ბალტიის რეგიონში ვითარება სულ უფრო იძაბება, რადგან სატელიტური სანავიგაციო სისტემებში ჩარევა იზრდება, იუწყება მარტინ ჰერემი. მისი თქმით, 2023 წელს ეს ჩარევები უფრო შესამჩნევი გახდა, 2024 წლის იანვარში კი განსაკუთრებით იგრძნობოდა ფინეთიდან პოლონეთამდე და შავი ზღვის რეგიონამდე. ეს იმაზე მეტყველებს, რომ რუსეთი ბლოკავს GPS-ს ევროპაში ნატოსთან ომისთვის მომზადებისთვის.
მარტინ ჰერემი მისი თქმით, ამ ჩარევის წყარო, სავარაუდოდ, რუსეთია, რომელიც, როგორც ვარაუდობენ, ტესტირებას და წვრთნას ახორციელებს რეგიონში შესაძლო კონფლიქტის შემთხვევაში. მანამდე რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ დაადასტურა, რომ კალინინგრადში რადიო და სატელიტური სიგნალების ჩაშლის მიზნით წვრთნები ჩაატარა.
შვედეთმა და ფინეთმა გამოაცხადეს გამოძიება ევროპაში GPS დაბლოკვის შესახებ
ესტონეთის თავდაცვის ოფიციალურმა წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ ჩარევა შეიძლება გამოიწვიოს გემებმა ბალტიის ზღვაში. დეკემბერში პოლონეთის ხელისუფლებამ გააფრთხილა მფრინავები შესაძლო შეფერხების შესახებ, ხოლო შვედეთმა და ფინეთმა განაცხადეს, რომ იკვლევდნენ რუსეთის GPS დაბლოკვას ევროპაში.
ასევე წაიკითხეთ: ჩინეთი სამხრეთ კორეასთან შორი მანძილის რაკეტებს განათავსებს
უნდა აღინიშნოს, რომ რუსეთს აქვს GPS სიგნალების დაბლოკვის გამოცდილება ჩრდილოეთ ევროპაში და შეუძლია გამოიყენოს ელექტრონული ომი დრონების პოტენციური თავდასხმების აღსაკვეთად. ეს გამოცდილება აჩვენა არა მხოლოდ უკრაინასა და ბალტიისპირეთში, არამედ სხვა რეგიონებშიც.
რუსეთის GPS ბლოკირება საფრთხეს უქმნის სამოქალაქო საჰაერო მგზავრობას
ევროპის რეგიონში რუსეთის გაზრდილი აქტივობის გამო, ევროპელი ავიაციის წარმომადგენლები გასულ კვირას შეხვდნენ ამ საკითხის განსახილველად, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსული GPS ბლოკირება კრიტიკულ საფრთხეს უქმნის სამოქალაქო საჰაერო მგზავრობას.
მედია სულ უფრო ხშირად ავრცელებს ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ მომავალში რუსეთმა ნატოს ქვეყნებთან ომი დაიწყო, რაც ხაზს უსვამს რეგიონში ვითარების სერიოზულობას და მოითხოვს მსოფლიო საზოგადოების ყურადღებას.

Ситуация в Балтийском регионе становится все более напряженной, поскольку наблюдаются усиленные помехи в работе спутниковых навигационных систем, сообщает Мартин Херем. По его словам, в 2023 году эти помехи стали более заметными, а в январе 2024 года особенно ощутили себя от Финляндии до Польши и Черноморского региона. Это показывает, что Россия блокирует GPS в Европе, готовясь к войне с НАТО.
Мартин Херем сказал, что источником этих помех, вероятно, является Россия, которая, как считается, тестирует и обучается в случае возможного конфликта в регионе. Ранее МО РФ подтвердило, что проводило учения по нарушению радио- и спутниковых сигналов в Калининграде.
Швеция и Финляндия заявили о расследовании блокировки GPS в Европе
Представители эстонской обороны отметили, что помехи могут быть созданы и с кораблей в Балтийском море. В декабре польские власти предупредили пилотов о возможных сбоях, а Швеция и Финляндия заявили о расследовании блокировки GPS Россией в Европе.
Читайте также : Китай развернул дальнобойные ракеты возле Южной Кореи
Следует отметить, что Россия имеет опыт подавления сигналов GPS в Северной Европе и может использовать радиоэлектронную борьбу для предотвращения потенциальных атак дронов. Этот опыт был продемонстрирован не только в Украине и Балтии, но и в других регионах.
Блокировка GPS Россией представляет опасность для гражданских авиа перелетов
В связи с возросшей активностью России в Европейском регионе, на прошлой неделе представители европейской авиации собрались на встречу, чтобы обсудить эту проблему, учитывая, что блокировка GPS Россией представляет критическую опасность для гражданских авиа перелетов.
Медиа все чаще сообщают о возможности начала войны России со странами НАТО в будущем, что подчеркивает серьезность ситуации в регионе и требует внимания мирового сообщества.