საქართველოს პრეზიდენტმა ყოველწლიური ანგარიში წარადგინა
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 2023 წლის ყოველწლიური ანგარიში წარმოადგინა, სადაც რამდენიმე საკვანძო პუნქტი გაამახვილა ყურადღება.
პირველი ასპექტი საქართველოს პრეზიდენტის ზურაბიშვილის მოხსენებაში – ჰიბრიდული ომი
პირველი მნიშვნელოვანი ასპექტი, რომელსაც საქართველოს პრეზიდენტი ზურაბიშვილი ხაზს უსვამს, იყო ჰიბრიდული ომის პრობლემა. მან აღნიშნა, რომ ქვეყანაში აქტიურად მიმდინარეობს ანტიდასავლური პროპაგანდა და მხარს უჭერენ პრორუსულ კამპანიებს.
ამასთან, ზურაბიშვილმა გამოთქვა შეშფოთება რუსეთის ფედერაციიდან მოქალაქეების მასიური შემოდინების შედეგად საქართველოს მზარდი დამოკიდებულების შესახებ რუსულ ინვესტიციებზე. და შედეგად – рост инфильтрации агентов российских спецслужб, которые активно влияют, как на политическую, так и на общественную жизнь Грузии.
პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მოხსენების მეორე პუნქტი ევროინტეგრაციას ეხება
შემდეგი ასპექტი ევროინტეგრაციას ეხება. ზურაბიშვილმა ნდობა გამოთქვა ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი დაიცავს და წარმოაჩენს ქართულ იდენტობას, კულტურას და ღირებულებებს ევროპის კონტინენტზე.
საქართველოს პრეზიდენტი ზურაბიშვილი კორუფციისა და ძალაუფლების კონცენტრაციის პრობლემასაც შეეხო
კორუფციისა და ძალაუფლების კონცენტრაციის პრობლემას შეეხო საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილიც. მან დაადანაშაულა გადაწყვეტილება პარტია ქართული ოცნება მასსა და მთავრობას შორის გამყოფი ხაზის არარსებობის პირობებში, რაც მიუთითებს მთელი ძალაუფლების ერთი ორგანოს ხელში კონცენტრაციაზე და სისტემის კორუფციულ სქემებზე დაქვემდებარებაზე.
პრეზიდენტ ზურაბიშვილის ირაკლი კობახიძის მოხსენების კრიტიკა
პრეზიდენტის გამოსვლას საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა ირაკლი კობახიძემ საპასუხოდ აღნიშნა, რომ ზურაბიშვილის გამოსვლა „რადიკალური ოპოზიციის გამოსვლას“ წააგავს, მაგრამ ახალს და საინტერესოს არ შეიცავს.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველოს საარჩევნო მთლიანობის პროექტი
საქართველოს პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის ასეთი მოხსენებები და შემდგომი კომენტარები ხაზს უსვამს ქვეყანაში არსებულ მძიმე პოლიტიკურ ვითარებას და საქართველოს სხვადასხვა პოლიტიკურ ძალებსა და ხელისუფლების შტოებს შორის არსებულ უთანხმოებებს.

Президент Грузии, Саломе Зурабишвили, выступила с годовым отчётом за 2023 год, выделив несколько ключевых тезисов.
Первым аспект в докладе президента Грузии Зурабишвили — гибридная война
Первым важным аспектом, подчеркнутым президентом Грузии Зурабишвили, стала проблема гибридной войны. Она отметила, что в стране активно ведётся антизападная пропаганда и поддерживаются пророссийские кампании.
При этом Зурабишвили выразила опасения по поводу увеличения зависимости Грузии от российских инвестиций в результате массового притока граждан из РФ. И как следствие — рост инфильтрации агентов российских спецслужб, которые активно влияют, как на политическую, так и на общественную жизнь Грузии.
Второй пункт доклада президента Зурабишвили касается евроинтеграции
Следующий аспект касается евроинтеграции. Зурабишвили выразила уверенность в том, что статус кандидата в Европейский союз защитит и представит грузинскую идентичность, культуру и ценности на Европейском континенте.
Президент Грузии Зурабишвили также коснулась проблемы коррупции и концентрации власти
Президент Грузии Саломе Зурабишвили также коснулась проблемы коррупции и концентрации власти. Она обвинила правящую партию «Грузинская мечта» в отсутствии разделительной линии между ней и правительством, указав на сосредоточение всей власти в руках одного органа и подчинение системы коррупционным схемам.
Критика отчета президента Зурабишвили со стороны Ираклия Кобахидзе
Ответив на выступление президента, кандидат в премьеры Грузии Ираклий Кобахидзе отметил, что речь Зурабишвили напоминала «речь радикальной оппозиции», но не содержала ничего нового или интересного.
Читайте также : Проект по повышению честности выборов в Грузии
Такие отчеты президента Грузии Саломе Зурабишвилии его последующие комментарии подчёркивают сложную политическую ситуацию в стране и разногласия между различными политическими силами и ветвями власти в Грузии.