FSB თავს დაესხა საქართველოს პრეზიდენტის ვებგვერდებს და ტელეარხებს
რუსეთიდან ჰაკერები თავს დაესხნენ საქართველოს პრეზიდენტის ვებგვერდს და ორ ტელეარხს. საქართველოს პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის და ორი ოპოზიციური ქართული ტელეარხის ოფიციალური ვებგვერდი - ფორმულა და მთავარი - 2024 წლის 26 იანვარს გახდა მასიური ჰაკერული თავდასხმების მსხვერპლი.
ინფორმაციის მიხედვით “საქართველოს ამბები” და “კავკასიის ექო”, ამჟამად საიტი president.ge მიუწვდომელია. რამდენიმე საათის წინ გვერდის დამთვალიერებლებს თავის ქალასა და ჯვარედინი ძვლების გამოსახულება და წარწერა შეექმნათ: “გატეხილი მყუდრო დათვი slava russia” ("მყუდრო დათვი გატეხილია, დიდება რუსეთს").
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალურ წარმომადგენლებს ჰაკერულ თავდასხმაზე კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.
კიბერთავდასხმის შესახებ ტელეკომპანია მთავარიც იტყობინება. მათი ვებგვერდი 25 იანვრის დილას რამდენიმე საათის განმავლობაში მიუწვდომელი იყო და შენახული მონაცემების ნაწილი განადგურდა.
ასევე წაიკითხეთ: თსუ-ის სტუდენტები აქციის მონაწილეების გათავისუფლებას ითხოვენ
დღეს, 26 იანვარს, მსგავსი პრობლემები შეექმნა ტელეკომპანია Formula-საც. მათი საიტი დროებით მიუწვდომელი იყო, შემდეგ აღდგენილია, მაგრამ წყვეტილად აგრძელებს მუშაობას.
Cozy Bear ჰაკერების ჯგუფი უკავშირდება რუსეთის FSB-ს
გლობალური სადაზვერვო სააგენტოების ცნობით, Cozy Bear ჰაკერების ჯგუფი რუსეთის FSB-ის განყოფილებაა. მისი აქტიურობა შეინიშნება 2008 წელს აშშ-ს პრეზიდენტობის კანდიდატის ბარაკ ობამას შტაბ-ბინაზე, ასევე აშშ-ს სახაზინო და ვაჭრობის დეპარტამენტზე ვირტუალური თავდასხმების დროს.
საქართველოში კიბერშეტევების შესახებ ცნობები ყალბი ბომბის მუქარის ტალღას მოჰყვება
საქართველოში კიბერშეტევების შესახებ ცნობები ყალბი ბომბის მუქარის ტალღას მოჰყვება. ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ქვეყანამ მხარი დაუჭირა ცრუ ცნობებს ბომბების შესახებ აეროპორტებში, სკოლებსა და მთავარ სავაჭრო ცენტრებში, რამაც გამოიწვია პანიკა მოსახლეობაში. კერძოდ, ცოტა ხნის წინ პარალიზებული იყო ბათუმის აეროპორტის მუშაობა.
ასევე წაიკითხეთ: არყის წარმოება რუსეთში 2023 წელს დაეცა
პრეზიდენტის ვებსაიტებზე და ტელეარხებზე ჰაკერული თავდასხმები ჰიბრიდული ომის ნაწილია
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა აღნიშნა, რომ ასაფეთქებელი მოწყობილობების შესახებ ყალბი ცნობები მოდიოდა საზღვარგარეთიდან, ზოგიერთი კი საერთაშორისო ჰიბრიდულ თავდასხმას უკავშირდება. ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ პრეზიდენტის ვებსაიტებზე და სატელევიზიო არხებზე ჰაკერული თავდასხმები ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელშიც ქართული უშიშროების ძალები მათ მზადყოფნას ამოწმებენ.

Хакеры из России атаковали веб-сайт президента Грузии и два телеканала. Официальный веб-сайт президента Грузии, Саломе Зурабишвили, и два оппозиционных грузинских телеканала — Formula и Mtavari — стали жертвами массированных хакерских атак 26 января 2024 года.
По информации «Новости Грузии» и «Эхо Кавказа», на данный момент сайт president.ge недоступен. Несколько часов назад посетители страницы сталкивались с изображением черепа и костей, а также надписью: «Hacked by cozy bear slava russia» («Взломано Cozy Bear, слава России»).
Официальные представители администрации президента Грузии пока не комментировали хакерскую атаку.
Телеканал Mtavari также сообщил о кибератаке. Их сайт был недоступен несколько часов утром 25 января, а часть сохраненных данных была уничтожена.
Сегодня, 26 января, телеканал Formula также столкнулся с подобными проблемами. Их сайт был временно недоступен, затем восстановлен, но продолжает работать с перебоями.
Группа хакеров Cozy Bear связана с ФСБ России
Группа хакеров Cozy Bear является подразделением ФСБ России, согласно данным мировых спецслужб. Ее активность была замечена в ходе виртуальных атак на штаб-квартиру кандидата в президенты США Барака Обамы в 2008 году, а также на Минфин США и Министерство торговли США.
Сообщения о кибератаках в Грузии последовали за волной фейковых угроз взрывов
Сообщения о кибератаках в Грузии последовали за волной фейковых угроз взрывов. За последний месяц в стране были поддержаны ложные сообщения о бомбах в аэропорту, школах и крупных торговых центрах, что вызвало панику среди населения. В том числе, недавно была парализована работа аэропорта Батуми.
Читайте также : В России упало производство водки в 2023
Хакерские атаки на сайты президента и телеканалов является частью гибридной войны
Служба государственной безопасности Грузии отметила, что ложные сообщения о взрывных устройствах поступали из-за границы, и некоторые связываются с международной гибридной атакой. Эксперты предполагают, что хакерские атаки на сайты президента и телеканалов является частью гибридной войны, в которой грузинские силовые структуры проверяют свою готовность.