1 თებერვალი სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (სამართლიანი არჩევნები) წარმოადგინა საქართველოში არჩევნების მთლიანობის გაუმჯობესების პროექტი: „საქართველოში თავისუფალი და სამართლიანი საარჩევნო ციკლის მხარდაჭერა“, რომელსაც მხარს უჭერს ევროკავშირი.
საქართველოს საარჩევნო კეთილსინდისიერების ინიციატივა
საქართველოს არჩევნების მთლიანობის გაუმჯობესების ინიციატივა მოდის მაშინ, როდესაც ქვეყანა ემზადება საპარლამენტო არჩევნებისთვის 2024 წელს და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის 2025 წელს.
ასევე წაიკითხეთ: ღარიბაშვილი და კობახიძე ადგილებს იცვლიან
ანგარიშვალდებულება, გამჭვირვალობა და ნდობა არჩევნებში საქართველოში
პროექტის ძირითადი ამოცანებია აქტიური სადამკვირვებლო მისია, ამომრჩეველთა საინფორმაციო კამპანიები და პოლიტიკურ პარტიებსა და ამომრჩევლებს შორის კონსტრუქციული დიალოგის მხარდაჭერა. ეს ძალისხმევა მიმართულია საქართველოს არჩევნებისადმი ანგარიშვალდებულების, გამჭვირვალობისა და ნდობის კულტურის განვითარებაზე.
„საქართველოში ჩატარებულ არჩევნებს აქვს პოტენციალი კიდევ ერთხელ დაადასტუროს ქვეყნის ერთგულება დემოკრატიული პრინციპებისადმი და მისი სურვილი გაწევრიანდეს ევროკავშირში. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს პროექტი, არჩევნებზე დაკვირვებით, ამომრჩევლებისთვის ცოდნისა და განათლების მიწოდებით და პოლიტიკურ პარტიებსა და ამომრჩევლებს შორის დიალოგის ხელშეწყობით, დიდად შეუწყობს ხელს საქართველოში დემოკრატიულ პროცესს“.. – ამის შესახებ ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში პაველ გერჩინსკიმ განაცხადა.
პროექტი არის ერთობლივი ძალისხმევა, რომელსაც ხელმძღვანელობს ISFED საქართველოს სტრატეგიული და საერთაშორისო კვლევების ფონდთან (GFSIS) და საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიასთან პარტნიორობით.

1 февраля Международное общество за честные выборы и демократию (ISFED) представило проект по повышению честности выборов в Грузии: «Поддержка свободного и справедливого избирательного цикла в Грузии», который поддерживаеется Европейским Союзом.
Инициатива по повышению честности выборов в Грузии
Инициатива по повышению честности выборов в Грузии появилась в то время, когда страна готовится к парламентским выборам 2024 года и муниципальным выборам 2025 года.
Читайте также : Гарибашвили и Кобахидзе поменяются местами
Подотчетность, прозрачность и доверие при выборах в Грузии
Основными задачами проекта являются активная миссия по наблюдению за выборами, информационные кампании для избирателей и поддержка конструктивного диалога между политическими партиями и избирателями. Эти усилия направлены на развитие культуры подотчетности, прозрачности и доверия при выборах Грузии.
«Выборы в Грузии потенциально могут подтвердить приверженность страны демократическим принципам и ее стремление вступить в Европейский Союз. Я убежден, что этот проект, проводя наблюдение за выборами, предоставляя знания и образование избирателям и способствуя диалогу между политическими партиями и избирателями, окажет большую помощь демократическому процессу в Грузии». — заявил посол ЕС в Грузии Павел Герчинский .
Проект представляет собой совместную работу, возглавляемую ISFED в партнерстве с Грузинским фондом стратегических и международных исследований (GFSIS) и Хартией журналистской этики Грузии.