ბაღდათის რაიონის სოფელ ნერგეთში ძლიერი წვიმის შედეგად მეწყრული პროცესების გამო ტრაგედია მოხდა. დედამიწის ჩამონგრევის შედეგად ოთხი ადამიანი დაიღუპა ოთხ დანგრეულ საცხოვრებელ კორპუსში. მაშველები ადგილზე აგრძელებენ მუშაობას და სხვა პირს ეძებენ. ბაღდათში მეწყერის შემდეგ 4 ადამიანის ცხედარი იპოვეს.
ბაღდათის მეწყერმა ფართო ტერიტორია დააზარალა – ჩამოირეცხა 4 სახლი
იმერეთის გუბერნატორმა ზვიად შალამბერიძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბაღდათში მეწყერმა ფართო ტერიტორია დააზარალა და ოთხი სახლი მთლიანად დაინგრა. თავდაპირველად ათ ადამიანზე ძებნა გამოცხადდა, თუმცა ჯერჯერობით მხოლოდ ერთი გადარჩენილი იქნა ნაპოვნი. მაშველების მუშაობაში გამოყენებულია ყველა არსებული საშუალება და აღჭურვილობა.
საქართველოში ნალექი 2024 წლის 8 თებერვლამდეა მოსალოდნელი
გარემოს დაცვის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 8 თებერვლამდე საქართველოში მოსალოდნელია უნალექო ნალექი, რამაც შესაძლოა ვითარება გააუარესოს. 6 თებერვალს წვიმის შედეგად გამოწვეულმა ზვავსა და მეწყერს აჭარის მაღალმთიანეთშიც შეეწირა სიცოცხლე. სოფელში ერთმა ოჯახმა სახლი დაკარგა თილვანა ხულოსოფელ ცანიარის ქედში კი პოლიციის უმცროსი ინსპექტორი თემურ ბარამიძე გარდაიცვალა.

В селе Нергети Багдатского района произошла трагедия из-за оползневых процессов, вызванных сильными дождями. В результате обвала земли погибли четыре человека, находившиеся в четырех разрушенных жилых домах. Спасатели продолжают работу на месте происшествия, идет поиск еще одного человека. После оползень в Багдати обнаружены тела 4 человек.
Оползень в Багдати затронул обширную территорию — 4 дома смыло
Губернатор Имерети Звиад Шаламберидзе подчеркнул, оползень в Багдати затронул обширную территорию, и четыре дома полностью уничтожены. Изначально было объявлено о поиске десяти человек, однако пока обнаружен только один выживший. Все доступные средства и техника задействованы в работе спасателей.
в Грузии ожидаются дальнейшие осадки до 8 февраля 2024 года
По данным Национального агентства по охране окружающей среды, в Грузии ожидаются дальнейшие осадки до 8 февраля, что может усугубить ситуацию. Лавины и оползни, вызванные дождями, также унесли жизни людей в высокогорьях Аджарии 6 февраля. Одна семья потеряла свой дом в селе Тхилвана Хуло, а в селе Цаниарис Кеди погиб младший инспектор полиции Темур Барамидзе.