დიდმა ბრიტანეთმა და ევროკავშირმა შეთანხმდნენ გარიგებაზე (ვაჭრობის შეთანხმება ევროკავშირიდან გასვლის შემდეგ) Brexit-ზე, რომელზეც ვერ შეთანხმდნენ ერთ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, წერენ ისინი. საქართველოს ამბები.
შეთანხმება ეხება სავაჭრო ურთიერთობებს ევროკავშირსა და დიდ ბრიტანეთს შორის Brexit-ის შემდეგ, ასევე თევზჭერის, ტრანსპორტის, ენერგეტიკის, საბანკო და სხვა სფეროებს.
ასევე წაიკითხეთ: ბრექსიტი შეთანხმების გარეშე და რა კავშირი აქვს მას საქართველოსთან?
შეგახსენებთ, რომ ამ შეთანხმებაზე მოლაპარაკებები ერთ წელზე მეტხანს გაგრძელდა. ქვაკუთხედი იყო დიდი ბრიტანეთის ტერიტორიულ წყლებში თევზაობის სფერო, ასევე გადაზიდვები და ევროკავშირის დატოვების ჯარიმები.
უახლოეს მომავალში ამ შეთანხმებას ხელს მოაწერენ დიდი ბრიტანეთისა და ევროკავშირის ელჩები, შემდეგ კი შეთანხმება ორივე ქვეყნის პარლამენტმა უნდა დაამტკიცოს. მაგრამ ამ შეთანხმების ორივე პარლამენტში რატიფიცირებისას შეიძლება წარმოიშვას სირთულეები, რაც მოლაპარაკების ორივე მხარისთვის სერიოზულ ეკონომიკურ ზარალს გამოიწვევს.
ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი ბორის ჯონსონი და ევროკომისიის ხელმძღვანელი ურსულა ფონ დერ ლაიენი ბოლო დღეებში ამ შეთანხმებაზე თითქმის უწყვეტი მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
ამ შეთანხმებების მთავარი შედეგია ის, რომ დიდი ბრიტანეთი და ევროკავშირი ინარჩუნებენ თავისუფალ, უბაჟო ვაჭრობას.

Великобритания и Евросоюз согласовали сделку по #Brexit
Великобритания и Евросоюз согласовали сделку (торговое соглашение после выхода из Евросоюза) по Brexit, которое не удавалось согласовать больше года, пишут новости Грузии.
Договор касается торговых взаимоотношений ЕС и Великобритании после Brexit, а также рыболовстве, транспортном сообщении, энергетике, банковской сфере и других областях.
Напомним, переговоры по этому соглашению велись больше года. Краеугольным камнем была сфера рыболовства в территориальных водах Великобритании, а также грузоперевозки и штрафные санкции за выход из ЕС.
В ближайшее время этот договор подпишут послы Великобритании и ЕС, а потом соглашение должны одобрить в парламентах обеих стран. Но как раз в ратификации этого соглашения в обоих парламентах могут возникнуть трудности, которые приведут к серьезным экономическим потерям обоих сторон переговоров.
Премьер министр Великобритании Борис Джонсон и глава Еврокомиссии Союза Урсула фон дер Ляйен в последние дни вели почти непрерывные переговоры по этому соглашению.
Главный результат этих договоренностей состоит в том, что Великобританией и Евросоюзом сохраняется свободная беспошлинная торговля.