რუსეთის ხელისუფლება საგადასახადო სფეროში საკრედიტო ორგანიზაციებისთვის ახალ უფლებამოსილებებს განიხილავს. რუსეთის ფედერაციის ფინანსთა სამინისტრო ბანკებს დაავალდებულებს, ინტერნეტ ბანკინგის გამოყენებისას კლიენტების გეოლოკაციაზე თვალყურის დევნებით დაადგინონ არარეზიდენტები. ფინანსთა სამინისტროს წინადადებით, თუ დადგინდება, რომ კლიენტი ძირითადად სარგებლობს საბანკო მომსახურებით საზღვარგარეთიდან, საკრედიტო დაწესებულებას მოუწევს დამატებითი ინფორმაციის მოთხოვნა მისი საცხოვრებელი ადგილის შესახებ.
რუსული ბანკების ქმედებები კლიენტების საგადასახადო რეზიდენციის დადგენის მიზნით
ეს წინადადება შეტანილია მთავრობის დადგენილების პროექტში, რომელიც განხილვის პროცესშია. დოკუმენტი ითვალისწინებს ცვლილებებს იმ რეგლამენტში, რომელიც არეგულირებს ბანკების ქმედებებს კლიენტთა საგადასახადო რეზიდენციის დადგენის მიზნით. თუ კლიენტი უარს იტყვის საჭირო დოკუმენტების მიწოდებაზე, ბანკებს შეეძლებათ შეაჩერონ ოპერაციები მის ანგარიშზე და ცალმხრივად შეწყვიტონ ხელშეკრულებაც კი.
ასევე წაიკითხეთ: თურქულმა ბანკებმა რუსული კომპანიების ანგარიშების დახურვა დაიწყეს
თუმცა, ამ ინიციატივის განხორციელებას შესაძლოა გარკვეული სირთულეები შეექმნას. სმარტფონის მიერ განსაზღვრული კლიენტის მდებარეობა ყოველთვის არ არის სანდო პროქსი სერვერების გამოყენების გამო ან VPN. გარდა ამისა, ბანკის მომხმარებლებს შეუძლიათ შეზღუდონ მდებარეობის ინფორმაციაზე წვდომა მობილურ აპლიკაციაში, რაც ართულებს ბანკების მონიტორინგს.
ექსპერტები ასევე აღნიშნავენ, რომ რუსეთის ფინანსთა სამინისტროს წინადადება საჭიროებს მნიშვნელოვან ცვლილებებს ბანკების საინფორმაციო სისტემებში და ტექნოლოგიურ ალგორითმებში. ეს საჭიროებს სისტემების გაუმჯობესებას, რადგან ბანკები ამჟამად აკონტროლებენ კლიენტების გეოლოკაციას თაღლითობის გამოსავლენად, მაგრამ არა საგადასახადო მიზნებისთვის.
ასევე წაიკითხეთ: ყველაზე დიდი მარცხი “რუნეტი” მთელი ისტორიის მანძილზე
აღსანიშნავია, რომ მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, ფიზიკური პირი ითვლება რუსეთის ფედერაციის საგადასახადო რეზიდენტად, თუ ის ცხოვრობს ქვეყანაში მინიმუმ 183 დღე წელიწადში. რუსეთის საგადასახადო ორგანოების სტატუსის ცვლილების შეუტყობინებლობამ შეიძლება გამოიწვიოს ადმინისტრაციული ჯარიმა.

В РФ обяжут банки выявлять нерезидентов
Власти России рассматривают новые полномочия для кредитных организаций в налоговой сфере. Минфин РФ обяжет банки выявлять нерезидентов, отслеживая геолокацию клиентов при использовании интернет-банка. Согласно предложению Минфина, если установлено, что клиент в основном пользуется банковскими услугами из-за рубежа, кредитная организация должна будет запросить дополнительную информацию о месте его проживания.
Действия банков РФ по установлению налогового резидентства клиентов
Это предложение внесено в проект постановления правительства, который находится на рассмотрении. Документ предусматривает изменения в положение, регулирующее действия банков по установлению налогового резидентства клиентов. В случае отказа клиента предоставить необходимые документы, банки смогут приостановить выполнение операций по его счету и даже расторгнуть договор в одностороннем порядке.
Читайте также : Турецкие банки начали закрывать счета российских компаний
Однако реализация данной инициативы может столкнуться с определенными трудностями. Местоположение клиента, определяемое смартфоном, не всегда достоверно из-за использования прокси-серверов или VPN. Кроме того, пользователи банков могут ограничить доступ к информации о местоположении в мобильном приложении, что затрудняет мониторинг со стороны банков.
Специалисты также отмечают, что предложение Минфина РФ потребует значительных изменений в информационных системах банков и технологических алгоритмах. Это вызовет необходимость доработки систем, так как сейчас банки обычно отслеживают геолокацию клиентов для выявления мошенничества, но не для целей налогового контроля.
Читайте также : Самый масштабный сбой в «рунете» за всю историю
Следует отметить, что в соответствии с действующим законодательством, физическое лицо считается налоговым резидентом РФ, если проживает в стране не менее 183 дней в году. Неуведомление налоговых органов РФ о смене статуса может повлечь за собой административные штрафы.