ირაკლი კობახიდე ოფიციალურად საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გახდა. საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ხელი მოაწერა განკარგულებას ქვეყნის პრემიერ-მინისტრად ირაკლი კობახიძის დანიშვნის შესახებ.
გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღეს, რაც საქართველოს პარლამენტმა ნდობა გამოუცხადა პრემიერ კობახიძეს და მის მთავრობას ხუთშაბათს, 8 თებერვალს. საქართველოს ახალ მინისტრთა კაბინეტში ირაკლი ჩიქოვანი თავდაცვის მინისტრი გახდა, მთავრობას კი 84-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი. – 10, იუწყება რადიო თავისუფლების ქართული სამსახური.
ვინ არის საქართველოს ახალი პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიდე?
45 წლის პოლიტიკოსი ირაკლი კობახიძე პარტიის მეშვიდე პრემიერ-მინისტრი გახდა. “ქართული ოცნება”, რომელიც საქართველოში ხელისუფლებას 2012 წლის შემოდგომიდან იკავებდა. ირაკლი კობახიძემ შეცვალა ირაკლი ღარიბაშვილი, რომელმაც თანამდებობა 29 იანვარს დატოვა და მმართველი პარტიის თავმჯდომარე გახდა.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველოს პრეზიდენტმა ყოველწლიური ანგარიში წარადგინა
მთავრობაში საკადრო ცვლილებების განხილვა მედიამ გასული წლის ბოლოს დაიწყო, როცა ცნობილი გახდა, რომ ბიძინა ივანიშვილმა, დამფუძნებელმა. “ქართული ოცნება”. მან დაიკავა პარტიის საპატიო თავმჯდომარის პოსტი, მოიპოვა პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატის წარდგენის უფლება.
ოპოზიციური პარტია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” (ᲓᲐᲡᲐᲡᲠᲣᲚᲘ) მიხეილ სააკაშვილი ამ ცვლილებებს მტკიცებულებად მიიჩნევს “გადაულახავი კრიზისი” მმართველ პარტიაში. ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარე ლევან ხაბეიშვილი მიიჩნევს, რომ ეს მხოლოდ მილიარდერის ინტრიგებია, მისი პირადი სარგებლით მოტივირებული.
საქართველოს ახალი პრემიერ-მინისტრი ძველთან ერთად “ოცნება”
ბიძინა ივანიშვილი გამოაცხადა, რომ აპირებს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლას უახლოეს მომავალში. ირაკლი ღარიბაშვილს, რომელიც ორჯერ ხელმძღვანელობდა საქართველოს მთავრობას, გააკრიტიკეს ოპოზიცია სააკაშვილის მეთაურობით მისი პოლიტიკის გამო, რომელიც მათ რუსეთისთვის ძალიან ხელსაყრელად მიიჩნიეს.
ასევე წაიკითხეთ: საქართველოს საარჩევნო მთლიანობის პროექტი
მთავრობა “ქართული ოცნება”უკრაინაში რუსეთის შეჭრას გმობს, მაგრამ რუსეთთან ურთიერთობაში ბოლო პერიოდში მაინც ყველაზე ლოიალურ პოლიტიკას ატარებს და უარს ამბობს მოსკოვის წინააღმდეგ ეროვნული სანქციების დაწესებაზე. საქართველოს ახალი პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი კობახიდე, სავარაუდოდ, ამ ტენდენციას გააგრძელებს.
ივანიშვილის ბრძოლა კორუფციისა და რუსული გავლენის წინააღმდეგ
თავად ბიძინა ივანიშვილი ცნობილია საქართველოში რუსეთის ფედერაციის ინტერესების გულმოდგინებით დაცვით და აქვს რუსეთთან ფინანსური კავშირები, რაც, ალბათ, შეიძლება ჩაითვალოს. “ოფიციალური ლოიალობის საფასური”. ივანიშვილი რუსული კომპანია „გოსპრომის“ უმსხვილესი ინდივიდუალური მეწილეა, რომელიც ფლობს სახელმწიფო საწარმოს აქციების 1%-ს, რაც მიუთითებს მის მნიშვნელოვან ეკონომიკურ გავლენას ქვეყანაში. მსგავსი სქემები ასევე შეინიშნება გერმანიის ყოფილ კანცლერს გერჰარდ შროდერს შორის, რომელიც მნიშვნელოვან ანაზღაურებას იღებს რუსეთის კომერციული სტრუქტურებიდან.

Ираклий Кобахидхе официально новый премьер Грузии
Ираклий Кобахидхе официально новый премьер Грузии. Президент Грузии Саломе Зурабишвили подписала указ о назначении Ираклия Кобахидзе новым премьер-министром страны.
Решение было принято после того, как парламент Грузии выразил доверие премьер-министру Кобахидзе и его правительству в четверг, 8 февраля. В новом кабмине Грузии министром обороны стал Ираклий Чиковани, а поддержку правительству выразили 84 депутата, против — 10, по данным Грузинской службы Радио Свобода.
Кто такой новый новый премьер Грузии Ираклий Кобахидхе?
Ираклий Кобахидзе, 45-летний политик, стал седьмым премьер-министром от партии «Грузинская мечта», которая удерживает власть в Грузии с осени 2012 года. Ираклий Кобахидхе пришел на смену Ираклию Гарибашвили, который ушел в отставку 29 января, став председателем правящей партии.
Читайте также : Президент Грузии выступила с годовым отчётом
СМИ начали обсуждать кадровые изменения в правительстве еще в конце прошлого года, когда объявили о возвращении в политику Бидзины Иванишвили, основателя «Грузинской мечты». Он занял пост почетного председателя партии, получив право номинировать кандидата на пост премьер-министра.
Оппозиционная партия «Единое национальное движение» (ЕНД) Михаила Саакашвили рассматривает эти изменения как свидетельство «непреодолимого кризиса» в правящей партии. Председатель ЕНД Леван Хабеишвили считает, что это лишь интриги миллиардера, мотивированные его личной выгодой.
Новый премьер Грузии со старой «Мечтой»
Бидзина Иванишвили заявил о намерении предпринять меры против коррупции в ближайшее время. Ираклий Гарибашвили, который дважды возглавлял правительство Грузии, был критикован оппозицией, возглавляемой Саакашвили, за его политику, которую они считали слишком благосклонной к России.
Читайте также : Проект по повышению честности выборов в Грузии
Правительство «Грузинской мечты», осуждая российское вторжение в Украину, все же ведет самую лояльную политику в отношениях с Россией за последнее время, и отказалось от введения национальных санкций против Москвы. Новый премьер Грузии Ираклий Кобахидхе вероятно продолжит эту тенденцию.
Борьба Иванишвили с коррупцией и влиянием РФ
Сам же Бидзина Иванишвили известен своей усердной защитой интересов Российской Федерации в Грузии и имеет финансовые связи с Россией, которые, вероятно, могут рассматриваться как форма «официальной платы за лояльность». Иванишвили является крупнейшим акционером-физлицом российской компании «Госпром», владеющей 1% акций государственного предприятия, что свидетельствует о его значительном экономическом влиянии в стране. Подобные схемы также наблюдается у бывшего канцлера ФРГ Герхарда Шредера, который получает значительное вознаграждение от коммерческих структур в России.