკრაინას დამატებითი დახმარების გაწევას.
ტრამპმა ასევე აღნიშნა კონგრესის ბოლოდროინდელი წარუმატებლობა საიმიგრაციო კანონმდებლობის განხორციელებაში.
შაბათს ტრამპმა ასევე აღნიშნა კონგრესის მიერ ბოლოდროინდელი წარუმატებლობა საიმიგრაციო კანონმდებლობის შესახებ, რომელიც მიმართულია ... მიგრაციული კრიზისი ტეხასისა და მექსიკის საზღვარზე. კანონპროექტს მხარი დაუჭირა ამჟამინდელმა პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა და ტრამპმა პირობა დადო, რომ ხელახლა არჩევის შემთხვევაში ის დაამტკიცებს. “ფართომასშტაბიანი დეპორტაციის ოპერაცია” თავის პირველ დღეს ოვალურ კაბინეტში.
ტრამპი ძლიერად ავლენს გამოკითხვებს ბაიდენის წინააღმდეგ, რომელმაც დაამარცხა ყოფილი პრეზიდენტი 2020 წლის არჩევნებში. თუმცა მას 90-ზე მეტი სისხლის სამართლის ბრალდება ემუქრება.
ასევე წაიკითხეთ: რუსეთი, ჩინეთი და ირანი იმყოფებიან ირლანდიის წყლებში
ბრალდებები, რომლებიც შეიცავს ოთხ ცალკეულ საბრალდებო დასკვნას სხვადასხვა იურისდიქციაში, ამტკიცებს, რომ ტრამპი ცდილობდა ძირი გამოუთხარა არჩევნების შედეგებს, რომელიც მან 2020 წელს წააგო. ტრამპმა ასევე უკანონოდ დამალა სამთავრობო საიდუმლოებები მისი პრეზიდენტობის დასრულების შემდეგ და უკანონო გადასახადები გადაუხადა მსახიობს, რომელიც ამტკიცებს, რომ ტრამპთან სექსუალური ურთიერთობა ჰქონდა.

Дональд Трамп заявил, что он поощряет Россию атаковать любую страну из НАТО, которая, как он считает не выполнившим свои финансовые обязательства перед альянсом НАТО.
Белый дом Джо Байдена немедленно осудил комментарии Трампа, заявив в своем заявлении: «Поощрение убийственных режимов нападать на наших ближайших союзников ужасно и неадекватно, и это угрожает национальной безопасности Соединенных Штатов, глобальной стабильности и нашей экономике на родине».
Комментарии Трампа должны быть музыкой для ушей российского диктатора Путина
Высказывания Трампа, которые поощряют Россию атаковать любую страну из НАТО, в субботу также вызвали негодование в других политических кругах. Консервативный политический комментатор Алисса Фара Гриффин заявила, что комментарии Трампа должны были быть «музыкой» для ушей российского лидера Владимира Путина.
С другой стороны, республиканский сенатор Флориды Марко Рубио в воскресенье попытался снизить значимость высказываний Трампа, сделанных через два дня после того, как бывший хост Fox News и сторонник Трампа Такер Карлсон провел длинное, практически бесплатное интервью с Владимиром Путиным.
«Трамп рассказывал о событии, произошедшем в прошлом, когда он был президентом», — сказал Рубио в интервью CNN. «Он не вывел нас из НАТО, и американские войска размещены по всей Европе, как тогда, так и сегодня».
«Дональд Трамп рассказывает историю», — продолжил Рубио. «Он не является членом Совета по внешним связям. Он не говорит как традиционный политик, и вы бы подумали, что люди уже это поняли. Он сказал, что НАТО была разорена или разорена, пока он не взял в руки дело, потому что люди не оплачивали свои взносы, и он использовал рычаги, чтобы заставить их подойти к делу».
Трамп высказывал сомнения относительно относительно существования НАТО
Трамп высказывал сомнения относительно относительно существования НАТО, а также помощи Украине в ее защите от вторжения, начавшегося в 2022 году, международного союза, которому США обязались обеспечивать защиту при необходимости.
Его высказывания в субботу совпали с дебатами сенаторов США о законопроекте про предоставление $60 млрд Украине, $14 млрд в виде военной помощи Израилю, $9 млрд гуманитарной помощи гражданам в Газе, Западном берегу, а также $4,8 млрд для поддержки союзников в Индо-Тихоокеанском регионе.
Однако законопроект столкнулся с сопротивлением некоторых республиканцев, которые хотят видеть пакет внешней помощи привязанный к мерам по обеспечению безопасности на границе между США и Мексикой, становящейся одной из определяющих проблем президентских выборов в США в 2024 году.
Некоторые из этих же законодателей надеются предложить свои поправки для остановки потока мигрантов в Соединенные Штаты, а другие хотят отказаться от положений о гуманитарной помощи и ограничить внешнюю помощь вооружениями и материальными средствами.
Если законопроект будет принят Сенатом в воскресенье, он будет передан Палате, где у республиканцев есть небольшое большинство. Палата уже отклонила законопроект о помощи Израилю. Председатель Палаты Майк Джонсон подчеркнул, что может разделить помощь на отдельные законы.
«Я очень ясно сказал, что вы должны рассматривать эти вопросы с учетом их собственных достоинств», — сказал Джонсон на прошлой неделе.
Еще до комментариев Трампа о НАТО, европейские столицы пересматривали свои ожидания от поддержки и сотрудничества со стороны США в случае второго президентства Трампа.
В ходе 70-минутного выступления в Харрисбурге, штат Пенсильвания, Трамп вспомнил, как сообщил неизвестному главе государства на неопределенном совещании НАТО, когда он был президентом, что США не будут защищать страны, которые «неисполнительны».
Господин Трамп, если мы не платили и на нас нападет Россия, вы нас защитите?
Хотя некоторые сразу же подвергли сомнению, произошел ли упомянутый разговор, Трамп продолжал: «Один из президентов большой страны встал и сказал: «Господин Трамп, если мы не платили и на нас нападет Россия, вы нас защитите?»
«Я сказал: «Вы не заплатили, вы должники?» Нет, я вас не защищу. Фактически, я бы поощрял их делать все, что им угодно. Вы должны платить. Вы должны платить свои счета».
Увеличить расходы на оборону в размере 2% ВВП каждой страны НАТО к 2024 год
Страны НАТО договорились в 2014 году, после аннексии российскими войсками Крыма Украины, прекратить сокращение расходов, которые они сделали после холодной войны, увеличить расходы на оборону в размере 2% ВВП каждой страны НАТО к 2024 году.
США под руководством Трампа могут отказаться от своих обязательств по НАТО
Во время своей кампании 2016 года Трамп насторожил западных союзников, предупредив, что Соединенные Штаты под его руководством могут отказаться от своих обязательств по НАТО и защищать только те страны, которые соответствуют 2% цели альянса.
Вторжение России в Украину стимулировало дополнительные военные расходы многих стран-членов НАТО
Как на 2022 год, НАТО сообщал, что всего семь из 31 стран-членов НАТО соответствуют обязательству тратить на оборону более 3% ВВП в 2014 году. Вторжение России в Украину 2022 года стимулировало дополнительные военные расходы многих стран-членов НАТО.
Высказывания Трампа приходят в то время, когда Украина остается связанной войной и отражает вторжение России с 2022 года. А республиканцы в Конгрессе становятся все более скептическими относительно предоставления дополнительной помощи Украине.
Трамп также отметил недавний провал Конгрессом миграционного законодательства
В субботу Трамп также отметил недавний провал Конгрессом миграционного законодательства, направленного на решение миграционного кризиса на границе Техаса и Мексики. Законопроект поддерживал действующий президент Джо Байден, и Трамп пообещал, что, если будет избран снова, он проведет «масштабную операцию по депортации» в свой первый день в овальном кабинете.
Трамп показывает сильные результаты в опросах общественного мнения против Байдена, который победил бывшего президента на выборах 2020 года. Тем не менее, он сталкивается с более чем 90 уголовными обвинениями.
Читайте также : Россия, Китай и Иран присутствуют в водах Ирландии
Обвинения, содержащиеся в четырех отдельных обвинениях по юрисдикциям разных Штатов, утверждают, что Трамп пытался подорвать результаты выборов, которые проиграл в 2020 году. Также Трамп незаконно удерживал государственные секретные документы после окончания своего президентства и совершал незаконные выплаты актрисе, которая утверждает, что у нее была сексуальная встреча с Трампом.