2021 წელს საქართველოში ლარის კურსის რყევები იქნება
წინ ელის მაკროეკონომიკური რისკების გაძლიერება და რთული სოციალურ-ეკონომიკური წლები. ეკონომიკა პანდემიამდელ დონეს საუკეთესო შემთხვევაში 2022 წლის ბოლომდე დაუბრუნდება, - განაცხადა პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარემ ირაკლი კოვზანაძემ.
ლარის კურსი 2021 წელს
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე გამოსვლისას, სადაც 2021-2023 წლების მონეტარული და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები განიხილეს, მან განაცხადა, რომ 2021 წელს გაიზრდება ეკონომიკური რისკები და ლარის კურსის რყევები, რისთვისაც ეროვნული ბანკი უნდა მომზადდეს.
“წელს ეროვნულმა ბანკმა 850 მილიონ დოლარზე მეტის საბაზრო ინტერვენციები განახორციელა, მომავალ წელს კი სერიოზული სავალუტო ინტერვენციები მოუწევს.რედ. ლარის კურსის სტაბილიზაციას). ფისკალური პოლიტიკა სავარაუდოდ გამკაცრდება, მაგრამ ჩემი აზრით, 2021 წლის ბოლოსთვის 3%-იან ინფლაციასთან დაახლოება საკმაოდ გამოწვევა იქნება.”
ამის შესახებ ირაკლი კოვზანაძემ პარლამენტის ტრიბუნიდან განაცხადა და ეროვნულ ბანკს მეტი აქტიური მოქმედებისკენ მოუწოდა.
ასევე წაიკითხეთ: საგადასახადო შეღავათები თბილისის მუნიციპალური ქონების მოიჯარეებისთვის
“ჩვენ უნდა გავცდეთ თეორიულ საზღვრებს და ვიყოთ უფრო გაბედულები, აქტიურები და გადამწყვეტი. ეს პირველ რიგში ეროვნულ ბანკს ეხება”

В Грузии будут колебания курса лари в 2021 году
Впереди усиление макроэкономических рисков и трудные социально-экономические годы. Экономика вернется к уровню, который был до пандемии в лучшем случае к концу 2022 года, сказал Ираклий Ковзанадзе председатель парламентского комитета по финансам и бюджету.
Курс лари в 2021 году
Выступая на пленарном заседании парламента, на котором обсуждались основные направления денежно кредитной и валютной политики на 2021-2023, он сказал, что в 2021 году будут повышенные экономические риски и колебания курса лари, к которым Нацбанку следует быть готовым.
«В этом году Нацбанк произвел рыночные интервенции на сумму более 850 миллионов долларов, а в следующем году придется провести серьезные валютные интервенции (ред. для стабилизации курса лари). Вероятно, придется ужесточить финансовую политику, но, на мой взгляд, приблизиться к уровню инфляции в 3% к концу 2021 года будет довольно сложной задачей»
заявил с парламентской трибуны Ираклий Ковзанадзе и призвал Нацбанк к более активным действиям.
Читайте также : Налоговые льготы для арендаторов муниципального имущества Тбилиси
«Мы должны выйти за теоретические рамки и быть более смелыми, активными и решительными. В первую очередь это касается Нацбанка»