ქარიშხლის სიძლიერის ახალი კატეგორია უკვე საჭიროა
უახლესი კვლევის მიხედვით, ქარიშხლები იმდენად ძლიერი ხდება კლიმატის კრიზისის გამო, რომ მეცნიერები გვთავაზობენ ახალ მე-6 კატეგორიას ე.წ. “მეგა ქარიშხლები”. ბოლო ათწლეულების განმავლობაში, ხუთმა ქარიშხალმა გამოიჩინა ძალა, რომელიც შეესაბამება ამ ახალ კატეგორიას, ქარებს. აღემატება 309 კილომეტრს საათში (192 mph). ესენი “მეგა ქარიშხალი” ისინი უფრო სავარაუდოა კლიმატის ცვლილებისა და წიაღისეული საწვავის დაწვით გამოწვეული გლობალური დათბობის გამო.
კლიმატოლოგები გვთავაზობენ კლასიფიკაციისთვის ახალი მე-6 კატეგორიის შემოღებას “მეგა ქარიშხლები”
მაიკლ ვენერი, მეცნიერი ლოურენს ბერკლის ეროვნული ლაბორატორია აშშ-მ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ 192 მილი/სთ ქარის სიჩქარე უფრო სწრაფია, ვიდრე ფერარის უმეტესობა და შესთავაზა ახალი კატეგორია სხვა მკვლევართან, ჯეიმს კოსინთან ერთად ვისკონსინ-მედისონის უნივერსიტეტიდან. მათ მიაჩნიათ, რომ ასეთ ქარიშხალში დაჭერა უკიდურესად საშიში და დამღუპველი იქნება.
ახალი კვლევა, რომელიც გამოქვეყნდა ჟურნალში Proceedings of the National Academy of Sciences-ში, გვთავაზობს Saffir-Simpson ქარიშხლის მასშტაბის გაფართოებას, რომელიც შეიქმნა 1970-იანი წლების დასაწყისში. ქარიშხლის სიძლიერის მასშტაბი შეიმუშავეს ჰერბერტ საფირმა და რობერტ სიმპსონმა, აშშ-ის ქარიშხლების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა. ამ მასშტაბით, ქარიშხლები კლასიფიცირდება მათი მაქსიმალური ქარის სიჩქარით.
მე-5 კატეგორიის ქარიშხალი – კატრინა და მარია, აღარ არიან ყველაზე ძლიერები
მე-5 კატეგორიის ქარიშხალებმა, როგორიცაა ქარიშხალი კატრინა და მარია, უზარმაზარი ზიანი მიაყენეს, მაგრამ ახალი კვლევა ამტკიცებს, რომ არსებობს კიდევ უფრო ექსტრემალური ქარიშხლები, რომლებიც საჭიროებენ საკუთარ კატეგორიას. ქარიშხლები, როგორიცაა ტაიფუნი ჰაიანი და ქარიშხალი “პატრიცია”კლიმატის ცვლილებამ შესაძლებელი გახადა.
ასევე წაიკითხეთ: BMW და VW ამცირებენ თავიანთ ამბიციებს ელექტრომობილების ბაზარზე
მე-6 კატეგორიის ქარიშხალი ჯერ არ დაფიქსირებულა
მიუხედავად იმისა, რომ მე-6 კატეგორიის ქარიშხალი ჯერ არ დაფიქსირებულა ატლანტის ოკეანეში, მექსიკის ყურეში ან სადმე სხვაგან, მკვლევარები აცხადებენ, რომ მათთვის პირობები არსებობს და ხაზს უსვამენ კლიმატის ცვლილების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და დიდ ქარიშხალზე მის გავლენას.
ქარიშხლების სიძლიერეზე შესაძლოა გავლენა იქონიოს ელ ნინიოს ეფექტმა
ქარიშხლების სიძლიერეზე შეიძლება გავლენა იქონიოს ელ ნინიოს ეფექტმა. ელ ნინო, მეტეოროლოგიური ფენომენი, რომელიც ხდება ტროპიკულ წყნარ ოკეანეში, მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ქარიშხლის აქტივობაზე მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში. ელ ნინო ცვლის ოკეანის ზედაპირის ტემპერატურის შაბლონებს და ატმოსფერულ პირობებს, რაც თავის მხრივ გავლენას ახდენს ქარიშხლების ფორმირებაზე.
ასევე წაიკითხეთ: ჩრდილოეთის ნათება ბათუმში 2023 წლის 5 ნოემბერი ვიდეო
შავ ზღვაში ქარიშხალი სულ უფრო დამანგრეველი ხდება
ნოემბრის ბოლოს დამანგრეველი ქარიშხალი ბათუმსა და მთელ შავი ზღვის სანაპიროს დაატყდა თავს. აჭარის კურორტები ამ ქარიშხალმა ძლიერ დააზიანა. კლიმატოლოგები გვაფრთხილებენ, რომ შავ ზღვაში ქარიშხლების სიმწვავე გაიზრდება დედამიწის ატმოსფეროში სათბურის გაზების გაზრდის გამო.

Уже необходима новая категория силы ураганов
Согласно последнему исследованию, ураганы становятся настолько мощными из-за климатического кризиса, что ученые предлагают ввести новую категорию 6 для классификации так называемых «мегаураганов». За последние десятилетия пять ураганов проявили бы силу, соответствующую этой новой категории, с ветрами, превышающими 309 километров в час (192 мили в час). Эти «мегаураганы» становятся более вероятными вследствие глобального потепления, вызванного изменениями климата и сжиганием ископаемого топлива.
Климатологи предлагают ввести новую категорию 6 для классификации «мегаураганов»
Майкл Венер, ученый из Национальной лаборатории Лоуренса в Беркли США, подчеркнул, что скорость ветра в 192 мили в час быстрее, чем у большинства автомобилей Ferrari, и предложил ввести новую категорию вместе с другим исследователем, Джеймсом Коссином из Университета Висконсин-Мэдисон. Они считают, что попадание в такой ураган будет крайне опасным и разрушительным.
Новое исследование, опубликованное в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, предлагает расширение шкалы ураганов Саффира-Симпсона, созданной в начале 1970-х годов. Шкала силы урагана была разработана Гербертом Саффиром и Робертом Симпсоном, директором Национального центра ураганов США. По этой шкале, ураганы классифицируются по максимальной скорости ветра в нем.
Ураганы категории 5 — Катрина и Мария, уже не самые мощные
Ураганы категории 5, такие как ураганы Катрина и Мария, нанесли огромный ущерб, однако новое исследование утверждает, что существуют еще более экстремальные штормы, требующие собственной категории. Такие ураганы, как тайфун Хайян и ураган «Патриция», стали возможными из-за изменения климата.
Читайте также : BMW и VW сокращают свои амбиции на рынке электромобилей
Ураганы категории 6 еще не наблюдались
Несмотря на то что ураганы категории 6 еще не наблюдались в Атлантике, Мексиканском заливе или еще где либо, исследователи утверждают, что условия для их возникновения существуют, и подчеркивают важность повышения осведомленности об изменении климата и его влиянии на сильные ураганы.
На силу ураганов может влиять эффект Эль Ниньо
На силу ураганов может влиять эффект Эль-Ниньо. Эль-Ниньо, метеорологическое явление, которое возникает в тропической части Тихого океана, имеет значительное влияние на активность ураганов в различных регионах мира. Эль-Ниньо изменяет паттерны температуры поверхности океана и атмосферные условия, что в свою очередь влияет на формирование ураганов.
Читайте также : Северное сияние в Батуми 5 ноября 2023 видео
В Черном море ураганы становятся все разрушительнее
В конце ноября на Батуми и все черноморское побережье обрушился разрушительный ураган. Курорты Аджарии сильно пострадали от этого урагана. Климатологи предупреждают, что сила ураганов в Черном море будет расти с увеличением парниковых газов в атмосфере Земли.